Turistik Doğu Expresi

Yaşamımda en çok keyif aldığım yolculuk Ankara'dan Kars'a giden bir tren ile başladı.

Turistik doğu ekspresi normal doğu ekspresinden biraz daha farklı. Yataklı ve iki kişilik odalardan oluşuyor. Odasında büyük bir masası ve el yıkamak için lavabosu var. Ücreti de buna göre değişiyor tabi. Rahat ve bence konforlu. 30 saat süren bu tren yolculuğu beni hiç yormadı. Gayet rahat uyudum. Vagon sıcaktı. Pencereyi açtığım bile oldu. Trende bir restoran var yemekleri de pek fena değil. Tuvaletleri küçük ama temiz. Çocukları ile bu geziye katılan o kadar çok aile vardı ki şaşırdım. en çok da bebekli gezi severlere. Onların da bir sıkıntı yaşadıklarını sanmıyorum. Herkes halinden memnun görünüyordu.

Tren tam bir turistik gezi için ayarlanmış. 29 durağı olan bu tren Ankara'dan Kars'a giderken İliç, Erzincan ve Erzurum da yaklaşık 3 saatlik molalar veriyor. Etrafı gezebilir, oranın meşhur lezzetli yemeklerini tadabilirsiniz. Bu yolculuk esnasında trenin geçtiği güzergahta ki güzellikleri görmek için yorgun olsanız dahi uyumak uyumak istemiyorsunuz.

Kars'tan geri dönüş için kimisi uçak tercih edebiliyor. Ama benim gibi trene ve gezmeye doymayanlar trenle Ankara'ya geri dönüyor. 

Dönüş yolunda ise Kars'tan hareket eden tren Sivas'ın 2 ilçesinde yine üçer saatlik molalar veriyor. 

Doğuyu merak edenler ve Doğu'nun filmlerdeki gibi elinde kalaşnikofla gezen terörist ve ağalardan ibaret, geri kalmış gelişmemiş yerler olduğunu düşünenlerin mutlaka gidip görmesi gerekiyor. 

Ben ne doğunun o temiz havasına ve sıcak insanlarına ne de tren yolculuğuna doyamadım. Bir dahakine Van Ekspresi deneyeceğim.

Selma Soybaşı

28.11.2019