Yunanlı Futbolcu Bakasetas'a Irkçı Soruya Büyük Tepki

Trabzonsporlu futbolcu Bakasetas'a basın toplantısında yerel bir gazetenin sorduğu ırkçı soru kamuoyunda tepki topladı. Soruyu soran gazeteci Ezgi Alp özür dileyerek gazetesinden  .Yaşananlar nedeniyle çok üzgünüm. Olayın yaşandığı gün çalıştığım gazeteye istifamı sundum. Trabzonsporumuz’dan, Bakasetas’tan ve camiamızdan özür diliyorum. Beni anlayacağınızı düşünerek aşağıdaki açıklamayı yapma ihtiyacı duydum. Saygılarımla...diye yazarak istifa ettiğini açıklarken sorunun kendisine sorulması için mesajla iletildiğini söyledi .

Trabzonsporlu futbolcular, Süper Lig'de 2018/2019 sezonunun 17. haftasında oynanan Başakşehir maçından bu yana İstiklal Marşı okunurken protokol tribününe değil bayrağın bulunduğu yöne dönüyor. Ara transfer döneminde takıma katılan ve başarılı performansıyla dikkat çeken Trabzonsporlu Yunan futbolcu Bakasetas'a Karadeniz gazetesi muhabiri olan Ezgi Alp basın toplantısı sırasında,  "Maç öncesi marşımız okunurken Türk bayrağına dönük durunca ne hissediyorsun?" diye sormuş futbolcu da soruya tepki göstererek, "Ben futbolcuyum ve yalnızca futbola odaklanıyorum" cevabını vermişti. 
Trabzonspor da Ezgi Alp'in akreditasyon alanlarına girişini iptal ederek sorunun ‘ırkçı’ bir yaklaşımla yöneltildiğini ve gazeteciliğin ahlaki ve etik değerleriyle bağdaşmadığını açıklamıştı. Kulüp Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve taraftarların da tepkisine neden olan soruyu soran Alp ise bugün sosyal medyada yaptığı açıklama ile Karadeniz gazetesinden istifa ettiğini duyurdu.

Açıklamasında söz konusu soruyu sormasını spor müdürü Nihat Erence'nin istediğini belirten Ezgi Alp, "mesleğe yeni başlayan bir olarak sorunun nereye gideceğini kestiremediğini" belirtti. Büyük bir hata yaptığını fark edince olayın olduğu gün istifasını verdiğini üzüntüsünde olduğunu ifade eden Ezgi Alp  "Burada suçlu aramıyorum, tek suçlu benim! Ancak beklerdim ki bu soruyu bana sorduran Nihat Erence de bir açıklama yapsın. Hatta benim yapmam gerekeni yaparak istifa etsin. Bunları yapmak bir tarafa bugün spor sayfasında o sorunun doğru olduğunu savunacak kadar 'egoist', başkalarını suçlayacak kadar da 'pişkin' bir yayıncılık örneği sergiledi!" dedi. Gazetenin diğer yetkililerinin böyle bir soru sorulacağından haberi olmadığını belirten Alp, "O soruyu bana WhatsApp üzerinden gönderen Nihat Erence'nin de başkasından 'sipariş' aldığı ortadaydı. Çünkü gelen metnin üzerinde 'iletildi' yazıyordu " dedi
 (HABER MERKEZİ)

14-01-2021/spor merkezi