Türkiye İşçi Partisi “Gezi Tutsaklarına Özgürlük” Basın açıklaması

BASIN AÇIKLAMASI
Dün Türkiye genelinde Türkiye İşçi Partisi’nin “Gezi Tutsaklarına Özgürlük” basın açıklaması ve tutsaklara mektup gönderme etkinliği Bandırma’da yapıldı. 
Türkiye İşçi Partisi Bandırma İlçe örgütünce yapılan basın açıklamasında;
TİP üyeleri, Gezi davasında tutuklanan ve 102 gündür hukuksuz şekilde cezaevinde tutulan Mücella Yapıcı, Can Atalay, Çiğdem Mater, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Ali Hakan Altınay için yazdıkları mektupları gönderdi. 
‘HUKUKSUZ BİÇİMDE YARGILANDILAR’
Basın açıklamalasında “102 gün önce, daha önce 2 kez beraat ettikleri davadan, yeni tek bir delil olmaksızın hukuksuz biçimde yeniden yargılanan arkadaşlarımız ağır cezalara çarptırıldılar ve tutuklandılar” sözleriyle başlayan basın açıklaması şu sözlerle devam etti:
“Bizler biliyoruz ki, verilen cezalar ile özgürlüğü elinden alınan arkadaşlarımızın şahsında gözdağı verilmek istenen;
Mesleklerini yaparken topluma karşı sorumluluklarının olduğunu unutmayan, doğal varlıklarımızı, tarihsel mirasımızı korumak için gerçekleri söylemekten kaçınmayanlardır.
İş cinayetlerinde hayatını kaybeden, insanlık dışı koşullarda çalışan işçilerin haklarını savunanlardır.
‘TARİKAT YURTLARINDA İNTİHAR EDENLER...’
Çaresizce kalmak zorunda bırakıldıkları tarikat yurtlarında intihar eden, yanarak ölen gençlerimiz yaşasın diye kendileri ile dayanışanlardır.
Gençlerimizin nitelikli parasız eğitim alması için mücadele eden, geleceklerinin şaibeli sınavlarla belirlenmesine itirazı olanlardır.
‘İSTİBDADA KARŞI MÜCADELE EDENLER…’
Sanatın özgürce yapılabildiği, düşüncelerin özgürce ifade edilebildiği bir ülkede yaşamak için bıkmadan usanmadan istibdada karşı mücadele edenlerdir.
Bunu biliyoruz ve bir kez daha tekrar ediyoruz. Dün nerede isek bugün de oradayız. Dün ne söylüyorsak bugün de aynısını söylüyoruz.”
‘KARANLIK GİDECEK GEZİ KALACAK’
“Mücadelemiz ve dayanışmamız tüm tutuklu arkadaşlarımız özgür oluncaya, bu bitmeyen hukuksuz dava, bu müsamere sonlanıncaya ve adalet yerini buluncaya kadar sürecek” sözleriyle sona eren basın açıklamalarına, “Karanlık gidecek gezi kalacak”.
Basın açıklaması sonrası Türkiye İşçi Partisi İlçe Başkanı Neriman Çiçek bir değerlendirme yaptı. Çiçek; bugün toplumun üzerinde “demoklasin kılıcı” gibi estirilen baskı, zulüm ve hukuksuzluğa karşı kimse olmasa bile Türkiye İşçi Partisi olarak karşı durduklarını söyledi. Çiçek açıklamasında bugün ülkede yaşanılan bu ve benzeri hukuksuzluğun tek sorumlusunun mevcut siyasi iktidar kadar, bu uygulamalara karşı sesini çıkartmayan, sözde solcu, sosyalist ve aydınların olduğunu ifade ettikten sonra şöyle dedi;
Görüyoruz ki medyanın ve siyasi rantın olduğu her ortamda müsamere oyuncuları gibi öne çıkıp rol kapmak isteyen sözde muhalif “aydınlar” gezi davası tutuklularının yanlarında olduklarını, onlara destek verdiklerini göstermekten çekinmişler, basın açıklamasına katılmamışlardır. Karanlıktan, baskıdan, hukuksuzluktan şikayet edenlerin bir kenarda durup sessiz kalma dönemi çoktan geçmiştir.  Bugünkü destek eylemimizde Bandırma’daki muhalif güçlerin söylemlerinde samimi olmadıklarını bir kez daha üzülerek görmüş bulunmaktayız.
Biz Türkiye İşçi Partisi olarak doğruları söylemekten asla vazgeçmeyeceğiz. Bu bizim topluma karşı sorumluluğumuzdur. Ancak bu günlerde susanlar yarın önce kendi vicdanlarında sonra da gelecek nesiller önünde tarihsel utançlarının hesabını verecektir.
Neriman Çiçek 
TİP Bandırma İlçe Başkanı

05-08-2022/TİP BANDIRMA