Tatlısu Elden Gitti...

Antik Çağ döneminde  içindekı tarihsel ve kültürel zenginlikleri ile KİZİKOS- ARTAKE ve PROKONESOS isminde üç devlete ev sahipliği yapan muhteşem doğasıyla Güney marmaranın incisi olan Kapıdağ Yarımadasının Tatlısu Köyü sırtlarında ki 870 dekarlık hazine arazisinin Balıkesir Büyükşehir Belediyesine devredildiği iddaları gündeme bomba gibi düştü.Geçen dönem Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu'nun "Şehir 2023 hem bizi tarihimizden koparmayan proje, çok katlı binalar değil, öz kültürümüzle bağlantılı. Akıllı yeşil yeni kentler oluşturmak. Akıllı otoparklar, akıllı ışıklar, akıllı kavşaklar ve çok katlı olmayan bir mahalle kültürünü de içinde barındıran üniversitelerle birlikte koordine edilen 10 milyon dolarlık bir proje bu. Balıkesir’de iki ayrı nokta tespit ettik. Birincisi Erdek’e bağlı Tatlısu mahallesinde bir arazi. 730 dekarlık bir alan hazine arazisi olduğu için buraların rezerv alanı olarak ilan edilmesi gerekiyor. Bittiğinde belediyemize devredilecek. Belediyede muhtemelen Baltok marifetiyle ve yüklenici firmalarla 25’er bin nüfuslu şehir oluşturacak." diye gündeme getirdiği " Şehir 2023 projesi rezevr alan olarak Balıkesir Büyük Şehir Belediyesine devredildiği idda edild,..

Konuyla ilgili katıldığı bir Programda Gazetecılere bilgi veren geçtiğimiz dönem Bandırma Akp Belediye Başkanlığı aday adayı olan Aydın Özen; Çevre ve Şehircilik Bakanlığının "Şehir 2023" konsept projesi için Hacettepe Üniversitesi yetkilendirildiğini, Planlamayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü bünyesinde başlandığını, ilgili Birim yöneticileriyle yerinde inceleme ve zemin etütlerinin yapıldığını bunun neticesinde 870 dekar alanın rezerv alan olarak tespit edilmişti,

Devamında,

Bandırma 17 Eylül Üniversite Rektörü Süleyman Özdemir'in Tatlısu'da daha önce talebi olan bir alan vardı,Kendisi ile yaptığım son görüşmede Tatlısu konusuyla ilgili olarak Rektör bey dedi ki,Aydın bey "Gözünüz aydın Şehir 2023 projesinin yeri sabitlenmiş olup rezerv alan ilan edilmiştir." Buraya ilk etapta 5 bin nufuslu, sonrasında 25 bin nufuslu şehir oluşturulacak."böylece bu önemli müjdeyi de Sayın Rektörümüzden öğrenmış olduk dedi..Tabiki konu buralara geldığıne göre bizlerde Merakımızdan soralım dedik.Hem Bandırma 17 Eylul Üniversite Rektörlüğüne hem de Büyükşehir Beledıye Başkanlığının tahsisini lstedikleri 870 dekarlık Tatlısu arazisindeki ısrarların nedenini..

..

BANDIRMA GERÇEK 07.12.2019