Tarihi Eser Satıcılarına Operasyon.

Balıkesir'de, alıcı kılığındaki jandarma görevlilerine tarihi eser satmak isteyen 3 kişi gözaltına alındı. Operasyonda aralarında Roma Dönemine ait'Güneş Saati' adlı eser de yer aldı.
Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, bazı kişilerin ellerinde bulunan obje, heykel, tablo gibi tarihi eserleri satmak amacıyla müşteri aradıkları ihbarını aldı. Bunun üzerine kimliği gizli jandarma personeli tarafından alıcı kılığında şüphelilerle irtibata geçildi. Şüpheli kişiler ellerinde bulunan tarihi niteliğe sahip eserleri satmak isterken, jandarma ekipleri tarafından suçüstü yakalandı.
Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı unsurlarınca "İzinsiz Kazı ve Tarihi Eser Kaçakçılığı" olaylarına yönelik yapılan istihbarî çalışmalar esnasında;
Susurluk ilçesi Balıklıdere mahallesinde ikamet eden H.B., T.B. ve A.B. isimli şahısların ellerinde tarihi eser bulundurdukları ve satmak için müşteri aradıklarına dair istihbarî bilgi elde edilmiştir.
Elde edilen istihbarî bilgi doğrultusunda H.B., T.B. ve A.B. isimli şahıslarla irtibata geçilerek Susurluk ilçesi Sultançayır mahallesinde Bursa-Balıkesir Devlet Karayolu kenarında faaliyet gösteren bir işletmenin bahçesinde buluşma sağlanmıştır.
Adli makamlardan alınan arama kararı ile H.B., T.B. ve A.B. isimli şahısların olay yerine geldikleri 10 … … plakalı araçta yapılan aramada;
(1) adet Roma dönemine ait olan Güneş Saati, ele geçirilerek muhafaza altına alınmıştır.
Bu olayı müteakip şüphelerin ev ve eklentileri ile araçlarında da arama yapılması amacıyla Adli makamlardan arama kararı alınmıştır.
Bu kapsamda; 
T.B. isimli şüphelinin ev ve eklentileri ile aracında yapılan aramada; 
(1)    Adet seramik çömlek,
(1) Adet 7,65 mm çapında ruhsatsız tabanca,
(5) adet 7,65 mm çapında tabanca fişeği,
H.B. isimli şüphelinin ev ve eklentilerinde yapılan aramada;
 (1) Adet 7,65 mm çapında ruhsatsız tabanca,
(1) Adet kurusıkı tabanca,
(1) Adet ruhsatsız av tüfeği ele geçirilerek muhafaza altına alınmıştır.
Adli makamların talimatıyla H.B., T.B. ve A.B. isimli şüpheliler gözaltına alınmış olup haklarında yasal işlem başlatılmıştır.

BALIKESİR VALİLİĞİ-BANDIRMA GERÇEK 09-05-2019