Yıllar Önce İlkokulda Okurken...

Yıllar önce ilkokulda okurken, "Yerli Malları Haftası" kutlardık. Ve de yerli mallarını kullanırdık. Sümerbank'ın gömleklerini, pijamalarini ve de gömleklerini giyerdik. Yüzde yüz Merinos yün battaniyelerini kullanır, ayakkabılarını giyerdik. Et ve Balık Kurumunun etini yer, Sek'in sütünü içerdik.

Gel zaman git zaman 1980 yılında yani darbeden önce 24 Ocak kararlarından sonra, Türk parasının konvertibl edilişinden sonra yani Özalizmden sonra, bu yerli ve milli kurum ve kuruluşlarımız uluslararası sermayenin isteği doğrultusunda bir bir kapandı. Bu kurum ve kuruluşları kapatırken bunlar, zarar ediyor, teknolojik gelişmeye ayak uyduramıyor gerekçesini öne sürdüler.
Atatürk'ün, İnönü'nün, Celal Bayar'ın ve de Adnan Menderes'in kurduğu bütün tarımsal işletmeleri, kooperatifleri, fabrikaları ve de bankaları, ya kapattılar, ya da özelleştirme adında birilerine peşkeş çektiler.

Burada bir şeyi özellikle belirtmek istiyorum. Adnan Menderes döneminde hayvancılığa ve balıkçılığa destek olmak için Et ve Balık Kurumu kurulmuş yine özellikle otomotiv vb. sanayiye destek olmak için Ereğli, Demir ve Çelik Fabrikası işletmeye açılmıştır. Bugün Erdemir ülke sanayisi açısından büyük bir öneme sahiptir. Yine hayvancılığa ve balıkçılığa destek için kurulmuş Et ve Balık Kurumunun kapatılması ülke hayvancılığına büyük bir darbe vurmuştur. Hayvan ihraç eden bir ülke iken,ithal eden bir ülke konumuna düştük. Haşhaş ekimi yasağına karşı çıkan Demirel askeri darbelerle kaç kez iktidardan uzaklaştırıldı. Aynı şey Ecevit'in başına da geldi.
Demem o ki Özal'a kadar bütün iktidarlar bir ölçüde de olsa da yerli ve milliydi...
1980 sonrası kullandığımız her şey yabancı güçlerin eline geçti. Telekom, Tüpraş, Erdemir elden gitti. 159 sanayi kuruluşu, banka ve işletme kapatıldı ya da satıldı. Üstelik bunlar kar da ediyordu.Ya sonra çikita muz yemeye, Amerkan sigarası ve viski içmeye zorlandık. Tekel de gitmisti çünkü...
Ya sonra para birimimiz dolar oldu. Dolarla mal alıp satmaya başladık. Ev ve dükkanları dolarla kiraya verdik. Bankalar dolar kredisi verdi. 
Sonra 2002....16 yıllık bir AKP iktidarı...
Her şeyin dibine darı ekti.
Satılacak bir şey bırakmadı...
Yerli ve milli ne varsa yok etti...
Bir yandan yerli ve milli dediler, diğer yandan yerli ve milli ne varsa sattılar.
Şimdi anti Amerikancı, yerli ve milli kesildiler.
"Vurulduk, ey halkım unutma bizi."

Gültekin Mutlu - Bandırma - 31-10-2018