Üniversiteye Giremeyenlere İkinci Şans . Ek Yerleştirme Başlıyor

 (YKS)sınavında yeterli pouan alamayıp  baraj altında kalan ve  tercih yapamayanlara ikinci şans günleri başlıyor. ÖSYM'den yeni sonuç belgeleri gönderilmeye başlandı  ikinci ek yerleştirme dönemi önümüzdeki hafta başlayacak.

Buna göre Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı 140-150 aralığında olan adaylar önlisans ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) puanı 170-180 aralığında olan adaylar ise lisans tercihi yapabilecek.
Edinilen bilgilere göre ikinci ek yerleştirmede üniversitelerde  boş kalan toplam 224 bin kontenjan için tercih yapabilecek.

Yeni tanınan kayıt hakkı için baraj altında kalan adaylara 24 tercih hakkı tanınacak.  ÖSYM tarafından yerleştirme puanlarının olduğu yeni sonuç belgeleri gönderildi.

Adaylar bu kez başarı sıralamalarına göre değil, genel yerleştirmeden sonra oluşan taban puanlarına göre tercih yapacaklar. Her programın boş kontenjanı kadar yerleştirme yapılacak. Yerleştirme işleminde söz konusu bölümü tercih eden en yüksek puanlı adaya öncelik verilecek. Ayrıca özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran adaylar ikinci ek yerleştirmede tercihte bulunabilecek.  2021-YKS merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede ÖSYM tarafından bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar ikinci ek yerleştirmede tercih yapamayacak. Birinci ek yerleştirmenin ardından üniversitelerde 126 bin 354 lisans, 97 bin 677 önlisans olmak üzere toplam 224 bin 31 kontenjan boş kaldı.  Üniversitelerde  kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan okullarda  programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecek

09-10-2021