Susurluk'ta Jalapone Biber Hasadı Başladı

 

Susurluk İlçemizde alternatif üretimi arttırmak amacıyla, İlçe Kaymakamlığı , Sosyal Yardımlaşma Vakfı Başkanlığı ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğün koordinasyonu ile özellikle turşu ve acı sos yapımında kullanılan Jalapone Biberi üretimi kapsamında 20.000 adet Jalapone biber fidesi, Gökçedere mahallesinden  Şaban ÇABUK ve Asmalıdere Mahallesinden Ümit YAVAŞ’a dikimi yaptırılmıştır. 
Ürünler hasat olgunluğuna gelmiş olup, 16.08.2021 Pazartesi günü saat 10:00’da Susurluk  İlçe Kaymakamı  Muammer KÖKEN, Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Kaan ERÖZMEN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami AKOĞLAN, S.Y.D.V., Ziraat Odası Başkanlığı, Sivil Toplam Kuruluş temsilcileri, muhtarlar ve halkın katılımları ile hasat etkinliği düzenlendi.

Jalapone Biber Nedir,Nerelerde Kullanılır: Meksika kökenli lezzetli bir sebze olan jalapeno biberi, olgunlaşma sürelerine göre yeşil ve kırmızı renklerde tüketilen biber çeşididir. Olgunlaşma süresine göre rengi ve boyutları da değişkenlik gösteren jalapeno biberi, diğer biber çeşitlerine oranla daha sulu bir yapıya sahiptir.

Meksika mutfağında eşsiz sosların ana malzemelerinden biri olan jalapeno biberi, ülkemizde genellikle turşu yapımında tercih edilmektedir. Salatalık, fasulye, domates, lahana gibi sebzeler ile hazırladığınız turşulara jalapeno biber dilimlemeniz halinde turşunuza hafif acı bir tat katacaktır. Ayrıca jalapeno biberi dilimleyerek sade jalapeno biber turşusu olarak da tüketebilirsiniz. Günümüzde turşu üretimi yapan gıda markaları tarafından hazırlanarak turşu severlerin beğenisine sunulan jalapeno biber turşusu ürünleri, severek tüketeceğiniz turşu çeşitlerinden biri olacaktır. Aynı zamanda yemeklerinizin yanına enfes soslar hazırlamak için de jalapeno biberlerini tercih edebilirsiniz.

BANDIRMA GERCEK - SUSURLUK KAYMAKAMLIĞI