Yaşasın Vahşi Faşizm ve Delege Milleti

Herhangi bir kongrede, kazanan Başkan adayının, konuşmasında delegeyi etkilediğini düşündüğünüz biri, ve o birinin aklınızda kalan bir konuşma cümlesi var mı ? ( Bu soruyu niçin sorduğumu sonda açıklayacağım.)
Bugün, Balıkesir de Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) il kongresi var yaaa...Kaşılaştığım veya face sayfalarını gördüğüm DELEGE Milletinden edindiğim intibaa şudur ki ; Delege bu akşamdan veya sabah kahvaltısında, oy atacağı başkanın listesini cebine koyarak kongre salonuna gidecek ve oyunu kullanacak. Yani delege, bir gün evvelinden kendisini sayanı, ayağına geleni görecek ve onunla pazarlık yapacak ve onu göre de gidip oyunu kullanacak. CHP Balıkesir İl Başkan adayları ;  mevcut Ender BİÇKİ ve rakip olan Eczacı Serkan SARI...Delegelerinizin sayısı kadar varsınız ve dışardan bana, iki başkan adayı için de başarılar dilemek düşer... Balıkesir’e yarasın !

RAKİP  SERKAN SARI...
DELEGE ne demektir ve DELEGE MİLLETİ diye bir millet var mıdır ? 
DELEGE Fransızcadan dilimize ve Türk Siyasi hayatına, siyasi literatüre girmiş bir kelime.  Kendisine, yetki verilerek bir yere (kongre) veya birinin katına gönderilen kimseye, elçiye vekile DELEGE diyoruz, böylesi parmak hakkı olanlara da DELEGASYON !
STK lar ve Siyasi partilerimizde oluşan belde-ilçe-il ve genel merkez delegasyonları vardır ki, ben bunlara delege milleti de diyorum. Partilerinin, üyelerinden aldıkları vekaleti kullanıyorlar mesela. Ama ben bir delegenin, üst yönetimi seçme konusunda tercih kullanırken kendini yetkilendiren tabanına bunu sorduğunu hiç görmedim, hiç te duymadım. Bizdeki delegelik sisteminde DELEGE hürdür ve kendi iradesini kullanır genelde.
Siyasi Partilerimizde bu bakımdan en alttaki mahalli delegeler de, üst kurullara delege olanlara çok önem verilir. Yani bir siyasi hevesiniz varsa, başkan olmak, milletvekili olmak, Belediye Başkanı olmak gibi bir arzunuz ve temayülünüz varsa, öncelikle delege milletiyle iyi geçineceksiniz ve o delege milletinin gönüllerini hoş tutacaksınız. Bunu maddi manevi her konuda yapmanız gereklidir, bilesiniz tabii! Adam boşuna delege olmamış, ama senede ama iki senedebir bir oyu var kullanacak ve o oy da size lazımsa mecbursunuz bu dediğime !
BİZDEKİ DEMOKRASİ GELENEĞİ...
Adına demokrat, adına sosyal demokrat v.s ne derlerse desinler biliniz ki ; demokrasi dediğimiz şey, yıllardır değiştirmeyi başaramadığımız 12 Eylülün ürünü. faşist siyasi partiler yasasıdır. Bu yasaya göre de bütün STK larda veya demokrasi ürünü diye saydığımız siyasi partilerde tam bir faşizm hüküm sürmektedir ve nereye kadar süreceği de halen meçhuldür.
Bütün mesela ilk defa bir seçime Başkan adayı olarak giriyorsanız, mevcudun adamları sayılan delege milletini lehine çevirmek için çok çalışmanız gereklidir. Dönderdiğiniz delege kadar varlığınızı ve ağırlığınızı gösterebiliceksiniz çünkü. Dönek delegeler bu açıdan her dönemin en makbul kişilikleridir. Kayıtsız şartsız adamın adamı olan delegeler ise pek makbul değildir. Çünkü onların mutaasıplığı ve fanatikliği daima yeniliği durdurur.
DELEGELERİN YARATTIĞI BAŞKANLAR !
Benim bu yazımda vurgulamak istediğim asıl ana konu Başkan Adaylarının yaşadığı zorluktur. Örneğin ; adamın adamı olarak, iki dudakla atanarak bir yere başkan oldunuz. Veya daha önceden zorlukla da olsa kazandığınız bir kongre var, kurultay var ve genel kurulun teveccühü var ve Başkan olmuşsunuz. Napacaksınız ? Tabii ki önceden vaad ettiklerinizi yapacak değilsiniz, yapacağınız... o koltuğunuzu sağlama bağlamaktır ve bu da gelecek kongreyi ve delegasyonu, size biat edenlerden belirleyeceksiniz ve gelecek dönemdeki başkanlığınızı da, böylece garanti altına alacaksınız ! Yani gelecek kongre delegelerinizi itina ile belirlemeniz lazım ve önüne geleni üye ve delege yapmayacaksınız. Anladınız değil mi ? Başkanlar delegeleri yaratmamışsa, delegeler başkanı yaratmaz.  O partinin adamı olmak değildir esas olan, bir adamın adamı olmaktır esas olan.  Yani delege arkasındaki ADAM kadar vardır, BAŞKAN da kendisine biat eden delegesi kadar vardır. Ben, projelerine göre değerledirilen bir Başkan adayı da pek görmedim böylesi stk genel kurullarında.
BAŞKANLAR NASIL BELİRLENİR ?
Başkanlar, ya iki dudak arasında bir BİR KİŞİNİN emir ve talimatıyla, ya da delege milletine BAŞ olmayı başarmakla belirlenir. Başkan adaylarına ( burda milletvekili ve belediye başkan adayları da aynı konumdadır.) bakalım... Delege hakimiyetleri ve delegeye olan tahakkümlerine göre şansları vardır. Delegeleriyle yedikleri yemekler, özel görüşmeler ve onlar üzerindeki alacakları kadar şanslıdırlar.  Ya Başkan olurlar veya olamazlar.
KONGRELER FORMALİTEDİR...
Çünkü, kongreden önce Başkan adaylarının listeleri basılmış ve delegelerin ceplerine sokulmuştur. Eğer sokulmamışsa, siz bence aday maday olmayın derim. Özgüveni gereksiz tavan yapmış bazıları, kişilik ve karizmalarına fazlaca güvenerek bu bahs ettiğim DELEGE MİLLETİNİ dikkate almadan, kongreye hazırlanır ve kongrede yapacağı konuşma ile kazanacağını yanlış olarak düşünür.
Bunca yıllık siyasi hayatım var. Pekçok STK da bulundum. Tecrübem der ki, seçimler kongrelerden önce, son gece veya salonun dışında kazanılır. Yoksa kongre salonunda yapacağınız cav caflı ve hararetli bir konuşma ile kongreyi kazanacağınızı sakın zannetmeyiniz. Bu yazıyı okuyan, kongre görmüş geçirmiş, delege olmuş, aday olmuş veya seyretmiş arkadaşlarıma sorayım mesela. Siz hiç, delegasyonu dışarda devirmemiş birinin kongre salonunda aday olarak seçim kazandığını, başkan olduğunu, milletvekili-belediye başkanı adayı olabildiğini gördünüz mü ? 
Gördünüz veya görmediniz (bana göre görmüş olamazsınız) son katıldığınız bir kongrede kazanan başkanın dış çalışma ile değil yaptığı muhteşem konuşma ile kazandığını hiç düşündünüz mü ? Düşündü iseniz, o muhteşem hatibin konuşmasından bir cümle hatırlıyor musunuz mesela ? Başkanların böylesi geride bıraktıkları iz yoktur ve bizim milletimiz de konuşulanlara değil sizin yapabildiğiniz manevralara manipülasyonlaar bakar...
İmdiii, CHP İl Kongresinden nerelere geldik.  Bu kongrede beni ilgilendiren, bizim Bandırmalı 3 CHP Milletvekili ve Belediye Başkanımızdır. Bakalım bizim bu m.vekillerimiz, Bld Başkanımız kimi destekleyecekler veya desteklediklerini, kazandırabilecekler mi ? Gerçi daha önce bazı vekillerimizin mevcut başkan lehinde açıklamalar yaptıklarını veya o meyanda resimler çektirip, sosyal medyada yayınladıklarını görmüştüm de...Ehh delegeler içinde, önemli olan sadece isim olduğuna göre ve her delegenin cebinde sandığa atacağı liste hazır olduğuna göre ! Siyasette KAZAN KAZAN oyunu çok önemlidir. Sen beni kazandırırsan, ben de seni kazandırırım mesela...Yaşasın vahşi faşizm!?? 

07.01.2018 NOGAYTÜRK