*** ZEYTİN.

*** ZEYTİN.
Dünyanın en eski bitkilerinden,barışın ve umudun da sembolü olmanın yanında BEREKETİN.BOLLUĞUN,ADALETİN,BİLGELİĞİN,ve SAĞLIĞIN da sembolü aynı zamanda.Zeytinde bulunan Linoleik ve oleik asit gibi yağ asitleri ''insan için olmazsa olmaz=Esansiyel veya elzem yağ asitleridir ki '' bizim hücrelerimiz bunları üretemez.deri sağlığı.üreme ,büyüme ve gelişme için gereklidir.
***
Zeytin ,Gılgamış destanından üç semavi dinin (musevilik,hristiyanlık ve islam) kitaplarında ve ayrıca antik çağlarla ilgili yapıtlarda belirtildiğine göre;NUH Peygamber büyük tufanda biliyorsunuz o günkü canlı türlerinden tufan bitince türlerin sürekliliği için gemisine birer çift canlı alır.(dişi -erkek).
Ve Tufanın bittiğini anlamak için de gemideki bir BEYAZ GÜVERCİNİ gönderir.İlk denemede güvercin konacak kara ve ağaç dalı bulamadan boş döner.Bir süre sonra tekrar gönderdiğinde bu kez BEYAZ GÜVERCİN ağzında ''taze kopmuş bir ZEYTİN DALI ile gemiye döner.Bu Tufanın bittiğinin işaretidir.
***
Bu nedenle ağzında zeytin dalı bulunan beyaz güvercin.o gün,bu gün BARIŞIN.ÖZGÜRLÜĞÜN simgesi olarak kabul edilir.
***
Eski Yunan Mitolojisinde bir öyküye göre,ZEYTİN yeryüzüne bir armağan olarak gönderilmiştir.
M:Ö:17.nci yüzyılda.ATİNA devletinde savaş Tanrısı ZEUS ,Atinayı hangi tanrının koruyacağı konusunda bir yarışma açar.ATİNAya ''en iyi armağanı veren TANRI ya da TANRIÇA'' bundan sonra Atinanın koruyucusu olacaktır.
***
++DENİZ Tanrısı POSEIDON,denizden savaşlarda hızına yetişilemeyecek bir AT çıkarır,rüzgardan da hızlıdır.
++Akıl ve Bilim tanrısı ATHENA ise armağan olarak kente bir ''Zeytin Dalı '' getirir.
Bu ZEYTİN dalı toprağa ekilecek,ağaç olacak,yüzyıllarca yaşayacak,meyvesinden lezzetli yemekler yapılacak sağlıklı bir SIVI (yağ) elde edilecektir.Bu sıvı yaraları iyileştirecek,geceleri aydınlık saçacak,sıcak havalarda gölgesinde insanları serinletecek.sağlıklı olmanı sağlayacak,odunu ile soğukta ısıtacak.
***
+Yarışın galibi ATHENA olur böylece.
+ZEYTİN kazanır.Zeytin dalı AKROPOLİSte dikilir toprağa, boy verir zamanla..Ve tüm zeytinlerin bu daldan türediğine inanılır.
+Böylece zeytin yerleşik kültürlerin.bereketin ve barışın sembolü olur.
***
ŞİMDİ GELELİM Bu günkü Türkiyeye,
190 MİLYON dikili Zeytin ağacımız var.Yaklaşık BİR MİLYON insan zeytinle geçiniyor.
+Pancarının,Tütünün,fındığının,yerli tohumdan ürettiğin zebze ve meyvenın ,buğdayının.pamuğunun derelerinin.vadilerinin,denizlerinin değerini bilemedin...
Bari ..
ZEYTİNİME DOKUNMA..!!!
+Sizi ne NUH Peygamber.ne Athena vee ne de TANRI affeder..
Bir eğitimci yazar kardeşimiz Fatma Zehra Köseley ince'nin dediği gibi ''acaba O antik çağlarda mı yaşasak '' diye de düşünmüyor değil insan..
TANRIM,LÜTFEN BİZİ ANTİK ÇAĞLARA IŞINLA..............
Esen kalın.