Yeni Düyun-u Umumiye Gelir Mi ?

Osmanlı 16.ncı yüzyıldan itibaren bütçe açıkları, savaş yenilgileri ki özellikle Osmanlı?RUS savaşları..( bu Osmanlı Rus savaşlarının özellikle tahrikçisi İNGİLİZLERDİR..Şöyle ki:iki yüzlü bu İngilizler Rusların Avrupa topraklarında gözü olduğunu düşünüp sürekli Ruslara ''Avrupada işiniz ne ,siz osmanlının topraklarını işgal edin '' ,Osmanlıya ise aynı İngiliz,''Bakın Rusların gözü sizin topraklarınızdadır '' diyerek dünyanın bu iki gücünü sürekli birbirine düşürüp çatıştırmışlar ve aradan da karlı çıkıp kendileri kazanmışlardır.Hani İngiliz Siyaseti denir ya..işte budur.

Ta ki Mustafa Kemal ve V.İ.Lenin 1920 lerde anlaşarak İngilizin bu oyunlarını bozmuş.ve Ortadoğudaki Sömürgecilik hayallerini 90 yıl erteletmiştir.
Bu yüzden Emperyalism en çok o gün olduğu gibi bu gün de bizzat Emperyalizme karşı direnen ve dünyanın sömürülen mazlum ülkelerine örnek olan Kuvva- i Milliyecilere ''Kemalist '' adını vermiş olup nerede bir direniş olsa hemen de ''Kemalist Milliyetçiler '' suçlamasını yapıştırmıştır.
Bu gün de aynı Emperyalist güçler ,özellikle islam ülkelerinde ve Anadolu da Enerji ve yeraltı servetlerini ele geçirmek,ucuza kapatmak için işgal ile değil.ırk,mezhep ve diğer farklılıkları kaşıyarak halkı birbirine düşürüp tıpkı geçmişteki İngiliz siyaseti gibi oyunların peşindedirler,
1919 ların emperyalist lider ülkesi Great Britain..Büyük Britanya ..Güneş Batmayan İmparatorluk..bu gün ise Başta ABD ve Avrupa ülkeleri yukarıda belirttiğim aynı yolu izlemektedirler.Ama en çok ta Kemalist Devrimcilerden ve de Ruslardan çekinir bu çakallar.(Attila İlhan'ın sözüdür..ve doğrudur)..
Boşuna değil.1938 de kaybettiğimiz M.Kemal Atatürk'ün bu nedenle hala ölüsünden bile korkulmakta.sürekli olarak kucaklarında besledikleri tarikat ve cemaatlere M.Kemal'i ''dinsiz,Kafir.vb gibi '' alçakça iftiralarla halkın gözünden düşürmeye çalışmaları...

Uzatmayalım,1854 lerden itibaren Avrupalı devletlere ve onların Tüccarlarına hızla borçlanan Osmanlı,hem de yüksek faizle günü gelen borçlarını borç ile ödemeye kalkmış ve 1881 ler de ise bu günün kredi kartı borçluları gibi tıkanmış ve alacaklılar kapıya dayanmıştır.Dolayısıyla Osmanlının Çöküş süreci de başlamıştır.(tıpkı bu günkü gibi)
1881 de alacaklıların kurduğu ''DÜYÜN-U UMUMİYE =Genel borçlar'' idaresi Osmanlının tüm gelirlerine el koymuştur.Ayrıca Düyun-u Umumiye izlediği siyasi ve ekonomik faaliyetlerle de Osmanlının YIKIM SÜRECİNİ hızlandırmıştır.
Ve Osmanlı arkasında yüklü bir borç bırakarak tarih sahnesinden silinmiştir.Osmalının Anadolu toprakları üzerinde ,küllerinden kurulan M.Kemal ATATÜRK önderliğindeki Laik TÜRKİYE CUMHURİYETİ Osmanlıdan devraldığı borçların son taksitini tam 100 yıl sonra 25 MAYIS 1954 te ödemiştir.
şimdi bu gerçekleri ''Yeni Osmanlıcılar,,Osmanlı Ocakları..ve Türkiye Cumhuriyeti Osmanlının reklam arasıdır '' diyen gafiller anlayabilirler mi ?

BU GÜNLER O GÜNLERE BENZİYOR MU?

EVET..aynı .O günkü durumlar bu gün de aynı.Üretmeden tüketime yönlendirilmiş bir toplum.Tarımı bitirilmiş bir ülke..İşletmeleri satılmış,kapatılmış ( Hani Lozanda İngiliz delege Lord Curzon ne demişti İnönüye..Bu aldıklarınızın hepsini cebime koyuyorum.şimdi paranız yok ilerde bize geleceksiniz ve bu gün aldıklarınızın hepsini geri alacağız ).,
Tarih tekrardan ibaret ya..işte tekrarlanıyor kuşkusuz..Cumhuriyetin tüm kazanımları elimizden çıktı.Bankalar.Limanlar ,sigorta şirketleri.işletmeler.Topraklarımız.elden çıktı.Halk gırtlağına kadar borçlandırıldı..Ekonomisi dişarıdan gelecek ''sıcak para'' ya.bağlanmış buna karşılık dış borç ta haliyle üretmediğin için 630 MİLYAR Dolarlara çıkmışsa..Osmanlı da böyle çöktü..
Devlet katında görevliler lüx harcamaya girişmiş,ballı ihaleler yandaşlara verilmiş
eğitim sistemi  üretime yönelik olması gerekirken  ''Din eğitimi'' ne 
dönüşmüş,beyin gücü köreltilmiş,Aselsanda olduğu gibi mucit bilim adamlarımız kim verdu ya gitmiş,dişarıya beyin göçü hızlanmış.,dolayısıtla Emperyalizmin  Çanakkalede  toğrağa gömdüğü 50.000 gencimizi toprağa gömdüğü gibi bu kez de farklı yöntemlerle gençlerin üretime katkıları engellenmiştir.
Üretimi olmayan.dünyanın ''kendi kendine yeten yedi ülkesinden biri '' iken,bu gün ''yık-yap sat.özelleştir çalışanını sokağa bırak'' betonekonomi ile kalkınmaya çabala..Beyhude..
Bu gün devletin Kar getiren büyük işletmeleri ''Varlık Fonu '' adı altında toplanarak, tıpkı Osmanlıda olduğu gibi hisse senedi olarak satışa sunulmuş,çünkü ödenemez olan dış borçlar sıkıntı yaratmıştır.

TÜRKİYEYİ BEKLEYEN  KÖTÜ SON NE OLABİLİR?

Bu günlerde ABD de görülen Reza Zarraf davası,Türkiyenin iyice başını ağrıtacağa benzer.Çünkü İran'a ambargonun delinmesi ile Türkiyeye uygulanacak ağır bir CEZA..(Kaç yüz milyar dolar olabilir)  kimbilirbu VARLIK FONUNDAKİ İşletmelerimizn de elden çıkmasına neden olabilir  mi?  
TIPKI DÜYÜN-U UMUMİYENİN Osmanlının gelirlerine el koyduğu gibi..
.Çünkü ABD Ruslara yanaştı diye Almanyaya bile egzos gazı bahanesiyle 
20 Milyar ceza kesti.

NE DİYELİM...TANRI YARDIMCIMIZ OLSUN.
Selam ve sevgilerimle.

Ali GÜN..26 Kasım 2017,