Susurluk'ta Siyasi Etik Dersi ve Kazananlar ve Kaybedenler !

SUSURLUKTA SİYASİ ETİK DERSİ ve KAZANANLAR ve KAYBEDENLER !
Geçen hafta yazmıştım.

Susurluk’ta Belediye Meclis üyesi olup, aynı zaman da Balıkesir B.Ş de de meclis üyesi olan AKP li İbrahim DÜRMÜŞ’un, meclis üyeliği, Susurluk İYİ Parti Meclis Gurup Başkan vekili Ömer ÖZTÜRK tarafından verilen önerge ile ;  ŞUBAT-2022 Susurluk Belediye Meclis toplantısında CHP + İYİ Partili üyelerin oylarıyla, İYİ Partili Belediye Başkanı Nurettin GÜNEY’in, gurubunun kararına çekimser kalmasına rağmen düşürülmüş ve B.Ş Meclisindeki denge muhalefet lehine değişmişti.

https://www.gercekbandirma.com/parmak-kaldirparmak-indir-afise-edecegim
Gelişen olaylar ve baskılar neticesinde, Susurluk sayın Belediye Başkanımız bu konuyu tekrar görüşmek, olabiliyorsa ihraç ve düşürme olayını komisyona indirmek için 2 maddelik bir olağanüstü meclis toplantısı istedi ve o toplantıya ben de katıldım.

Toplantının videosu: https://www.facebook.com/Tvbalikesir/videos/679957433037299 
Öncelikle ; Susurluk benim memleketim ve önergeyi veren Ömer ÖZTÜRK benim eski öğrencim. Gerek mecliste gerekse Belediye bürokrasisinde çalışan başka öğrencilerim de var. Onlarla gurur duyuyorum. 
BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ, KARTVİZİT İÇİN DEĞİLDİR !
Meclis üyeliği (2 defadır mecliste)düşürülen İbrahim DÜRMÜŞ, Susurluk Meclisindeki 13 toplantının 7 sine katılmamış ama nedense Büyükşehir Meclisinin tüm toplantılarına, kaçırmadan katılmış !

Seçildiği yerde, Susurlukluların dertleriyle hemhal olmayan sayın üye, Balıkesir de AKP nin kritik mecliste zorlanmaması için büyük gayret göstermiş !

Bunun anlaşılabilinir tarafı yoktur ve bu devamsızlıklar, izahtan varestedir. Siz seçim zamanı ‘AMAN BENİ MECLİSE YAZIN’ DİYEREK, il -i lçe yönetiminin, milletvekillerinin yakasından düşmeyeceksiniz, hasbelkader seçilince de, görevinizi savsaklayıp görev ünvanınızı kartvizitinize yazdırarak, oy aldığınız vatandaşların dertleriyle-sorunlarıyla ilgilenmeyeceksiniz ! Susurluk Belediye Meclisi bölgeye ve hatta Türkiye ye örnek olacak bir eylemsellik ile SİYASİ ETİK dersi vererek, tarihe geçmiştir. Bu devamsızlıkların ve görev laubaliliğinin, toplantıları takmama davranışının, siyasi etikte yeri yoktur ve olmamalıdır da...

SUSURLUK OLAĞANÜSTÜ MECLİS TOPLANTISI ANALİZİ !

14/02/2022 Tarihli bu toplantı, tarihe geçmesi gereken bir olağanüstü toplantıdır ki, katılım her yerde tam olmakla birlikte, Susurlukluların da iştiraki yoğun ve tam olmuştur. Meclis salonu, gazeteciler, siyasiler ve halk ile, hınça hınç doludur. Açılış konuşmasını yapan sayın Belediye Başkanımız Nurettin GÜNEY, önceki mecliste yapılan bu DÜŞÜRÜLME işleminin yanlış olduğunu, hukuka aykırı olduğunu dillendirerek, üyeliği düşünülen kişinin mahkeme kararı ile geri dönebileceğini savunarak toplantıyı açmıştır. Müteakiben de ; İYİ Parti Meclis Gurup Başkan vekili Ömer ÖZTÜRK, talebinin yasal yönlerini, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Kontrolörlüğü DENETİM RAPORU na dayanarak, elindeki belgelerle ortaya koyup, meclisin görevini yapması gerektiğini, düşürülmemesinin ihmal ve suç olabileceğini, dayanaklarıyla güzel bir şekilde izah etti. CHP Gurup sözcüsü Murat KULA da, düşürülmesi gerektiğini savunan mükemmel bir konuşma yaptı. En son da AKP Gurup başkan vekili Şafak MUT ; Çevre Bakanlığının Yerel Yönetim DAİRESİNİN belirttiği görüşe atıf yaparak, devamsızlıkların normal olduğu, ÜYELİĞİN DÜŞÜRÜLEMEYECEĞİ yönünde açıklamalar yaptı. MHP adına kimse konuşmadı.
İşbu üyeliğin düşürülmesi olayından sonra ; üyeliği düşen İbrahim Dürmüş’ün yerine Susurluk Meclis üyeliğine alttan MHP li Serdar TÜFEKÇİ, Büyükşehir üyeliğine de, İYİ Partiden Mehmet ÇETİN gidecek. Bu nedenle de, BALIKESİR Büyükşehir meclis aritmetiği, muhalefet lehine değişecek.  Değişti.Yani ; B.Ş Belediye Başkanı Yücel YILMAZ da, tıpkı İstanbul Ekrem İMAMOĞLU gibi, tıpkı Ankara Mansur YAVAŞ gibi, meclis çoğunluğu olmadan, çalışmak zorunda olacak. Biliyorsunuz bu kritik meclis çoğunluğu ile Balıkesir B.Ş Belediye meclis kararları ile ( Daha önce rahmetli Edip UĞUR yapıyordu.) FETÖNÜN YERİNE geçtiği dedikoduları türetilen   İLİM YAYMA CEMİYETLERİNE ve bazı AKP li bilinen vakıflara, önemli maddi destekler sağlıyordu. İlçelerin CHP li ve İYİ Partili olanlarına ise ; Büyükşehirden destek ve yatırım gitmiyordu. Bu yüzden AKP ne işbirliği yapanlar, mecbur kalanlar söz konusuydu. 
Bugüne kadar, Bandırma İYİ Parti'den istifa eden bağımsız kalan Basri Ersan KIRBAŞ, Büyükşehirde sürekli AKP lehine parmak kaldırıyordu, ama artık bu da, AKP ne yetmeyecek. 
Düşürülme talebinin komisyona indirilmesi konusunun oylamasında, kendi mensup olduğu siyasetin aksine, AKP lilerle birlikte EVET oyu kullanmış ( 9/6), üyeliğin düşürülmesi konusunda yaptırdığı oylamada da, yine önceki gibi ÇEKİMSER kalarak, AKP lilerin yanında yer almıştır.
YANLIŞ YAPTIN, YANLIŞ YERDESİN NURETTİN BAŞKAN !
Öncelikle keşke kendi partin, seni oraya getiren Millet İttifakı ile aynı yerde olmalıydın. Düşürülen üyenin sorumluluğu tek başına sana ait değildi. Sen keşke, ben bu düşürülme olayını normal ve hukuki bulmuyorsam da, meclis gurubumun iradesi doğrultusunda kendi gurubumla birlikte hareket edeceğim deseydin. Yakışan buydu. Başkan olarak kendini YALNIZ bırakman isabetli olmadı. Şimdi ne oldu ? Düşürülmeyi engellemek veya ertelemek için yaptığın Olağanüstü Meclis Toplantısı boşuna oldu ve yalnız kaldın ! AKP liler Millet İttifakında ve İYİ Parti de yaratılan bu çatlaktan dolayı, bunu siyasi malzeme olarak kullanacaklar ve başta İYİ Parti, bundan olumsuz etkilenecek. Mahkemeye gidecek olayda işbu olağanüstü toplantı, üyeliği düşürülenin itirazına destek ve kaynak olacak ! Düşürülme olayından dolayı tehdide varan eleştiriler yönelten yandaş basın ve AKP Balıkesir Milletvekili Yavuz SUBAŞI bu açığı iyi değerlendirecek ki, İYİ Partiyi iyi günler beklemiyor.
Ben ki ; sayın NURETTİN GÜNEY’i, önümüzdeki yerel seçimlerde Millet İttifakının Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmesini isteyecek ve savunacaktım ki, şimdi ben de yaya kaldım.
Çünkü ; nasıl Basri Erkan KIRBAŞ’ın fiili AKP liliğini AKP'ne geçerek resmileştireceği söyleniyorsa, şimdi de Susurluk Belediye Başkanı Nurettin GÜNEY’in de AKP ne geçeceği söylenmeye başladı. Bu söylentilerin şuyuu vukuundan beterdir ! Sebep olunan olaylar, yaşanmamalıydı ! Nurettin GÜNEY’in bu anlamda siyasi yol haritasını, yeniden belirlemesi ve şeffaf olması gerekmektedir.
BALIKESİR İYİ PARTİ...yakınlaşan seçimlerde alternatif olma özelliğini yitirmek istemiyorsa, il çapında revizyona gitmeli. İYİ PARTİ Genel Merkezi BALIKESİR e gözünü kapamamalı. Çünkü iyi sesler gelmiyor, çünkü BANDIRMA İYİ PARTİ ilçe yönetiminden de, 3 kişi yönetimle anlaşamayarak istifa etti. İl çapındaki ihraçlar ve disiplin kurulu olayları da, cabası... 

Artık siyasette herkes akıllı olmalı, akıllı olacak. Büyükşehir Balıkesir Meclisinde aritmetik değişti, Bandırmada da benzeri sıkıntılar ve burdan da bazı üyelerin üyeliklerinin düşmesi söz konusu. Bandırma da görevini yaparsa, Balıkesir Büyük Şehir Meclisindeki aritmetik tamamen muhalefet lehine dönecek ve tüm komisyonların başkan ve yapıları da değişecek. Bandırma Belediye Başkanlığına yazdığım devam cetvelleri talebim, henüz yerine getirilmedi ama bekliyorum. Devam cetvelleri gelince hepsini AFİŞE, hepsini DEŞİFRE edeceğim... Ve Mart Meclisinden önce 4 tane, sürekli devamsızlık yapan meclis üyeleri hakkında, aynen Susurluk gibi önergeyi bakalım hangi meclis üyemiz verecek ?  BANDIRMA BELEDİYESİ, kimsenin kartvizit adresi değildir.
3. Yılını dolduran BELEDİYE MECLİSLERİ, son (2) yılında farklı yönetilecek. Genel iktidarın gücüyle şımaran AKP liler, MHP liler, görevlerini yapmaktan korkan CHP liler ve İYİ PARTİ liler...hepsi, şapkalarını önlerine koysun, çünkü kartvizitleri onları kurtarmayabilir ve seçmen milletini hüsrana uğratmaktan bir an önce vazgeçsinler ! Bugün de Balıkesir B.Ş Meclisi var ve TOLGA TOSUN-YÜCEL YILMAZ başta, devamsızlık konularını konuşuyorlar ki, Susurlukta yanan siyasi etik ateşi heryeri saracak !  

Siyaset, ahlaklı olmalıdır. Güç sarhoşluğu, geçicidir !

 15/02/2022  NOGAYTÜRK/RAMAZAN NARİN