Trafik Haftası Kutlu Olsun..!

 Trafik Haftası Kutlu Olsun..!

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Mayıs ayının ilk haftası, vatandaşlarımızda trafik bilincini oluşturmak, maddi ve manevi kayıplarımızın önüne geçmek ve trafik konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla, ‘’Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası’’ olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Toplumumuzda ve her bireyin yaşamında karayolu trafiğinin önemli bir yeri bulunmaktadır. Günümüzde artan nüfus ve taşıt sayısı nedeniyle çağımızın en önemli konularından biri de trafik güvenliği olmuştur. Kural ihlalleri, dikkatsizlik ve tedbirsizlik sebebiyle meydana gelen kazalarda binlerce kişi hayatını kaybetmekte veya yaralanmaktadır.

Türkiye genelinde karayolları trafik güvenliği ile ilgili olarak başta Emniyet ve Jandarma teşkilatımız olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlar koordineli bir şekilde kazaların önlenmesi ve bundan doğan olumsuz sonuçların en alt seviyeye indirilmesi için yoğun gayret göstererek gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürmektedir.

Trafikte dikkatsizlik veya dalgınlığa yer yoktur. Hatalar ve dalgınlıklar insanların sağlığına hatta hayatına mâl olabilmektedir.Trafik kazalarının, kurallara uyulduğu takdirde önlenebilir olduğunu ve doğru ilkyardım uygulamaları ile hayat kurtarıldığını unutmamalıyız. Bu konularda sorumlu bireyler olarak hepimize önemli görevler düşmektedir.

Ben de,İstanbul'da 1998 yılından beri sivil toplum kuruluşu (STK) olarak faaliyet gösteren Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği'nin hem Yönetim Kurulu üyesi  hem de Basın Sözcüsü kimliklerimle,  trafikteki bütün araç sürücülerini  trafik konusunda daha duyarlı davranmaya, karşılıklı saygı çerçevesinde belirlenmiş kurallara riayet etmeye davet ediyorum.

Trafikte kazasız günler temennisiyle ; vatandaşlarımızın, tüm araç sürücülerimizin,  trafik kolluk görevlilerimizin ve Türkiye genelinde trafik kolluk görevlilerinin bulunmadığı yerlerde hiç bir karşılık beklemeksizin  gönüllülük esasına göre denetim görevi yapan sayıları 34 bini aşan Fahri Trafik Müfettişleri'mizin   “Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası”nı  tek tek kutluyorum.

03-05-2023