Yücel Yılmaz Bandırma'da Konuştu "Uyum İçinde Çalışmak İstiyoruz"

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Bandırma'yı ziyaret etti.

Başkan Yılmaz Bandırma'da yatırım projeleri ile ilgili konuları değerlendirdiği bir dizi ziyaret ve görüşmeler çerçevesinde Bandırma Belediye Başkanı Av.Tolga Tosun’u da ziyaret etti. Bandırmalı esnaflarıda ziyaret ederek hatırlarını soran Yılmaz MHP İlçe teşkilatınıda ziyaret ederek desteklerinden dolayı teşekkür ederek plaket verdi. Marmara Koordinasyon Daire Başkanlığı’nda  muhtarlarla  bir araya gelerek talep ve önerilerini dinledi.

 AK Parti Bandırma İlçe Binasında Bandırma İlçe Başkanı Mehmet Doğan ve partilileriyle buluşan Yılmaz " Kutlamalar bitti artık hizmet zamanı" dedi.
8 Nisan'da mazbatayı alarak göreve başladıklarını ifade eden Yılmaz Bandırma'ya müjdelerle geldik. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yatırımlar konusunda gerekli desteği vereceğini ve bu konuda Bakanlara yetki verdiğini iletti.  Konuşmasında Balıkesir'de kağıt üretimine yeniden başlanacağını belirten Yılmaz cari açığın kapatılmasına yönelik olarak özel endrüstri bölgemizde Şişe Cam ve Kale grubununda üretime başlayacağının müjdesini verdi.
Başkan Yücel Yılmaz konuşmasının devamında  iş akitlerine son verilen ilaçlama işçilerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyan CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’a tepki gösterdi. 

Büyükşehir olarak ilaçlama ile ilgili özel sektörden hizmet alımı yaptıklarını açıklayan Yılmaz “ Zaten iş akitleri ve  Yüklenici firma ile olan sözleşmemiz eylül ayında sona erecekti, yüklenici firmanın ekonomik sebeplerden dolayı sözleşmenin bitirilmesini istemesinden dolayı biz bunu öne çektik. Büyükşehir olarak yüklenici firmada çalışan işçilerin mağdur olmamaları için İşkur üzerinden istihdam sağlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 Ahmet Akın’ın işçilerin iş akitlerine Büyükşehir Belediyesi son vermiş gibi göstererek konuyu TBMM gündemine taşıdığını anımsatan Yılmaz, “Bunun 2024’de yapılacak yerel seçimlerde kullanılmak üzere malzeme yapmasını kendisine yakıştıramadım” ifadesini kullandı. İlaçlama işinde çalışan personelin 12 ay istihdam edilmediğini anımsatan Yılmaz, “Bundan dolayı bu personelin belediye kadrosunda olması söz konusu değildir. Milletvekili Akın, bu personelin belediye kadrosunda olmadığını ya bilmiyor yada siyaseten Balıkesir Büyükşehir Belediyesini yıpratmak için konuyu TBMM gündemine taşıyor. Balıkesir bu şekilde ülke gündemine gelmemeli” diye tepki gösterdi.

 Biopest ve Özgörkem adlı şirketler ve  personeli, sözleşmede yer alan 12 aylık süre için çalışıyordu. İlaçlama, mezarlık bakımı işlerini yüklenen bu şirketlerin, işçi maaşlarını ödemediği, çalışanları mağdur ettiği ifade edildi. Söz konusu işçiler, Büyükşehir’in Personel A.Ş. bünyesinde istihdam edilen çalışanlar da değildi. 20 ilçede sürdürülen ilaçlama ve mezarlık bakımı çalışmalarından randıman alınamadığı, buna karşılık Belediye’nin çok yüksek rakamlar ödemek zorunda bırakıldığına da değinen Yılmaz  Nisan ayında ilaçlama yapıldığı için Larva döneminde ilaçlama sekteye uğramadı. İlçelerde belediyeler  kırsal bölgelerde Büyükşehir tarafından yapılacak diyen Yılmaz ; Daima işçilerin yanında olduklarını belirtirken  “İlaçlamada çalışan işçilerin bağlı oldukları şirketten 2 maaş alacakları vardı. Bunun 1 ayını şirketin hak edişlerinden keserek çalışmalarına ödedik. Önümüzdeki hafta içinde şirketin hak edişlerinden keserek geriye kalan 1 maaş alacaklarını da ödeyeceğiz. Bilakis biz işçi çıkarmadık. Büyükşehir Belediyesi olarak biz işçilerin haklarını koruduk” ifadesini kullandı.

Bandırma Belediyesi ile Balıkesir arasındaki sorunlara değinen Yılmaz. Hizmet makamına seçilenlerin siyaset yapmaması gerektiğini .Bu makamlar hizmet etme makamlarıdır. Dursun Mirza siyaset yapma yanlıına düştü. 5 yıl süreyle kaybeden vatandaş oldu. Şimdi makamda Tolga Tosun oturuyor.Biz Hizmet için herkesle uyum içinde çalışmak istiyoruz.Bandırma en iyisini hak ediyor. Tolga Tosun'la uyum içinde çalışacağımıza inanıyorum. Bandırma Büyükşehir'e Büyükşehir'de Bandırma'ya destek olacak " dedi. 

Balıkesir Büyükşehir Başkanı Yücel Yılmaz yoğun görüşmelerden sonra Bandırma ziyaretini MÜSİAD Bandırma şubesinin davetlisi olarak Edincik yolu üzerinde bulunan Baştaş'a ait tesislerde Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar,Balıkesir CHP Milletvekili Ahmet Akın, Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun,Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz Ak Parti ilçe Başkanı Mehmet Doğan ,Bandırma Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kılkışlı, oda başkanları ve çok sayıda  iş adamının katılım gösterdiği iftar buluşmasıyla  noktaladı. 

BANDIRMA GERÇEK -10-05-2019