SUMRU YAVRUCAK TİYATRO SEVERLERLE BULUŞTU

 
 

Barış Manco Kultur  Merkezi 'de Sollpoint Reklam Ajansının Düzenlediği ,Sponsor firmalarında destekleriyle düzenlenen ;

Sumru Yavruk'un tek kişilik performansi "SHİRLEY" Bandırma Barış Manco Kültür Merkezinde Tiyatro sevenlerle buluştu.Tiyatro sevenler tarafından ilgiyle izlenen oyunda sponsor firmalara Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm plaketlerini verdi .Oyunun sonunda Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ve Milletvekili Mehmet Tüm ,Sumru Yavrucuk' a plaket ve çiçeklerini verdiler.

oyun Londra’da geçiyor. Shirley Valentine 40’lı yaşlarda çocuklarını büyütüp okutmuş, onlar evden gidince de eşi ile yalnızca kalmış bir kadın. Çocuk bakıcılığı yapan Shirley, işinden arta kalan zamanlarda evin tüm işleri ile ilgileniyor. Tüm bunlara rağmen eşinin ona karşı olan ilgisizliği ve hayatlarının monotonluğu Shirley’i mutsuz bir kadın haline getiriyor. Bir gün en yakın arkadaşının kendisine hediye ettiği bir tatil ile biraz olsun yaşadığı hayattan uzaklaşarak kafasını dinlemenin kendisine iyi geleceğini düşünüyor, senelerdir eşi ile aynı yere tatile giden Shirley. Türlü zorluklara göğüs gererek arkadaşı ile beraber farklı bir hayatın mümkün olduğunun farkına varacağı seyahate çıkıyor, Türkiye’ye doğru.

Sumru Yavrucuk 1961 yılında, Ankara’da dünyaya geldi. Liseden mezun olmasının ardından, 1977yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı’na kayıt olan Yavrucuk, bu okulun Şan ve Tiyatro bölümlerinde eğitim aldı ve de 1979 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü’ne geçiş yaptı.

1982 yılında İstanbul Devlet Tiyatroları’nın kadrosuna geçen Yavrucuk, halen Devlet Tiyatroları’nın oyuncuları arasında yer almakta. Başarılı oyuncunun rol aldığı oyunlar arasında Gılgameş, Yedi Kocalı Hürmüz, Macbeth ve Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz gibi Türk ve dünya tiyatrolarının pek çok klasiği yer almakta.

1988 tarihide rol aldığı Önce Canan adlı yerli dizi gösteren Yavrucuk, 2001 yılında Bizim Otel, 2005 yılında ise Mars Kapıdan Baktırır adlı dizilerde rol aldı. Yavrucuk’un tv izleyicileri arasında popülerlik kazaması ise, 2005yılında gösterime giren Yabancı Damat adlı dizide canlandırdığı Feride karakteri ile gerçekleşti. Yabancı Damat’ın ardından 2007yılında Sevgili Dünürüm, 2009yılında ise Bahar Dalları adlı dizilerde rol alan başarılı oyuncu, halen gösterimi devam etmekte olan Fatmagülün Suçu Nedizisinin kadrosunda yer almaktadır.

Sumru Yavrucuk’un sinema ile tanışması ise, 1990 tarihli Yorum Yok adlı filme gerçekleşti. Oyuncunun 1992 yılında rol aldığı iki film, Çıplak ve Seni Seviyorum Rosa ise, en fazla ses getiren filmleri oldu ve de Seni Seviyorum Rosa başarılı oyuncuya 1991yılında Altın Portakal, 1992 yılında ise Altın Koza ödüllerini getirdi.

Sumru Yavrucuk, sağır ve dilsizlerin kullandığı işaret dili olan Gestuno’ya hakim bir konuşmacı olarak da bilinmekte. Oyuncunun sağır ve dilsizler yararına yaptığı çalışmalar hayranları tarafından taktirle takip edilirken, kendisinin on yıla yakın bir süre sağır dilsizlerden oluşan bir sessiz tiyatro grubuna yönetmenlik yaptığı ise kamuoyu tarafından çok fazla bilinmeyen yanlarından birisi. Yavrucuk bu grupla beraber sahnelediği Susuz Yaz adlı tiyatro oyunu ile 1986 yılında Türkiye Sağır Dilsizler Mim Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazandı.

Ödülleri

1984 – Umut Veren Oyuncu (Gılgamış).

1985 – Barselona Dünya II. Pandomim Festivali En İyi Yönetmen (Kurban)

1986 – Türkiye Sağır Dilsizler Mim Festivali En İyi Yönetmen (Sususz Yaz)

1988-1994-1997 – Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu ödülü.

1997 – Afife Jale En İyi Komedi-Müzikal Kadın Oyuncu ödülü.

1991 – Altın Portakal (Seni Seviyorum Rosa)

1992 – Altın Koza (Seni Seviyorum Rosa

BG-HABER: EMEL MORALI