Türk Malı

TÜRK MALI 

Ben ilkokuldayken öğretmenimizin bizi Türk Malı kullanmaya teşvik ettiğini hatırlıyorum. Satın aldığınız her şeyin üstünde mutlaka TSE damgası olsun derdi. Çocukken aldığım çubuk krakerin üstünde o damgayı göremediğim için bakkala geri götürüp iade ettiğimi hatırlarım.

Türkiye üretici bir ülke değil diyoruz. Peki hiç mi ürettiğimiz bir şey yok. Geçen sene 350 TL'ye aldığım Nike ayakkabı bu yıl dolar kurunun etkisiyle 850 TL bu doğru. Peki ayakkabı üreten bir sürü Türk markası varken ben neden Nike ayakkabı kullanıyorum?

Atatürk yerli malı kullanmaya teşvik eden bir önderdi. "Türkler! Türk Malı alınız. Türk Malı kullanınız. Türk parası Türk toprağında kalsın."

Geçen gün inşaat sektöründe olan bir arkadaşımla sohbet ederken başka bir şeyin daha farkına vardım. Fırsatçıların.
Parkelerden bahsetti. İhraç edilen markaların dolar kurundan ötürü zam gelmesiyle,  %100 yerli malzemesinden işlemesine Türk malı olan parkelere neden aynı oranda zam geliyor? 

Burası üretici bir ülke değil diyerek dışarıdan gelen ürünleri satın alıyoruz ve dolar yükseldikçe pahalılık artıyor. Üretmektense  dış satın alımı daha ekonomik olduğu için Türkiye'nin asıl ihtiyacı olan aramallar da dışarıdan satın alınıyor. 

Bizim tüketiciler olarak ülkemize karşı biraz daha sorumluluk sahibi olmamız gerekiyor. Elimizden geldiğince yerli ürünler kullanıp ekonomimize katkı sağlamalıyız. Aldığımız ürünlerin barkodunun başında mutlaka 869 rakamı olmasına dikkat edelim. 869 ile başlayan ürünler, yerli ürünlerimizin barkod kodudur.

Selma Soybaşı