Suudi Boykotu

Bizim kuşağın ömrü boykotlarla, grevlerle geçmiştir. Amacımıza ulaşmak için en etkili eylem biçimi olarak gördük boykotu.

80 öncesi lise ve üniversite boykotları, fabrika grevleri hiç eksik olmadı. 80 sonrasında kamuda grevler yerini iş bırakmalara bıraktı. Öğrenci boykotları da bitti.

86 yılında kamu çalışanları olarak ilk iş bırakma eylemine katıldık. 2000, 1 Aralık’ta Bandırma’da neredeyse kamu çalışanlarının yüzde sekseninin katılımıyla bir iş bırakma eylemini örgütledik Eğitim Sen ve KESK olarak. O günlerde sendikal mücadele çok yüksekti.

Sonraki yıllarda değişik nedenlerden dolayı iş bırakmalara katılım azaldı. Sendikalar da artık bu eylem biçimine etkili olamadığı için başvurmuyor.

Yani demem o ki bizim kuşak iyi bilirdi boykotu, grevi. Yaptı mı yapardık. Öyle eften püften de değil.

*

Sonra bu boykotlar ulusal ve uluslararası düzeyde de yapılır oldu. Gezi eylemleri sırasında göstericilere kapısını kapatan Mado boykot edildi. Pınar’ın ürünleri boykot edildi. Meşhur x,y,z kuşakları bu işi beceremedi. Olmadı...

Fransa’nın ve daha birçok ülkenin Türkiye karşıtı Ermeni politikaları nedeniyle ürünlerini boykot ettik ya da etmeye çalıştık. Ürünlerini yaktık, döktük...Miş gibi yaptık. “Milli” sanayicilerimiz bu ülkelerle aslanlar gibi ithalata ve ihracata devam etti... Millet olarak komik duruma düştük.

Şimdi ülke olarak biz boykot ediliyoruz. Ürünlerimiz, Suudi Arabistan halkı tarafından boykot ediliyor. İşin ilginç yanı, bir fast food markası Herfy ,Türk burgeri yerine Yunan burgeri satacağını duyuruyor. Akılları sıra bizi “bam telimizden” vuruyorlar. Ege ve Akdenizde Yunanistanı desteklediklerini anımsatmak istiyorlar.

Kendi açıları bakımından haklı olabilirler de...Dikkatimi çeken şey beğenmediğimiz suudilerin bu konudaki kararlılığı...Bu konuda bizden daha iyi oldukları açık. Eylemin etkisi nedeniyle birçok büyük market Türk ürünlerini bundan sonra almama ve satmama kararı aldı!. Bu konuda iktdar ve yandaşları ve de trollerinden tık yok!. Ne yapacaklar, nasıl bir tavır alacaklar, merak konusu... Resmi bir açıklama da yok!.  Nerede milli şuur nerede milli tepki? Nerede bizim milliyetçi ve de mukaddesatçı yeni Osmanlıcılarımız? Havuz medyasından ve yazarlarından da ses yok.

*

Siyasi iktidar ve başı neden eyy Arabistan! eyy Kral! diyemiyor.

Meydan okuma, haddini bildirme konusunda uzmanlaşmış AKP sözcülerinden de tık yok.

Galiba “selefi” hayranlığı ağır basıyor.

Siyasi iktidarın yapacağı şey büyük bir olasılıkla Suudileri akl-ı selime davet etmek olacaktır.

Onlar da davete icabet etmeyecek.

İktidarın korkusu bu boykotun yayılması. Yarın Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt gibi Arap ülkeleri de bu boykota katılırsa ne olacak?

Sonrası...Hep birlikte göreceğiz. Fakat, artık eskisi gibi AKP iktidarı krizleri fırsata çeviremiyor, krizlerden karlı çıkamıyor.

*

Yazıyı başlıkla bitireyim.

Şu Suudilere karşı boykotu biz mi başlatsak? Ne de olsa deneyimliyiz. Yaparız da...

Gültekin Mutlu,20 Ekim 2020 ,Bandırma