Tanıdığım Başkanlar-3 Sedat Pekel

TANIDIĞIM BAŞKANLAR-3 (Sedat Pekel)

Bizim gibi yazarların en büyük ödülü okuyucuların beğenileridir. Bazen beğenen de, beğenmeyen de, kızan da, kızmayan da olacaktır. Bunlar yazarın kaderidir. Eğer yazının konusu kentin belirli kademelerinde çalışmış kişilerse, bir yandan yazının muhatabı (Şunu eksik yazmışsın, bunu fazla yazmışsın!) diye serzenişte bulunurken, diğer yandan okuyucu seni yağcılıkla suçlayabilir.

Ben bu yazı dizisini hazırlarken konu yaptığım kişilerin, sadece yaptığı hizmetleri aktarmak istedim.(Kadı kızın da da kusur olabilir!) Prensibinden hareketle bu yazı dizisine başlamayı  yeğ tuttum.Zira onlar bu kentte şöyle yada böyle hizmet ettiler.

Bazıları, Sayın Pekel için, (Bandırma'ya hiç bir şey yapmadı) der.

Acaba öyle mi?

Onunla ilgili bu yazımı yazmadan önce, Sayın Sedat Pekel'in Belediye Başkanlığı dönemine ait hazırlanmış 'Belediye Faaliyet Raporu' nu inceledim. Rapora göre, insan odaklı bir proje olan, Öğrenci konuk evi projesi ile her yıl yüzyetmiş civarında  öğrenciye ücretsiz sınavlara yetiştirme kursu veren Belediye eğitim destek evi projesidir. Dörtte üçü biten sahil bandı projesinin tamamlanması, Atatürk parkının düzenlenmesi, Tır parkının, Terminal binasının, Belediye sarayının gerekli düzenlemelerini yaptı. Grand Asya otelindeki hisse artırımı ve bu yerlerin revize çalışmalarının yanında, Gönen ve Kumköy su boru hattının binsekizyüz metrelik  bölümün yenilenmesi, en önemlisi de 13,3 km. uzunluğunda ki yağmur suyu hattının yapımı...

Sel felaketi nedeniyle harap olan yerlerin onarımı için zamanın parasıyla 8 milyarlık işi...

Yağmur sularının denizle bağlantısını sağlayan alt yapı projesi basit bir iş mi?..

O, satan değil, alan bir başkanlık dönemi geçirdi. Tekel binalarını alan başkandır. Belediye başkanlığından ayrılırken, kapalı pazar ve yaşam alanı için Belediye kasasında 12 milyon nakit para bırakarak görevinden ayrılmıştır.

Yeri gelmişken, Pek çok kişinin bilmediği ama benim şahit olduğum, Başkanlık görevinden ayrıldıktan sonra, adının sanını bilmediği bir çok öğrenciye burs vermesi güzel bir davranış değil mi?

Sonuç olarak, Sayın Pekel'de Bandırma'ya iz bırakanlardan biridir.

Esenlikler için de olsun...