Süt Üreticileri Yem Fiyatlarında Devletin İlgisizliğine Kahretti

Süt üreticileri  doların yükselmesini anlık algılayan ve HEMEN zam yapan yem üreticilerinin dolar düşünce neden fiyatları düşürmediğini sorguluyor. Manyas ve Gönen Biga yöresi Üreticileri devlet yetkililerinin  köylünün üreticinin maliyet sorunlarıyla ilgilenmediğini görevlilerin boşuna maaş aldığını yanlış raporlarla üstlerini kandırdıklarını iddia ediyor.

Sektördeki girdiler  nedeniyle sıkıntılarla boğuşan süt üreticileri, doların iniş çıkışlı grafik izlemesiyle dengesiz yem fiyatlarıyla yine ve yeni  bir darbe daha yedi..  Süt üreticisi, doların yükselmesi sonrasında yem fiyatlarına gelen zamlarla zor günler geçirirken Gönen Postasına açıklama yapan Birlik Başkanı Necmi Ayyıldız, “Dolar, 3.80 liradan 3.50 liraya geriledi, yem fiyatlarında indirim yok. Doların yükselmesini zam olarak yansıtan yem firmaları, düşüşü neden görmezden geliyor” diye sorarken, Tarım Bakanlığı yetkililerinin yemcilerin kar marjını incelemesi gerektiğini söyledi.

“Ülkemizin kalkınması, güçlü, sürdürülebilir ve üreten bir tarım ve hayvancılık politikası ile mümkün olacaktır” diyen Gönen Süt Üreticileri Birliği Başkanı Necmi Ayyıldız, yüksek yem fiyatlarına isyan etti. Doların yükselmesini fırsata firmaların, yem fiyatlarına zam yaparak, süt üreticisini zora soktuğuna işaret eden Ayyıldız, “Yem fiyatları, süt üreticisinin belini büktü. Dolar 3 lira 80 kuruşa yükseldiğinde zam yapan yem firmaları, dolar 3 lira 50 kuruşa düştüğünde yem fiyatlarını neden aşağı çekmiyor. Zam yaparken doların yükselişini gerekçe gösteriyorlar” dedi.

Girdi maliyetlerinin sürekli yükselmesinden dolayı köylünün süt ineğini kesime gönderdiğini de söyleyen Başkan Ayyıldız, “Tarım Bakanlığı yetkilileri, yemcilerin kar marjını incelemeli” dedi.

Bölgemizde büyük bir sektör olan Yem sanayici ve üreticilerinin bu agresif suçlamaya nasıl yanıt verecekleri merak ediliyor.

HAYRETTİN İLDAM - BANDIRMA GERÇEK -