Ümiteli Barajı'nın İsmi Değişti

DSİ Balıkesir iline yaptığı yatırımlarla bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Balıkesir ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Muradiye Mahalle Muhtarı Sinan Can ; 1990 Yılların da projesi yapılan Söve barajından borularla Ümiteli barajına bağlanan bir proje dir.
Zamanın Devlet su işleri müdürü   projeyi uygun görüp adınıda Ümiteli barajı koymuş.
Barajın 7 tirilyon üçyüz bin lira parasını çıkarttık baraj şu anda inşaat halinde bu ağustos ayında bitercek.
    Adını deyiştirmek için Ankara’ya dilekçe vererek  15 temmuz Şehitler barajı olarak deyiştirdik.
Bu barajın yarısını bizim mahalle  yarısını da Ümiteli mahallesi  kullanıcak, fakat barajın yükünü bizim mahalle  çekecek kenarları telle çevrilmez ise hayvanlarımız girecek çocuklarımız girecek tabi faydası olduğu kadar zararlarıda olacak.
Zamanın bölege müdürlerinin yaptığı hatalarından dolayı halkımız kırgın bizde bunu düzeltmek için elimizden gelini yaptık yapıyoruz.
Yaptığımız girişimlerle dilekçelerle adını 15 Temmuz Şehitler barajı olarak değiştirdik.
. Ümiteli barajın tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 2 bin 200 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Baraj gövde temel ve derivasyon kazıları tamamlandı.  Derivasyon cebri boru imalatları devam etmektedir. Temelden yüksekliği 28 metre ve su depolama kapasitesi 850.000 m3 olan  Susurluk Ümiteli barajın  tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık  2 milyon 838 bin 709 TL katkı sağlanması hedefleniyor.

BANDIRMA GERCEK - HAYRETTİN İLDAM