TKP "Biz Türkiye'nin Geleceğiyiz"

Türkiye Komünist Partisi'nin "Şimdi Sosyalizm Zamanı" sloganıyla düzenlediği miting için İstanbul'un ve ülkenin dört bir yanından binlerce yurttaş İstanbul Kartal Meydanı'nda toplandı.

Mitingde Los Obreros müzik grubu, Gülcan Altan, Yapıcılar müzik grubu şarkılarıyla, şair Tuğrul Keskin ve tiyatro sanatçısı Orhan Aydın konuşmalarıyla sahnedeydi. Tiyatro sanatçısı Levent Ülgen de Yapıcılar grubuna yeni şarkılarında eşlik etti.

Orhan Aydın geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy'u anarak, Şensoy'un faşizme, yobazlığa karşı yazdığını, oynadığını, mücadele ettiğini ve asla boyun eğmediğini vurguladı.

Yazar Ataol Behramoğlu gönderdiği mesajıyla mitingi selamladı. 

Miting TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan ve Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu konuşmalarıyla sürdü.

Maçoğlu, "Biz diğerlerine benzemeyiz, halkımıza yalan söylemeyiz, işçilerin söz sahibi olmadığı bir dünya, bir iktidar bizim değil" ifadelerini kullandı ve emperyalist saldırganlığın bütün dünyada devam ettiğini belirtti. "Artık azınlığın değil, ezilenlerin, işçilerin iktidara geldiği bir dünyaya doğru mücadele için tüm dünya halklarına dayanışma mesajı gönderiyoruz" diyen ve yoksulluğun giderek arttığı, sömürünün gittikçe yoğunlaştığını ifade eden Maçoğlu,"Emeğimizi sömürenlere karşı sosyalizmi kuşanma zamanı" diye konuştu.

Maçoğlu, "Artık sosyalizm zamanı" derken, "Tam zamanı, sosyalizm kazanacak, ezilenler, işçiler kazanacak, biz kazanacağız" ifadelerini kullandı.

Hakları için ülkenin birçok yerinde direnişte olan işçiler adına alana gelen işçiler kürsüden selamlandı, "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek" sloganları atıldı.

Ardından konuşmasını yapmak üzere TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan sahnedeydi.

"AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İkizdere'deki direnişi hedef aldı. Erdoğan, 'Türkiye’nin değişik yerlerinden ne kadar sol varsa, komünist varsa alıp buraya getiriyorlar' dedi. Rize’ye her gittiğinde aklına komünizm geliyor. 'Bunlar komünist, havalimanlarına karşı çıkıyor' demişti. 'Demiryolları komünist işidir' dedi" aktarımında bulunan Okuyan, "Komünist kadar kafanıza taş düşsün" ifadelerini kullandı.

Ecevit'in "Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye'nin en güçlü partisidir. Komünizmi, o önleyecektir, o güçlü oldukça, Türkiye'de komünizm olamayacaktır" dediğini, Kenan Evren'in "Başarılı olmasaydık biz gidecektik, yerimize onlar gelecekti. İktidarda komünistler olacaktı" ifadesini kullandığını hatırlatan Okuyan, "Şimdi Hitler aşırı solcu, sosyalist biridir demeye başladılar. Ford… General Motors hem Almanlar için hem Amerikalılar için üretti. Ürettiniz, desteklediniz, Sovyetlere saldırttınız ne oldu? Hitlerinizi kızıllar dize getirdi" dedi.

'Biz Nâzım Hikmetiz, Biz Gagariniz, biz Theodarakisiz'
Okuyan, komünistler ve komünizm hakkındaki yalanlarını sıralayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onlar insan kılığında şeytandır. Onlarla konuşmayın çok zekidirler, sizi yalanlarla ikna ederler. Komünistlerin maskesini indirmek vatandaşlık görevidir" dediler. Bir ilacımız var bizim şırınga ettik mi insana istediğimizi söyletiriz… Haylazlık yapan çocuğu devlerle, öcülerle, hayaletlerle korkutur gibi.  Şeytan olmuşuz. Ahtapot, örümcek, vampir… Açar mısınız maskelerinizi…. Biz kimiz? Biz Nâzım Hikmetiz, Biz Gagariniz, biz geçenlerde yitirdiğimiz Yunanlı besteci Theodarakisiz, biz milyonlarca yaratıcıyız, biz Türkiyenin dört bir yanındaki aydınlık insanlarız. Komünizmle mücadele dernekleri kurmuşlar. Hepsi orada… Celal Bayar, Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Recai Kutan, Turgut Özal, Fethullah Gülen… 1955’te 6-7 Eylül olaylarını da komünistlere yıkmaya kalktılar. Hitler de hükümet binasını komünistler yaktı demişti. "Camiye alkolle girdiler", "camileri yaktılar"... Yahu hiç mi bitmez yalanınız?"

'Koç’un aylık cirosu yaklaşık 5 milyon asgari ücretlinin maaşına eşit'
Türkiye'de artan sömürüye işaret eden TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, şöyle konuştu:

"Koronadan ölenlerin iki katı açlıktan ölüyor. Ben şu konuşmaya başladığımdan bu yana dünyada yaklaşık 150 kişi yaşamını yitirdi. Koç’un aylık cirosu yaklaşık 5 milyon asgari ücretlinin maaşına eşit. Koç'a taktınız diyorlar. Koç memlekete taktı! Türkiye'de en zengin yüzde 1’imiz toplam servetin yüzde 55’ine sahip. Nasıl oluyor? Kaç ikizdere yağmalandı, kaç akarsu? Kaç kamu işletmesi yağmalandı? Kaç işçi öldü, kaç kişi yoksulluk ve çaresizlikle intihar etti… Kaç kişi köle gibi çalışırken hastalandı… Kaç kişi? Bu sorular sorulmasın diye ver gazı, ver yalanı, ver milliyetçiliği birbirlerine düşsünler, ver dinciliği bilimden, akıldan uzak dursunlar…"

'İşçi sınıfı iktidara geldiğinde sömürü yasak olacak'
"Türkiye'de iktidara geldiğimizde, işçi sınıfı iktidara geldiğinde sömürü yasak olacak… Savaş propagandası yasak olacak, ırkçılık yasak olacak. Bütün sanayiyi, akarsuları, yeraltı yerüstü zenginliklerimizi, kıyılarımızı, bankaları devletleştireceğiz, toplumun malı olacak. Emperyalist kurumlardan çıkacağız, yabancı askerler defolup gidecek. Başka.... Din işleri siyasetten ayrılacak, insanların ibadetine kimse dokunmaz ama siyasette kimse ellerini açıp şov yapamayacak. Önümüzde bir mücadele dönemi var, herkes vaatte bulunuyor. Herkes "ben" diye vaatte bulunuyor. Biz "ben" demeyiz, "biz" deriz. Ama o bol keseden konuşanlara sorular soracağız. İşsizliği çözecek misin, ücretler ne olacak? Sömürü sürecek mi? Piyasa ekonomisi sürecek mi?"

'Komünistler diyor ki herkesin evi olacak, insanca yaşayacağı evi olacak'
"Komünistler sizin elinizden evinizi, arabanızı alacak diyorlar. Yalan. Komünistler diyor ki herkesin evi olacak, insanca yaşayacağı evi olacak. Ama 50 tane evi olan da kusura bakmasın, onları kira toplama zahmetinden kurtaracağız. Soracağız... NATO’dan çıkacak mısınız?  ABD üsleri ve yabancı askerler yollanacak mı? Bizim yanıtımız belli, defolup gidecekler."

'İmam hatipleri kapatacağız'
"Laiklik… Zorunlu din dersleri kalkacak mı? Ellerini havaya kaldırıp din istismarcılığı yapan, dualarla devlet yönetenler yargı açılışında elleri havaya kaldıranlar yargılanacak mı? Sorularımız açık, lafı eveleyip gevemelesinler. Biz imam hatipleri kapatacağız. Hiç kimsenin çocuğu din eğitimi almaya zorlanamaz, laiklik bunu gerektirir. Bunlar din düşmanı diyorlar. Türkiye Komünist Partisi'nde başı açık kapalı yoldaşlarımız var. Nasıl oluyor? Biliyorlar çünkü dini kullanmayız, din istismarı yapmayız. Biz özgürlüklere gerçekten sahip çıkanlarız, komünistleriz."

'Sınır namustur diyenler Meclis'te ellerini kaldırıp sınır ötesi operasyona evet demediler mi?'
Türkiye'de iktidarı ve muhalefetiyle artırılan göçmen düşmanlığına dair de konuşan Kemal Okuyan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Göçmen düşmanlığına, yabancı düşmanlığına izin veremeyiz. İktidarın göçmen politikasına karşı çıkmak başka bir şey, göçmenlere karşı çıkmak, ırkçılık başka bir şey. Biz insanların kardeşliğini savunuyoruz, aman diyeyim, ırkçılığı, yabancı düşmanlığına izin vermeyin. Diyorlar ki sınır namustur, o zaman Türkiye'den dışarı çıkarken sınır namus değil mi? İktidardakiler komşusunun sınırlarına saygı göstermedi. Sınır namustur diyenler Meclis'te ellerini kaldırıp sınır ötesi operasyona evet demediler mi? Türkiye, Suriye'de ne yapıyor şu anda? Bütün yabancı askerler, emperyalist çeteler Suriye'den çıkacak, o zaman Suriye halkı eşit, özgür bir ülke kuracak. Suriye'nin altını üstünü getir, sonra Suriyeliler neden burada... Bu ikiyüzlülük, biz ikiyüzlü değiliz, ezilenden, emekçiden yanayız."

'Türkiye'de üçüncü bir cepheyi kuracağız'
Konuşmasının devamında Türkiye Komünist Partisi'nin bir süre önce yaptığı cepheleşme çağrısından bahseden Okuyan, "Bundan bir süre önce yalnız olmadığımızı biliyoruz diye bir cepheleşme çağrısı yaptık. Bu nedir? Ben burada saydığımız şeyleri tekrar ettim, sömürüye, emperyalizme, dinciliğe karşı olmak, bağımsızlıktan, emekten ve laiklikten yana olmak. Kırmızı çizgilerimiz bunlar, buralarda en ufak bir taviz vermeyiz. Bunları savunan yalnız biz değiliz, dostlarımız var. Onlar da burada, onlara da merhaba. Biz elbirliğiyle sizlerden alacağımız güç ve enerjiyle Türkiye'de üçüncü bir cepheyi kuracağız. Türkiye'de yurtseverlerin, emekçilerin, laiklerin sesi daha gür çıkacak. Yalnız olmadığımızı biliyoruz, yalnız yürümeyeceğiz."

'Biz Türkiye'nin geleceğiyiz'
"Biz bir aileyiz, yalana, sömürüye karşı mücadele eden, büyüyen bir aile. Bu çorbada tuzum olsun diyen herkesi bu parti saflarına çağırıyor. TKP 101. yaşında büyük bir özgüvenle hareket ediyor, yaygınlaşıyor, büyüyor. Gelin siz de bu mücadelenin parçası olun, eğer hâlâ TKP saflarında değilseniz. Biz Türkiye'nin geleceğiyiz."

Yunanistan Komünist Partisi de aynı zamanda 10 Eylül'de 101. yaşını kutlayan TKP'nin Kartal'daki mitingine dostluk mesajını iletti.

Miting binlerce kişinin coşkulu sloganlarıyla sonlandı

13-09-2021/TKP BASIN