TÜRKİYE'NİN MİLLİ TARIM PROJESİ OLMALI!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Türkiye'nin kendine özgü tarım politikası olması gerektiğini savundu. Gayatancıoğlu, “AKP'nin yerli üreticiye gereken önemi vermek yerine, ithalata yönelmeye çalışılıyor" değerlendirmesini yaptı.

AK Parti'nin 15 yıllık iktidarında çok ciddi bir tarım politikasının yürütülmediğini yıllardan bu yana dile getirdiklerini belirten Gaytancıoğlu, “AKP, günü birlik politikalarla Türkiye'nin gerçeklerinden uzak şekilde hareket ediyor. Üretimde riskler çok fazla olmasından ötürü alım ve fiyat politikaları anlamında desteklenmelidir. Ama AKP, tarım politikası araçlarını devreye sokamaması nedeniyle, ithalata yöneldiğini görmekteyiz. AKP'yi sürekli uyarmamıza rağmen günü birlik politikalarını değiştirmiyorlar" diye konuştu.

Türkiye'de akılcı ve hükümetlere göre değişmeyen bir tarım politikası olması gerektiğini vurgulayan Gaytancıoğlu, şunları kaydetti:

“AKP'nin yerli üreticiye gereken önemi vermek yerine, ithalata yönelmeye çalışılıyor. Türkiye'nin kendine özgü tarım politikaları olmalıdır. Yasayla belirlenmiş tarım bütçesi var. Gayri milli hasılanın yüzde 1'i kadar bütçe ayrılmıştır. Ama AKP, tarım için ayrılan bu bütçeyi yeteri kadar kullanmıyor. Ayrılan bütçenin yarısını çiftçiye veriyorsunuz. Bununla sizin tarımsal üretimi yönlendirme ve ithalatı durdurma gibi bir politikanız olamaz. Dengeli bir tarım politikası uygulansa ve dünyayla rekabet edebilecek konuma gelebilse daha iyi olur. Çiftçimiz geçimlik tarım yerine, ticari tarım yapabilse ve ürünlerimizi markalaştırabilsek güzel olur. Hükümetin bu yönde çalışmaları yok ve günü birlik politikalarla işi çözmeye çalışıyor. AKP'nin uzun süre politikalarının da, değişmeyeceğini görüyoruz."

Yerli Üretici Desteklenmeli!

Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “CHP iktidar olduğunda öncelikle ülke çiftçisinin kalkınması ve kazanması için çalışılacak. Çiftçi ve üretimi desteklemezseniz, girdi kullanımını etkin hale getirmezseniz dünyayla rekabet edilemez. Çiftçinin cebinde para olmalı ki, üretimini sürdürebilsin. Geçmiş süreçte, et ürününde ithalat yapıldı ancak, fiyatlarda herhangi bir düşüş yaşanmamıştı. Düşüş 2-3 ay oluyor, daha sonra yeniden yükselişe geçiyor. Kısacası, ithalat çözüm değildir. İthalat yapmak yerine, yerli üreticinin desteklenmesi gerekiyor."

Kaynak: Tarımdan Haber