Zekai Kafaoğlu Bandırma Projelerini Açıkladı

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu Bandırma'da bir dizi incelemelerde bulundu  ve toplantıya katıldı. 

 Bandırma Ticaret Borsası,Bandırma Küçük Sanayi Koopertaifi.,Bandırma Şöforler Odası, Büyükşehir Bandırma  Koordinasyon Merkezi Beyaz Masa  ziyaretlerinde bir dizi görüşmeler yapan Başkan Kafaoğlu  daha sonra Bandırma Ticaret Odasında düzenlenen "Yüksek Gerilim ve Güç Laboratuarı ,Serbest Bölge,Dayanıklı Tüketim Organize Sanayi Bölgesi " konulu toplantıya katıldı.

 Başkan Kafaoğlu göreve geldiği bir yıldan itibaren büyük bir coğrafyaya sahip olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin aslında Bütünşehir vasfında olarak ilk beş yılda öncelikli olarak planladıkları alt yapı projelerini bitirdiklerini , halen devam etmekte olan projelerinde kısa süre içinde bitirilerek bundan sonra artık Vizyon  projelerle Balıkesir'i marka şehir seviyesine çıkaracaklarınıbelirtti.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu  Bandırma’ya yapılacak Yüksek Gerilim Güç Laboratuvarı, Serbest Bölge, Dayanıklı Tüketim Organize Sanayi Bölgesi, Millet Parkı gibi projeler hakkında b Avrupa’da sadece 3 ülkede bulunan ve Türkiye’de de ilk olarak hayata geçirilerek Yüksek Gerilim Güç Laboratuvarı’nın önceleri Sakarya’da yapılacakken Enerji Bakanlığı bazında yapılan görüşmelerle Bandırma’ya yapılmasını sağladıklarını ifade ederek, "Bu projemizin yeri belli oldu. 5 binlik ve binlik planlarda da yerini onaylayacağız. Bandırma Belediyesi çalışmaların hızlı yürümesi için bu konuda binlik plan yetkisini bize verdi. Tabi Yüksek Gerilim Güç Laboratuvarı’nın Bandırma’ya istihdamın yanısıra çok yönlü faydaları olacak. Türkiye’de üretilecek bir çok elektronik ürün buradaki laboratuvardan akredite almadan üretime başlayamayacak. Zamanla belki de bu ürünleri üreten firmalar lojistik masraflarını göz önüne alarak tesislerini Bandırma’ya taşıyacak ya da ikinci tesislerini Bandırma’da konuşlandırmak isteyebilecek. Faydalarını şu anda kestirmek çok güç. Tabi bununla birlikte burada çalışacak kişilerin ve beyaz yakalı tabir edilen kesimin ikamet edeceği konutlar ve sosyal donatı alanlarını da planlıyoruz. Bu kapsamda Tatlısu’da Şehir 2023 projemiz var. Serbest Bölge projemiz var. Serbest Bölge Projemiz konusunda dünyada Çinliler ve Koreliler Serbest Bölge konularında deneyimli milletler. O nedenle görüşmelerimiz devam ediyor Çinli firmalarla" dedi.
Tematik Parka Anıtlar Kurulu iptali
Başkan Kafaoğlu sorulan bir soru üzerine Bandırma Liman arkasında  Eski Askeriye alanındayapılması planlanan ve önceki Başkan Edip Uğur’un döneminde projesine dair yarışma düzenlenen Tematik Park Projesi’nin de bölgedeki tarihi varlıklar gözetilmeden projelendirildiği gerekçesiyle Anıtlar Kurulu tarafından durdurulması nedeniyle askıya alındığını belirtti.

Başkan Sezai Kafaoğlu'nun açıklamasından  sonra başta Ömerli Mahallesinde yapılacak olan Enerji Akreditasyon Merkezi nin de dahil olduğu projelerle ilgili olarak   Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Aydın Özen  projeksiyon görüntüleri eşliğinde ayrıntılı açıklamalarda bulundu.Sunumdan sonra gazetecilerin sorularına yanıt verildi.

BANDIRMA GERÇEK - SERHAT OZAR - FOTOĞRAFLAR -MUSTAFA YAMANER