Yeni Yıla Yeni Sayfa

YENİ YILA YENİ SAYFA
      2020 yılının bizi bırakıp gitmesine az kaldı. Tüm dünya için sıkıntılı geçen günlerin arasında, yüzümüzü güldüren, bizi mutlu eden olaylar da oldu tabii. Ancak; acı, diğer tatların arasında en baskın olanıdır. Aynı miktarda şeker ve acıyı karıştırsanız, dilinize dokunduğu anda acıyı hissedersiniz. Tuzlu, ekşi, kekremsi tatlara karşı da acı önce hissedilidir. Mecazi anlamda inceleme yapsak; en mutlu anımızda bir yanımıza iğne batsa dikkatimiz hemen acı duyduğumuz noktaya döner. Mutluluk yok olur.  Acı hissini azaltmak için beynimizi bu duyguya olabildiğince  kapalı tutmamız, acı hissini besleyip büyütmememiz gerekiyormuş.  Uzmanlar böyle söylüyor.
Söylemek kolay, uygulamak zor tabii!
     Bazen de  acı  duygusu uyarıcı oluyor, bizi çözüm aramaya yönlendiriyor. Birçok hastalığı ağrı, acı sayesinde dikkate alıyor tedavi oluyoruz. Yani, yaşam içinde acı var ve olmak zorunda. Onunla bazen yaşamayı bazen de baş etmeyi öğrenmemiz gerek.
       2020 yılı pek çok can aldı. Tanıdığımız , tanımadığımız  yüzlerce insan için üzüldük dua ettik. Daha uzun yıllar onları yüreğimizde yaşatacağız. Ne var ki; yaşam devam ediyor. Kendimiz için  sevenlerimiz için önümüze bakmamız gerek. Kaybettiklerimiz  de inanıyorum ki  bizim böyle yapmamızı isterlerdi. 
      Yılbaşı dünyanın birçok ülkesinde  farklı eğlencelerle kutlanır. İnsanlar sokaklara taşar, büyük, zengin sofralar kurulur, dostlar akrabalar bir araya gelirler. Dans edilir, oyunlar oynanır, şarkılar söylenir. Hediyeler alınır, verilir, fakirler hatırlanır, onlara sevgi eli uzatılır. Hayatımızda  bu yıl birşeyler daha değişti.
      2021 Yılına dünya farklı bir şekilde girecek. Devletler bu eğlencelere sınır koymak zorunda kaldılar. Aklı başında her insan bu kurallara uyacak. Elbette ki; bu yılbaşı gecesi herkes sus pus olacak, kara yas bağlayacak değil.  Bu günü kutlama alışkanlığı olanlar kendi kendilerini mutlu etme yolunu bulacaklar. Bu defa sofralar küçülecek ama yine özenle hazırlanacak. Dostlarla görüntülü görüşülecek, kutlamalar uzaktan yapılacak. İnternet üzerinden yine oyunlar oynacak, yarışmalar yapılacak. Müzik ve TV programları insanları oyalayacak.

YETER Kİ  SAĞLIK OLSUN!
  Yüreğimizi  üzüntülerden, kötülüklerden arındırıp açılan her boşluğa sevgi ve umut  doldurmamızı engelleyen bir şey olmasın! 
       Yeniyıl  kutlamalarının toplu yapılması,  toplum sağlığı için engellenmeli. Aşırı içki içip trafik suçu işleyen, çevreye zarar verenler cezalandırılmalı. Sadece içki yasaklamalarını aklım almıyor doğrusu. Ben içki içen biri değilim . Hayatım boyunca da olmadım ama; içki içmeyi seven, içince mutlu olan insanlara saygı duyuyorum. İçki yasağını yaygınlaştırmak, sıradanlaştırmak için  bu özel günün kullanılıyor olmasına üzülüyorum. Bu konuda dini inancın kullanılmasını da çok yanlış buluyorum. Dinimizde alkol yasak deniyor ya! Bence bu konu daha derin araştırılıp incelenmeli. Çünkü alkol hemen hemen bütün meyvaların içinde var. Hatta hiç alkol almayan insan bedeninde bile alkol bulunuyor. Alkol ilaç sanayiinin olmazsa olmazı. Mikropların yayılmasına karşı kullanılıyor, kozmetikte  var.   Evinize kolonya ve içki almayınca  alkolden uzak  kalmış olmuyorsunuz. Portakal, limon, elma, pırasa, maydonoz, maya, şeker, muz, ekmek, kavun , karpuz, lahana , karnıbahar, soğan, bulgur, üzüm... Aklımıza ne gelirse her birinde alkolle karşılaşmak mümkün özellikle de meyve sularında... Ne var ki bunları yiyen kişilerin kanında alkol çıkar diyemiyoruz. Konunun ilgili uzman kişilerce açıklığa kavuşturulması özellikle de gençlere en doğru şekliyle anlatılması gerek. Bütün bu yiyeceklerde alkol olduğunu öğrenen genç islamiyetle bilimin çakıştığını  haklı olarak düşünebilir. Büyüklerimizden dinlediğimize göre ;  Hz Muhammet yolda giderken; içki içen, şarkı söyleyip oynayan gençleri görür( Afiyet olsun!) der geçer. Dönüşte bu gençlerin içkinin etkisiyle kavga edip birbirlerini yaraladıklarını görünce, içkiyi ümmetine yasak eder. O halde; içkinin etkisiyle  çevreye zarar vermemek gerektiğinin altını çizmek gerekir.
    Devletin ve toplumun, bağımlılık yapan uyuşturucu tüm maddelere karşı dikkatli olması, kontrol altına alması gerekir.  Kafasına esen içki bayilerini tehdit edemez, içki satışlarının engellenmesi doğru değildir. İçkili araç kullanma, olay çıkarma, çevreye zarar verme cezaları artırılabilir.  
       2021 yılbaşı gecesi isteyenler dua etsin, isteyenler kendi çaplarında eğlensinler. Sadece önümüzdeki yılı daha iyi, sağlıklı, huzurlu ve başarılı yaşamak için  karalar alalım , hedefler belirleyelim.  Daha çok okuyup  daha fazla bilgi edinelim. Sevgi ve merhamet duygumuzu geliştirip ihtiyacı olanlara el uzatalım. Günlük spor aktivitelerine zaman ayırıp sağlıklı beslenelim. Olumlu düşüncelere odaklanıp ruh sağlığımızı koruyalım. Ülkemizde ve dünyadaki gelişmeleri takip edelim. Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin devamı için üzerimize düşeni yapalım. Devletimize, ulusumuza dinimize zarar verecek her türlü söz ve davranışa karşı  bilikte direnelim. Sağlık, güvenlik, hukuk ve eğitim  başta olmak üzere tüm kurumlarımıza destek olalım. Savurganlığa son verip ülke kaynaklarını idareli kullanalım. Birbirimizi dinleyelim , anlayalım, saygı duyalım.   Çocuk ve gençlerimize keyifle yaşayabilecekleri bir dünya bırakalım.
                     YENİ YILIMIZ KUTLU OLSUN, TÜM ÜZÜNTÜ VE OLUMSUZLUKLAR GERİDE KALSIN!
                              ULVİYE KARA AKCOŞ

29-12-2020/BANDIRMA