Bandırma Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Kuruculuğunu yaptığı ve patentini aldığı Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Bandırma’nın önceki Milli Eğitim Müdürlerinden Orhan  Gür’ün kızı Sema Gür tarafında organize edilmektedir. Bandırma Süslü Kadınlar Bisiklet Turu  etkinliği 24 Eylül Pazar günü saat 16.00'da  Cumhuriyet Meydanında başlayacaktır.

Bu yıl 5. kez yapılacak etkinlik gönüllü kadınlar tarafından kadınlar için organize edilmektedir. Etkinlik ücretsiz ve herkese açıktır.

Kuruluşunu yaptığınız  ve patentini aldığınız Uçuşan Teker Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Nedir?
*Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bir KADIN etkinliğidir.
*Bu etkinliģi aktivist, bisiklete binen KADINLAR organize etmelidir. Dernek veya kuruluşlar organize etmez. Kişi sadece kendini temsil eder.
*Yılda bir kez yapılır.
*Tur her kesimden bisikletli kadını kapsar.
*Amacımız daha çok kadının bisiklete binmesini teşvik etmektir.
*Bu bir dikkat çekme eylemidir. Gülümseyen bir eylemdir.
*2013’te Sema Gür tarafından ortaya atılmış ve uygulamaya konmuştur. Ancak bu turda kişi ön planda değildir. Bu tur tüm Türkiyeli kadınların turudur.
*Bağımsız, reklamsız, parasız, siyasisiz, her kesimi kapsayan bir turdur.
*Kısa bir turdur.
*Eylül ayının sonlarında yapılıyor çünkü otomobilsiz kentler gününe dikkat çekilmek isteniyor.
*Hizmet sektörü değildir. Gönüllü katılımcılardan oluşur.
*Turda herkes kendinden sorumludur. Bisikletini kendi temin eder.
*Tur sırasında çekilmiş fotoğrafların kamuya açık paylaşılabileceği unutulmamalıdır. Fotoğraflarınızın paylaşılmasını istemiyorsanız fotoğraf çektirmemelisiniz!
*Tura şık bir kıyafetle gelme ve ön planda olmamak kaydıyla erkekler de gelebilir. Ancak turun bir kadın etkinliği olduğu unutulmamalıdır.
Bisiklete herkesin binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek için Otomobilsiz Kentler Gününde her yıl SÜSLÜ KADINLAR yollarda olacak. Kentlerin yollarını egzoz dumanı kokusu değil, parfüm kokusu saracak. Yaptır saçları, sür parfümünü, giy kokoş elbiseni, tak şalını, sür rujunu-ojeni, giy topuklunu; sadece kendini mi süsleyeceksin? Hayııır… Bisikletini de süsle, çık yollara…
Tura Katılım Koşulları:
1- Kadın olmak
2- Süslü olmak
3- Süslü bir bisiklete sahip olmak
4- En fazla 10 km hızla ilerlemek
5- Şaşkın şaşkın bakanlara el sallamak
Peki, nedir bu turun hikayesi?
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliği ilk kez 2013 yılında “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” etkinliği çerçevesinde yapıldı. Bu etkinlik Sema Gür tarafından facebook etkinliği olarak açıldı ve kulaktan kulağa dolaşarak bir çok kadına ulaştırıldı ; bisiklet turuna tam 300 kadın katıldı. Kadınlar en güzel kıyafetlerini giyerek, bisikletlerini çiçeklerle ve kurdelelerle süsleyerek Konak meydanında toplandı ve Alsancak’a pedal çevirdikten sonra ‘’şehirlerde egzoz kokusu yerine parfüm kokusu olsun’’ konulu basın açıklamasını yaptılar.

2014’de ikinci defa düzenlenen etkinlik, yazılı medyada ve televizyon kanallarında yayınlanarak daha fazla kişiye ulaştı ve katılımcı sayısı iki katına çıktı.
Sema Gür ve Pınar Pinzuti,  2015 yılında 20 Eylül’de 10 kentte eş zamanlı olarak gönüllü kadınların katkıları ile organize ettiler. 3. kez yapılan tur yerli ve yabancı basında günlerce gündemde kaldı.
25 Eylül 2016 ‘da 28 şehirde belediyelerinden uygun bisiklet politikaları hazırlayıp uygulamayageçmesini isteyen binlerce kadın meydanları doldurdular.
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, Türkiye’nin en eğlenceli etkinliğidir, ancak aynı zamanda bir eylemdir.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 24 Eylül 2017 Pazar günü Bandırma'yla beraber 50 şehirde eş zamanlı olarak yapılacaktır. Bandırma organizasyonunu Aşkım Hazal Saraçoğlu yapmaktadır.

https://suslukadinlarbisikletturu.com/

BANDIRMA GERÇEK-Editör C.DOĞAN