Vatandaşlar Soruyor? Her Yer Açık Bu Nasıl Kapanma !

DÜKKANLARI AYLARDIR KAPALI ESNAFLAR SORUYOR SALGININ NEDENİ DEĞİLİZ BU NASIL KAPANMA!

Koronavirüs salgınını  azaltmak için 17 gün boyunca uygulanacak tam kapanma dün akşam saat 19:00’da başladı. Bu sabahtan itibaren Bandırma sokak ve caddelerinde  görülen trafik yoğunluğu marketler dükkanlara girip çıkanlar caddelerde yürüyenler  “Bu nasıl kapanma ki?” sorusunu akıllara getirdi.

Covid 19 salgınında artan vaka iddialarına yönelik olarak sadece hizmet sektöründeki işletmelerin ve esnafların kapatılmasına rağmen  covid vakalarında patlama  yaşanması covid bulaşımında hizmet sektörünü aklamasına rağmen  gerek AVM'le ,zincir marketler, fabrikalar , bankalar olmak üzere  işletmelerin salgının mutasyon dönemlerinde yine  kapatılmaması ve yine hizmet sektörünün kapatılması sektörde çalışan ve aylardır iş bekleyen işçiler tarafından tepkiyle karşılanıyor. 

Dükkanları kapalı Esnaf İsyanda "Bu Nasıl Kapanma"

Öte yandan Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu’nun yaptığı hesaplamalara göre 2,5 haftalık yeni  ‘tam kapanma’ sürecinde çalışanların yaklaşık yüzde 70’i işe devam edecek. Yani istihdam edilen toplam 26 milyon 813 kişinin 16 milyon 393 bini tam kapanmadan muaf sektörlerde çalışırken 4 milyon 447 bin kayıtlı,5 milyon 973 bin kişi ise kapanmadan kısmen muaf sektörlerde çalışıyor. bir o kadarda kayıtsız çalışan emekçilerce gergin bekleyiş süreci başladı. Marketler, fırınlar, manavlar, hastaneler, veterinerler,  eczaneler gibi insanların ve canlıların yaşamsal ihtiyaçlarını  gidermeye dönük işletmelerin açık kalmasını normal karşılayan vatandaşlarca  sokak ve caddelerde  kapanmayı susitimal edenlerin sayısının hayli fazla olduğunun gözlendiği iddia ediliyor.

01-05-2021/ İSMAİL YILMAZ HABERİ