Tanıdığım Başkanlar-1

TANIDIĞIM BAŞKANLAR-1

Bandırma'da Öcalan'ın yakalanmasının rüzgarı ile Belediye Başkanı olan Halil Ünlü, başkanlığı sırasında yaptığı hizmetlerinin reklamını yapamayan, gelmiş geçmiş tek başkandır.

Rahmetli Halil Ünlü, 1999 seçimlerinde dört adayla yarıştı. Biraz evvel değindiğim gibi Öcalan piyangosu Halil Ünlü'ye yaradı. Belediye Meclisi 13 DSP, Anavatan Partisinden 5 (Sayın Mustafa Gönenlioğlu'nu rahmetle anıyorum) Doğruyol partisi 5, Cumhuriyet Halk partisi 3 üye olarak oluşmuştu. İktidar ile muhalefet meclis üye sayısı neredeyse eşitti.

Halil Ünlü, koltuğuna oturduğunda, hakkında kitaplar yazılan, Bandırma'nın kaderi olan problemli su meselesini kucağında buldu. Su getirme ihalesi ve kredi sözleşmeleri yapılsa bile suyun getirilmesi hiç de kolay değildi.

Suyun geleceği güzargah, suyun barajdan mı yoksa on kilometre berisindeki göletten mi alınacağı tartışmaları  devam ederken barajın Çanakale-Yenice ilçesi sınırları içerisinde olması, zamanın Çanakkale'li Bakanı Cumhur Ersümer'in suyun barajdan alınmasına engel olmasıyla sonradan Bandırma halkının sırtına kambur olacak  su meselesi, suyun göletten alınmasıyla noktalandı. Meclisteki tartışmalar yüzünden beni mahkemeye vermesine rağmen bugün su sıkıntısı çekmiyorsak bunu Halil Ünlü'ye borçlu olduğumuz unutulmamalıdır.

Halil Ünlü'nün ikinci eseri halk arasında ( İdo yolu) yolu diye bilinen çevre yoludur. Bu yol tamamen Bandırma Belediyesinin bütçesinden çıkan paralarla yapılmıştır. Yeri gelmişken bir anektotdan bahsetmek istiyorum, Sayın Ünlü İdo yoluna kendi isminin verilmesini istiyordu. Hatta bu konuda o dönemin CHP'li meclis üyesi Sayın Mehmet Leventoğlu'n dan destek istemiş olup, Leventoğlu ise, "Başkan yaşarken isim verilmesi uygun olmayacağını, öldükten sonra Bandırma halkı buna karar verir" demiştir.

Kocaeli ve Yalova depreminde oğlunu  kaybettiğinin üzüntüsü nedeniyle depremle ilgili yaptığı çalışmaların unutulmaması gerekir.Ne yazık ki, kentin bazı bölgelerine konulan yangın vana sistemleri ondan sonra gelen başkanlar tarafından takip ettirilmedi.

Kısacası, kentimize yapdığı hizmetlerden dolayı  Bandırma'ya iz bırakan başkanlardan biridir.

Rahmetli olması nedeniyle kendisine Allah'tan rahmetler diliyorum.

Mekanı Cennet Olsun.

Bandırma-10,08,2020