Tolga Tosun Basın Toplantısı ve Kamoyunu Meşgul Eden..

TOLGA TOSUN BASIN TOPLANTISI ve KAMUOYUNU MEŞGUL EDEN OLAYLAR...

04/12/2023
Tolga TOSUN... Bandırma Millet İttifakının ama CHP Belediye Başkanı. Kendi deyimiyle 56 aydır bu görevini şehr-ül  emin olarak sürdürüyor. Yine açıklamasına ve antetlerde kullandığına göre kendisi Av. Yani hukukçu ! 1000 kişilik bir kurumu, idare ediyorum diyor.
<Değerli Basın Mensuplarımız; 
Belediye Başkanımız Av. Tolga Tosun, son zamanlarda kamuoyunu meşgul eden konularla ilgili basın açıklaması yapacaktır.>
  Şeklinde gelen davetiyeden görüleceği üzere ; uyuşturucu konusu, KAMUOYUNU MEŞGUL EDEN OLAYLAR olarak değerlendirilmiş. 

Cezada şahsilik ilkesi vardır diye başladığı sözlerinde, tam da yeniden Belediye Başkan Aday adaylığını açıkladığı aynı günlerde, bir Belediye personelinin (O.Ç), izinli olduğu bir günde, Belediyenin veya kendisinin değil,  bir partinin  ( bu partinin ve araç sahibinin Bandırma AKP YÖNETİCİSİ (Ü.T) olduğu konusunda ima ve duyumlar var.) yönetim kurulu üyesinin arabasında,  Jandarma tarafından KOKAİN ile yakalandığını, 1 gün nezarette göz altına alındığını, tutuklanmadığını ve  olayın yargıya intikal ettiğini belirterek, Belediyenin de idari soruşturma dosyası açıp, kişinin ifadesini aldıklarını, kişinin... kokaini kendisinin kullandığını söylediğini, suçu kabul ettiği için de, tutuklanmış olmasa da, kendisinin Belediyedeki iş akdinin... fesh edildiğini söyledi.  Olayın veya yakalanan uyuşturucunun kendisiyle ilgisi olmadığını, ilişkilendirerek (?) bu olayı haber yapanlar veya paylaşanlar hakkında,  Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğunu belirtti. Yani bir anlamda basını ve sosyal medyayı da, tehdit etti !  

56 aylık görev döneminde, daha önce uyuşturucu satan bir personelini, fuhuş yaptıran bir personelini, hırsızlık yapan bir personelini de... 3 kişiyi işten attıklarını, bu tür olaylara, kurumda göz yumulmadığını belirtti. Söz konusu kişinin özel şoförü olmadığını, ihtiyaç duyan Belediye Başkan yardımcısı ve müdürlerinin de, şoförlük hizmetini yaptığını belirtti ve bu arada söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Ozan ONUR, o şahsın daha çok, kendisinin şoförlüğünü yaptığını belirtti.
Şimdi bu basın toplantısı ve açıklamaların yapılmasına sebebiyet veren olay, uyuşturucu konusunun basında yer almasıydı. Olay, daha önceden Bandırmada site haberciliği yapan VELHASIL Gazetesinde https://velhasilgazetesi.com/asayis/bandirma-belediyesinin-pudra.html?fb...    paylaşılmıştı. 
Şimdi de, Balıkesirde yayınlanan Balıkesir EKSPRES Gazetesinde bugün yayınlandığı için, https://gazetekspres.com/mansetler/tosun-un-soforu-kokainle-yakalandi-63...  bu toplantıya gerek duyulduğu görülmektedir.
Balıkesir EKSPRES Gazetesi ;  ‘BANDIRMA BELEDİYESİNDE UYUŞTURUCU SKANDALI-TOSUNUN ŞOFÖRÜ KOKAİNLE YAKALANDI...’ Başlıklı, manşetten verdiği haberinde ilk kullandığı resimde, yine Belediye personeli ve Başkanın 20 yıllık arkadaşım dediği METEHAN TURAN ın fotoğrafının kullanması... ama ikazlardan sonra baskıda bu resmi değiştirmesinden dolayı, basın toplantısı daha çok Metehan TURAN ın, olayla ilgisi olmadığı açıklamalarına evrilmiştir. 
Başkana sorduğum ; kokain yakalatan kişinin hangi liyakatla ve görevle ve ne zaman Belediyeye alındığı konusunda... kesin tarih verilmemiş, Makine İkmal bölümüne alınalı 1-2 yıl.., oldu denilmiştir. 
KOKAİNLE yakalanan kişinin, kokaini nereden aldığı, içici mi-satıcı mı olduğu, yalnız mı yakalandığı, araç sahibinin soruşturmaya dahil olup-olmadığı gibi bilgiler, savcılık dosyasında olduğundan, bilgilerin Belediyedeki soruşturma dosyasından değil, belki savcılıktan istenebilineceği de, tarafımıza ayrıca belirtilmiştir. Belediye Başkan yardımcısı Av. Merve POLAT da, kendilerindeki soruşturma dosyasının gizli olduğunu, şahsın suçu kabul eden ifadesini basına sunamayacaklarını, ayrıca belirtmiştir.
Şimdi, işten atılan KOKAİN cinin TAZMİNATI ödendi mi mesela ? Öyle ya, EYT den emekli olan birçok Belediye emeklisi Bandırma Belediyesinden tazminatlarını alamamışken, uyuşturucudan dolayı işten atılanın tazminatı ödendi mi ? Ödendiyse neden ödendi?
Şimdi, Savcılık dosyasının üzerinde gizlilik kararı olup-olmadığını da, öğreneceğiz de... bir gazetenin ve haber sitesinin verdiği haberin, haberde kullanılan isim ve resimlerin ve vukuatın veya suçun oluşup oluşmadığı konularında, gazete haberini okuyanın veya paylaşanın ne kadar bilgisi olabilir ve gazeteye itibar etmemek için, vatandaşların savcılara koşup, savcılardan bilgi ve belge aldıktan sonra mı bunu paylaşacağının konusunu... kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Belediyedeki avukatlar diyorlar ki ;  burda bir manipülasyon var ve gerçeği yansıtmayan bilgiler var. Gerçeği yansıtan bilgilere de, ulaşacağız bir gün. Şimdilik, sayın TOLGA TOSUN un, Avukat Merve POLAT ın ve Ozan ONUR un yaptığı açıklamalara ve verdikleri kısıtlı bilgilere, itimat etmek durumundayız.
Siyaset zor zanaat diyorum ya yazılarımda sık sık ! Gerçekten zor zanaat. Böylesi haberlere muhatap oluyorsunuz veya bunları açıklamak zorunda kalıyorsunuz el mecbur.  O.Ç de, hakkındaki iddialar karşısında "belki" masumdur. Masumiyet karinesi, elbette onun için de geçerlidir. Hal böyle olunca, özellikle adli içeriği olan hiç bir konu ;  haber ve yorumlara girmemeli ! Ta ki ; ilgililer hakkında adli idari soruşturmalar sonuçlanıncaya kadar, hatta soruşturma kovuşturma bitip, temyiz süreçleri, AYM itirazları bitinceye kadar... hepimiz sus-pus olacağız. Öyle ya rüşveti alırken gördün mü diye sordukları gibi, uyuşturucuyu satın alırken, içerken gördün mü,  güvenlik güçleri yakalarken gördün mü diye de, sorulabilir mazallah ve bu soruların cevabını, hesabını... veremeyiz değil mi ?
Ben ; haber muhabiri gazeteci vasfında değil, yorumcu bir köşe yazarı vasfındayım. Basına ve kamu oyuna mal olan olaylar hakkında, hasbelkader düşüncelerimi yazıya döküyorum. Beni ilgilendiren kamunun çıkarıdır.  https://www.gercekbandirma.com/uyusturucu-cehennemi?fbclid=IwAR2M8eJBUvj...  İşbu uyuşturucu olayı, benim hassas olduğum ve ve uyuşturucuyu bir toplumsal bela ve çocuklarımızın geleceğini karartan bir cehennem gördüğüm için de, bugüne kadar uyuşturucu hakkında yazılar da yazdım.

Bu olayda görüyorum ki, Bandırma Belediyesi personellerinden, şimdilik iki kişi uyuşturucuya bulaşmış ve ikisi de şimdilik işten atılmış. Bu yeterli mi ? Elbette değil, uyuşturucuya karşı eğitim çalışmalarını da vermelidir Belediye ve toplumu bu beladan uzak tutmanın, aileleri eğitip uyarmanın, çalışmalarını da yapmalıdır. Konu medya köşelerine servis edilmeden siyasi rakiplerin üzerine atlayıp durumdan nemalanmasına fırsat vermeden saklanmadan kamuoyuna açıklanmalıdır. Ben bugüne kadar UYUŞTURUCU nun zararlarını anlatan bir panel, hiç görmedim mesela !

Vesselam ;  siyasete uyuşturucu katanları da, provakasyon ve algı mühendisliği yapanları da, ayrıca izliyoruz ve izlemeye de devam edeceğiz.

04/12/2023 /RAMAZAN NARİN /NOGAYTÜRK