Ve İmamoğlu 17 Gün Sonra...

31 Mart 2019 yerel  seçiminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandığı uzun süren itirazlara rağmen YSK tarafından kabul edilen  CHP’li Ekrem İmamoğlu seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından mazbatasını Çağlayan adliyesinde aldı. Böylece CHP 18 yıl sonra İstanbul'un yönetimini Millet İttifakı desteğiyle yeniden kazanmış oldu.

İmamoğlu daha sonra devir teslim töreni için Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediye binasına geldi.İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, mührü 1,5 yıldır başkanlığını sürdüren  başkan Mevlüt Uysal’dan devraldı Görevi devraldıktan sonra belediye binası önünden halka seslenen İmamoğlu, "Bu şehrin nimetlerini ganimet yapmak yok, paylaşmak var. Görevlerimizi yerine oturtalım bir kez daha Anıtkabir'e gideceğiz" dedi.

İBB binası önünde toplanan yüzlerce kişi İmamoğlu'nu İzmir Marşı'nı söyleyerek ve “Mustafa Kemal'in askerleriyiz” sloganları ile bekledi.

Sevgi gösterileri ile karşılanan İmamoğlu'nun İBB binasına girişi sırasında izdiham yaşandı. Yoğun izdiham nedeniyle başkanlık binasına güçlükle giren İmamoğlu'na yoğunluk nedeniyle resmi bir karşılama töreni yapılamadı. Başkanlık binasındaki kokteyl salonunda kısa bir konuşma yapan İmamoğlu daha sonra devir teslim töreni için makam odasına çıktı.

İmamoğlu burada da makam odasına tek başına girdi kapıda bir karşılama protokolü olmadı. 18.15 gibi makam odasına giren İmamoğlu ve Uysal arasında gerçekleşen devir teslim törenine basın mensupları alınmadı. Tören CHP’li milletvekillerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

BANDIRMA GERÇEK 17-04-2019 HABER MERKEZİ foto: FİKRET ŞAHİN