Yönetmen Andaç Haznedaroğlu'nun Misafir Filmi Bandırma'da Gösterildi

 Yönetmen Andaç HAZNEDAROĞLU'nun uluslararası  ödüllü "Misafir" adlı filmi Bandırma da izleyicilerle buluştu.. Bandırma Belediyesi ve "Bandırma Sinema Amatörleri Derneği" işbirliğinde gerçekleştirilen ödüllü filmin gala gecesinde yönetmen Andaç Haznedaroğlu ile bir söyleşi gerçekleştirildi. 

Suriye'deki savaştan kaçarak İstanbul'a gelen sekiz yaşındaki Lena'nın hikayesini anlatan film,gösterildiği pek çok ülke ve kent gibi Bandırmalı izleyiciyi de gerçeklerle yüzleştiren duygu dolu anlar yaşattı. Ürdünlü sanatçı Saba Mubarek ve Şebnem Dönmez, Yeşim Ceren Bozoğlu, Rıza Akın'ın rol aldığı filmin kadrosunda yer alan oyuncu ve figüranların tamamına yakını ve filmin başrolünde Lena karakterinde yer alan 8 yaşındaki Rawan Skef, göçmen kamplarında olayların içinde  yaşayan göçmenlerden seçildi.

Bandırma  Manço Kültür Merkezi'nde gösterilen filmi Bandırmalı sanatseverler soluksuz izlerken  seyredenlerin tümünde büyük yüzleşmeye neden olan gerçekçi sahneleriyle çarpıcı etki yaptı.. Yönetmen Andaç Haznedaroğlu film gösterisinden sonra  filmle ilgili kısa bir sunum gerçekleştirirken izleyicilerin sorularına da verdiği yanıtlarda özellikle savaş nedeniyle ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan Suriyelilerle ilgili önyargıları tersine çeviren bir yüzleşmenin de nedeni olduğunu ifade etti.. Haznedaroğlu ortak bir yapım olarak gerçekleştirdiği Misafir filminin kendisiyle ilgili tüm gelirini Suriyeli çocukların eğitimiyle ilgili derneklere bağışladığını açıkladı.

Ünlü Yönetmen Tunç Başaran ve Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza filmle ilgili duygularını ifade eden kısa bir konuşma yaparken ,Tunç Başaran filmle  ilgili duygularını  " Filminizi gerçekten çok beğendim. Sanatta amaç yoktur. Siz kendinizce bir şeyler anlatırsınız seyredenlerde kendilerine göre bir netice çıkarırlar. Ama bu filmde bana göre insani boyutları aşmış duygusallığı sonuna kadar götürmüş bir film olmuş ve  oyuncuları hiç bir abartı olmadan yansıtmışsınız tebrikler daha da iyisini bekliyoruz"  şeklinde ifade etti.

Söyleşi sonunda yönetmene gecenin anısı için Başkanı Dursun Mirza tarafından plaket verildi.

Toygar Işıklı'nın müziklerine imzasını attığı film, yapımcı ortaklığı bağlantısıyla Ürdün'ün Oscar adayı olarak temsilcisi olurken  Antalya Film Festivali'nde "Avni Tolunay Seyirci Ödülü", Boğaziçi film festivalinde ‘'En iyi film ve kurgu ödülü"  Dublin İpek Yolu Film Festivali ve Malmö Arab Film Festivalleri'nden de "En İyi Film" ve "En İyi Kadın Oyuncu" ödülleri aldı..

BANDIRMA GERÇEK - 29-02-2019 BANDIRMA - EDİT: MEHMET LEVENTOĞLU