Terör olayları E-ticaret pazarını olumsuz etkiledi

 
 

Ülke 'de yaşanan terör olayları nedeniyle internet dünyası olumsuz etkiledi.  Web sitesinin son 4 aylık indeks verilerini açıklayan tarım ilanları sitesinin müdürü Yusuf Çelebi: Çözüm sürecinin bitmesiyle beraber Türkiye de meydana gelen terör olaylarının bir çok sektörü etkilediği gibi internet üzerinde yapılan e-ticaret tarım pazarında da büyük düşüş yaşandığını ifade etti.
 
Çelebi, ülke genelinde meydana gelen terör olaylarının çiftçileri ve tarım sektöründeki esnafları da olumsuz yönde etkilediği söyledi. http://tarimdan.com/ sitesinin müdürü Çelebi e-ticaretin şuan dünyada hızla ilerlerken maalesef Türkiye'de ciddi düşüş var. Bu düşüşün kısa süreceğini söyleyebiliriz.
 
Çiftçilerin geleceğini öngöremedikleri için herhangi bir yatırım yapmaktan çekindiklerini ifade eden Bölge çiftçilerinden Engin Bulut; ayrıca doların yükselmesi nedeniyle çiftçilerin de mağdur olduğunu belirterek  doların yükselmesinde olumsuz etkilenen çiftçiler özellikle mazot, gübre, yem ve ilaç gibi ürünlerin fiyatlarında artış meydana gelmesi nedeniyle devlet desteğine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.
 
E-ticaret verilerine göre alım gücünde düşüş var
 
Ayrıca Tarım gıda hayvancılık dallarında e-ticaret yapan tarimdan.com sitesinin son 4 aylık indeks verilerin karşılaştırılmasına göre terör olayların başlamasıyla site üzerinde yapılan alım gücünün ortalama yüzde 20'lere kadar azaldığın aynı zamanda sitenin tıklama sayısında da düşüşler yaşadığı belirten Satış Uzmanı Çelebi ama ticaret dışındaki haber sitelerin tıklamasının çok yükseldiğini ifade etti.
 
Hayvan Pazarları Boş Kaldı

 Her Kurban Bayramı öncesinde yaklaşık bir ay önce Doğu ve Güneydoğu illerinden gelen kurbanlık hayvanlarla dolan Batı illerinde ki canlı hayvan borsası, bu sene terör olaylarından dolayı çok sayıda padok boş kaldı.
 
Ayrıca tarimdan.com üzerinde satılan hayvan satışındaki son 4 ay indeks verilerine göre hayvan satışlarının yüzde 30'lara varan düşüşler meydana geldiğini ifade eden Satış sorumlusu Çelebi bu düşüşlerin sebebi "Geçen seneki fiyatlara göre kurbanlık fiyatlarının yüzde 40´lara varan artış ile birlikte yaşanan terör olaylarında büyük payı olduğunu söyledi. 
Doğu illeri ile yapılan ticarette terör olayları nedeniyle azalma olduğunu, bunun da özelde esnafı genel de tüm Türkiye'yi olumsuz etkilediğini aktaran Çelebi, yaşanan olayların bir an önce durmasını temenni etti.