Yunanistan'da Şaşırtıcı Karar Türk Malı Oyun Parkı İstemiyoruz

Yunanistan'da sınıra yakın bir belediye Türk Malı Çocuk Oyun Parkı istemediklerine dair karar alarak yürürlüğe koydu.

Avrupa Haber sitesinde yer alan haberde Yunanistak Sufli  Belediye yetkilileri “Çocuk Oyun Parklarına Türk Malı İstemiyoruz”kararı aldı.
Sofulu (Sufli) Belediyesi çocuk oyun parklarında “Made in Türkey” oyuncaklarını kabul etmiyoruz.
"Made in Türkey" oyuncaklarını kabul etmiyoruz, Yunanistan-Türkiye sınırına çok yakın bir bölgede bulunan Sofulu (Sufli) Belediyesi 12 çocuk parkında kullanılmak üzere bir şirketle sözleşme imzaladı. Sözleşmeyi inceleyen belediye ekonomi komisyonu, çocuk parklarına monte edilecek oyun aletlerinden birinin Türk ürünü olduğunu saptadı ve üstlenici şirketten bu oyun aletini istemediklerini, dolayısıyla da başka bir ülke ile değiştirilmesini talep etti.Gerekçenin ise, son döneme Türkiye’nin Meriç (Evros) bölgesine karşı tutumunu tahrik edici olarak değerlendirildiği ve bu kararı aldıkları belirtiliyor.

Açıklamada şu ifadelere yer veriliyor.

“Sidiro köyü çocuk oyun parkına, yüklenici şirketin teklifine göre Türkiye’den ithal edilen bir oyun monte edilecekti. Son aylarda komşu ülkenin siyasi davranışlarından dolayı sınır bölgesi Belediyesi olarak zorluklar ve acı çekiyoruz.

Dolayısıyla da bu sözkonusu olan oyun aletini istemiyoruz vede buna ek olarak Türkiye ile de ekonomik uzlaşmayı istemiyoruz.”

Gerçekten de, Belediyenin ekonomi komisyonu oybirliğiyle bu noktada sözleşmeyi değiştirmeye karar verdi ve Türk malı olan oyun aletlerinin Sofulu Belediyesi’ndeki çocuk oyun parklarına konulmayacağını duyurdu.

10-05-2020