Yunanistan'da Kafe Restoran ve Barlar Açıldı.

Turizm sezonu baskısına giren Yunanistan'da  hizmet işletmelerinde tam yasaklar kalktı. İşletmelerde açık kısımlarda hizmet verilecek. Okullar ise  10 Mayıs'ta açılacak.

Yunanistan'da koronavirüs tedbirleri kapsamında Kasım ayından beri kapalı olan restoran, kafe ve barlar şimdilik sadece  açık havada hizmet vermeleri koşuluyla bugün açıldı.

Karara göre ülkedeki restoran, kafe ve barlar sadece dış mekanlardaki masalarda hizmet verebilecek, masalar arasında belirli bir mesafe olacak ve her masada en fazla 6 kişi oturabilecek.

Tüm  hareketlerin serbest bırakılmasının beklendiği 10 Mayıs'ta okulların, 15 Mayıs Cumartesi turizmde açılış süreçleri başlayacak.

Şimdiye kadar pandemiyi azaltmaya yönelik önlemlerin gevşetilmesi planına göre , tüm okullar - liseler, ilkokullar ve anaokulları - otokontrolle 10 Mayıs Pazartesi'den itibaren hayata yeniden açılacak.

 15 Mayıs Cumartesi günü turizm de tüm kısıtlamalar kontrollü olarak organize plajların açılışı yapılacak. Ülkede bulunan Turistler ya aşı sertifikası ya da 72 saatlik negatif PCR testi göstermek zorunda.

3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren vatandaşların seyahat saatlerinin bir saat uzatıldığı ve trafik yasağının saat 23.00'de başlayıp 05.00'da sona erdiği hatırlanıyor.

Müşterilerin birbirlerini duyabilmek için mesafeyi aşmalarının engellenmesi için müzik yayınına izin verilmeyecek ve işletmeler akşam 10.45'te kapanacak.

Yunanistan'da ayrıca bugünden itibaren sokağa çıkma kısıtlaması saatleri de kısaltılarak 23.00-05.00 olarak uygulanacak.Öte yndan yetkililerden yapılan açıklamalrda maske zorunluluğunun bir başka mutasyon veya olumsuzluk olmamak kaydıyla Eylül ayına kadar sürdürüleceği tahmin ediliyor.

03-05-2021/ KAYNAK.ATHENS NEWS