Bandırma'da Hayır İşlerinde Sakat Durumlar

Hayır işlerinde de sakatlık var

 

Son yıllarda gözlemlediğim kadarıyla dar ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik destek ve etkinlikler oluyor.Artıyor da.

AK Parti iktidarlarıyla hızlanan  hayır işlerinde şimdilerde bakıyorum da  gösteriş ve hava giderek daha çok ön plana çıktı . Bu işler  toplum vicdanını gerçekten rahatsız etmeye başladı. Paylaşımlara bakıyorum eskiden fakir fukara dargelirliler için Verilen yemekler şimdi partililerin kendi kendilerine verdiği ziyafetlere  dönüştü.
Üzülüyorum tabi.
Reklam için hayır yapanlar sıra sıra . 
Partililere rüşvet bak yemeği yedin nankörlük etme. Başa kakılan iyilik hakaretten beter oysa. CHP Blediyesi kendi değil hayırseverlerin katkısıyla meydanda iftar veriyor aman adamlar prim yapmasın bizde mahallelerde  verelim. İyi verelim de zaten azsayıda gerçek ihti,yaç sahibi oyemeklerdenfaydalanıyor mu?

O önemli değil .Önemli olan sosyal mecrada boy boy resim paylaşıp şöyle dmek.

Bakın İşte biz !?!? ... 

*

Pek hijyenik gözükmese de lokma hayırları mahalle ve sokaklarımızda boy gösteriyor.

Lokma teknelerini görünce hemen kuyruğa girip sıcak çıtır ve yağlı çörekleri mideye indirip hayır duası ediyorum. Kimisi paketleyip götürüyor Bakıyorum tabela da merhumun adı .İşte falancanın hayrı. Geçenlerde Sevgi yolunda bir dükkanın önünde tabela da bir yazı okudum  "askıda ekmek ihtiyacı olan alabilir ". 
Şimdi ben bir taşaron çalışanı emekçi olarak şükür ekmeğimi bir şekilde zar zor temin ediyorum da. 
Düşündüm acaba gerçekten ihtiyacım olsa ordan ekmek alabilimiydim ?
Alamazdım utanır  çekinirdim.Onca kalabalık çoluk çocuk yürürken git ora askıdan ekmek al!. 
Yani esnafta reklamın peşinde hayır işinde.
*

Hayır gizli yapılır insan kardeşlerim.

Veren el alan eli görmemeli.Yoksa ne anlamı kalır ki !
Dünyanın en büyük sınavı samimiyet !Belediye iftaryemeği veriyor. Aman CHP'li Belediye seçmenimizi etkiliyor bizde sahur yemeği düzenleyelim. 
Hayır işlerinde de siyaset çıkarcılık kirli politika.
Ne hallere geldik.

*

Maalesef vahşi kapitalist düzende yaşıyoruz bu düzende zenginler, yoksullar ve orta halliler var . Zenginler ve yoksullar arası uçurum açılmaya başladığı zamanlarda toplumsal olarak huzursuzluk artar. Baktığımda uçurum arttıkça bağışçılarda artıyor. Demek ki bir haksızlıklar sömürü artıyor.. Bu ayrım farkedilmesin diye hayırlar çoğalıyor gözüne soka soka ama.
Oysa tüm dinlerde ve kutsal kitaplarda bile bu hassasiyetin  önemine dikkat çekilmiştir.

Eğer iyilik yapacaksan bunu başkalarına hava yapmak için değil samimiyetle yapacaksın. Matta İncili'nde şöyle diyor : "İnsanlar görsün diye, doğruluğunuzu onların önünde sergilemekten sakının. Yoksa göklerdeki Rabbınız den bir karşılık alamazsınız. Bu yüzden, sen sadaka verdiğin zaman, önünden borazan öttürme., İkiyüzlüler insanların övgüsünü kazanmak için havralarda ve sokaklarda böyle yaparlar. Emin olun, onlar karşılıklarını tam olarak aldılar.  Fakat sen sadaka verdiğin zaman sol elin sağ elinin ne yaptığını bilmesin.  Verdiğin sadaka gizli kalsın. Gizli yerinden her şeyi gören Rab da sana karşılığını verecektir).+(Matta 6:1-13). ......

Elmalılı tercümesinde Kur'an 'da benzer ayetler var.(Bakara süresi 271. ayet):( Sadakaları açıkça verirseniz o, ne iyi olur; yok eğer onları gizler de fakirlere öyle verirseniz bu sizin için çok daha hayırlıdır ve günahlarınızın birçoğunun bağışlanmasına sebep olur. Bilin ki, Allah, her ne yaparsanız hepsinden haberdardır.)

*

Bandırma Belediyesi sanıyorum 2 bin aileye yemek yardımı yapıyor bunu yaparkende gizlilik esasını insanları rencide etmeden yapmaya çalışıyor .Mükemmel bir iş. Ama diğer yandan  Ramazan iftarların  da  o iftarı verenlerin yazıldığı  isim tabelası  ?Çok mu lazım isim. Hoparlörle dolaşsınlar Bandırma'yı. Falanca  Bey hayır yapıyor! Daha mutlu olsun madem seviyor kovalaklığı.

Bütün hayırı yere indiriyor bana göre .Ve önünde resim çektirip sosyal medyaya da servis yapıyorlar ki..Tam felaket.

Soruyorum size bu ismi yazmak gerekçesi nedir? Sevap için yapıyorsan Allah zaten görecektir kuşkun olmasın da  niye dünyalık reklam yapıyorsun?  

"Ben sistemi yoluna koyup bir koyup on yüz alıyorum size de sadaka mı veriyorum aklanıyorum  işte " gibi bir şey.

Allah islah etsin demekten gayri ne yapalım.
Bir gün sakallı adamın dünyası gerçek olur biter bu aşağılık düzen ,biter insanlarımızın böyle aşağılanması.