Bandırma'nın Akıl Tutulması

Akıl tutulması ..
Coğrafi konumu itibariyle eşine az rastlanır şanslı coğrafyada metropol adayı bir kentin, nasıl gıdım gıdım köreltildiğin, siyasi nedenlerle gelişmesine nasıl engel olunduğunu, yıllardır ibretle izledim. Hepimiz izliyoruz. 

Bu kolay izah edilemez bir durum. Bandırma'nın "makus talihi" acaba kurtuluş savaşı yıllarında mı başladı diye komplo teorileri üretiyorum.. 2 yıl süren emperyalist işgalde kent sakinlerinin çoğunluğunun ekalliyet olmasından kaynaklanan yeterince direniş gösterilememesi, zamanın belediye meclisince Yunan Kralını kente davet edip Haydarçavuş Camisinin halılarının iskeleye serilip karşılanması , Kurtuluş Savaşı'nın bana göre  gerçek bir kahramanı olmasına rağmen herkesin bildiği dramatik hikayesiyle resmi tarihe hala hain damgasıyla yazılı  Ethem Bey'in Bandırma'(Manyas)lı olması ( Ethem Bey'in Bandırma'daki tarihi konağı seksenli yıllarda  Belediye Başkanı Hasan Sur döneminde inanılmaz bir duyarsızlıkla yıkılmış yerine apartman dikilmiştir) ,yine işgal yıllarında İsyancı Anzavur'un - bir iddiaya göre-  Bandırma'da Belediye Başkanlığını silah zoruyla yürütmesi ve Bandırma'yı İzmit'ten gelen Alay'ın düşman işgalinden kurtarması gibi geçiştirilse de  Bandırma'nın konumu itibariyle hak ettiği halde en başında il yapılmamasının bahanesi mi diye ?  Aradan 100 yıl geçtikten sonra bu gayrı resmi  ve çok haksız cezanın da kaldırılacağını umuyorum ama gelin görün ki Büyükşehir'den Bütünşehir'e  şimdi Bandırma'nın yerel yönetimini tam bir kaosa çeviren bir yönetim kargaşasıyla karşı karşıya olduğumuz bir gerçek..
Böyle devam edecekse, bu garip uygulama sürecekse , bence etmesin. 2022 yılında 275 Milyonluk bütçesinin 220 Milyonunu personel giderine ayıran  Bandırma Belediyesi Bandırma'yı yönetmeyecekse lağvedilsin!  Büyükşehir bünyesine alınsın

*

Bandırma küçük bir ilçe sakin kasaba değil ki..
1 saat mesafeden arada dağlar ovalar ..Uzaktan kumanda isteseniz de verimli hizmet edemezsiniz. Maalesef garabet bir durum ama ortada YÜCE MECLİS 'in oylayarak kabul ettiği yasa var!.

Vatandaş kamu hizmeti içeren bir sorunu için hala nereye başvuracağını hala bilmiyor. Evet bilmiyor. Basın olarak bizde anlatamadık.
Kent sakinleri sandığa giderek demokratik bir seçimle kenti yönetecek başkanlarını seçtiğini sanıyor hala. Ama öyle değil . Yetkiler büyük çoğunlukla Büyükşehir Belediye Başkanına verilmiş durumda. Seçim sürecinde yaşanan antidemokratik  oldu bittiyi  bir kenara bırakıyorum,  genç dinamik iyi yetişmiş, aydın ve çözüm üretmede yetenekli bir belediye başkanımız var Tolga Tosun. İzliyorum .Gördüğüm kent için bir şeyler yapma heyecanı da var. Geriye bakınca isminin anılacağı işler de yapmak istiyor. Çok geç kalmış yatırımlarla Bandırma'da yeni anlayışla  bir yapılaşmanın önünü açmak istiyor. Biliyorum kimse istemiyor diyemez. Ama istemekle olmuyor. İlçe Belediye Başkanlarına verilen yetki kültürel faaliyetlerle ilgilen, rutin işleri hizmetleri aksatmadan yürüt, ara sokak ve caddelerle ilgili gerekeli tadilatları yenilemeleri gerçekleştir, güzelleştirmeler yap, çalışanlarla iyi geçin, Festival yap, buna benzer rutin işlerden ibaret. Büyük yatırımlar Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin uhdesinde. Bunu vatandaş bilmiyor. Hala herkes seçtiğimiz Başkan tam yetkili sanıyor. Dursun Mirza başkanlığı döneminde defalarca basın toplantısında bu yetkisizliğin sıkıntılarını çokça  dile getirdi. Ama evinde su elektrik vs sorunu olan kent sakinleri hala belediyeye gelip  Başkanla sorunun çözülmesini bekliyor. Böyle bir tuhaf durum.
Başkan Tolga Tosun bildiğim kadariyla Askeri Çamlık denilen alanın on yıllardır mezbelelik halinden çok rahatsızdı tüm Bandırmalılar gibi. Ve Malta Deresi yaşam alanı gibi burasının da birbirine entegre olarak kısa sürede Bandırma halkına kazandırılması düşüncesinden hareketle yetkileri paylaşıp ortak akılla çözüm üretme  isteğini biliyorum. Bunu çokça dile getirdi. Nitekim her ne kadar Bandırma İlçesi içinde olsa dahi bu yerle ilgili yetki hazineden devir Büyükşehir Belediyesinde olduğu için hep üstüne bastığı gibi "ortak akıl"la yani AK Parti li Büyükşehir Belediyesi'de olsa siyasi çekişmeleri bir kenara bırakıp kazan kazan anlayışıyla istenen taslak projeler hazırlandı ve Büyükşehir Belediyesi bürokrasisine yollandığı bilinen bir durumdu. İşler yolunda gözüküyordu. Ama heyhat Bandırma'nın makus talihi ya da üstündeki laneti mi diyelim yine işe çomak mı sokuldu, planlı mı yapıldı meçhul  Susurluk Belediye Meclisinde yaşanan devamsızlıktan  meclis üyeliğinin düşürümesi ile başlayan sürecin Bandırma Belediye Meclisine taşınması ile benzer şekilde bazı meclis üyeliklerinin iptali  ve akabinde inanılmaz hızla işleyen hukuk sürecinden sonra göreve iade edilmeleri  bu pamuk ipliği romantizmi  askıya aldı. Siyasi gol atayım derken  rövanş hakkı doğurdu ve konsensüs sona erdi. 
Balıkesir Büyükşehir Başkanı Yücel Yılmaz önce meclisinde daha sonra Bandırma'ya gelerek basın toplantısında Çamlık projesinin kendileri tarafından yapılacağını açıklayarak Bandırma Belediyesini devre dışı bıraktığını açıkladı. Bunun üzerine taslak projeyi kendileri yapmış olsa da ve önerdikleri yeşil alandan çok daha fazlasıyla plan revize edildiği iddia edilse de  Bandırma Belediyesi ve kontrolündeki bazı Sivil Toplum örgütleri, platformlar projeye  şiddetle karşı çıktı!. Askeri Çamlık imara açılmasını istemiyoruz parkımızı halka açık yaşam alanı istiyoruz gibi insanların aklını zorlayan, gerçeğin saptırıldığı algı içeren eylemlerle kamuoyu dizayn edilmeye çalışıldı. İlgi görmedi. Zaten Çamlığın askeri alanı projede restorasyon olacak, halen mevcut ve projede yer alan  yeşil alan korunacak. Yeşil alanımızın imara açılmasını istemiyoruz İmza kampanyası da yapıldı. Merak ediyorum gerçekten çevreye duyarlı insanların yanıltıldığı sadece gösteriden ibaret bu kampanyalardan sonra o imzalar nerede?

Mevcut alanda Asit fabrikasının zehirlediği insanların mağduriyetinin giderilmesini isteyen bir imza kampanyası 30 yıldır görmedim. Kısaca samimiyetsizlik diz boyu .

Yücel Yılmaz'ın Bandırma Et Usta Restaurant'ta - sosyal medya canlı yayında izledim - gazetecilere anlattığı gibi yapılacak ise bu projeye karşı çıkmak akıl tutulmasıdır.
Oysa Bandırma'da yapılmasını yıllardır beklediğimiz diğer projelerin kaynağı olabilecek bir "şans" bu.  
Aksine siyasi getirisi kime olacaksa göz ardı edip  bir an önce yapılması için Başkan Tolga Tosun'a stk'lar kurumlar baskı yapmalıdır. Vatandaşa ne ki bu yerde yapılacak parkın rehabilite edilecek askeri alanın düzenlenecek yeşil alanın çevresinde yer alan imarlı yerlerdeki inşaatları kim yapacak? Bu yerlerin arsaların sahibi kim? Bana ne ki  bu arsalar ne zaman satın alınmış şuymuş buymuş. Bize ne kardeşim. Ne alakadı anlaşılır değil. Bugün kentin en mutena yeri haline gelen şurda üç beş sene öncesi Ayçiçek taralarıyla dolu iken beton apartmanlara dönüşen  Paşakent'te Paşakonak'ta arsa sahibi kim müteahhit kim diye soran  var mı? Yok hiç duymadım. Şimdi burada ki fırtına siyaset için çıkarılıyor besbelli. Kent büyüyor yeni imar alanları oluşacak oluşması lazım. Belediye'nin görevi de uygun yerlere arsa üreterek alt yapıyı sağlıklı yaparak kenti  modern bir gelişime açık tutmak. İnsanların işini gücünü siyasi çekişmelere alet etmemek. Adı demokrasi olan platformları siyasi çıkarlara angaje ettirmeyip halkın sıkıntılarına dönük gerçek duyarlılıklara yönlendirmek. Çoluğunu çocuğunu işe alıpta ajandalı işlere asker ettirmemek. 
Bandırma 'da park sorunu vatandaşa en çok temas eden konulardan biri örneğin. Hiç bir proje yok ortalıkta. Ordu Caddesindeki eski tekel tütün deposu arsası 3 -5 araca hizmet ederek akla ziyan bekliyor. Belediyeye ek gelir sağlayacak Yap işlet devret bir girişime ön ayak olunamıyor. Eski Tütün İşleme Fabrikasının yeri keza yap işlet devret Yelken Rezidans Otel AVM otopark olacaktı becerilemedi. Endüstri Meslek Lisesi o canım bina kimseye danışılmadan paldır küldür yıkıldı zemin altı ziyan edildi. Çocuk Sarayı da yıkıldı ama şimdi orada kent merkezine nefes aldıracak bir şans var. Zemine çok katlı otopark inilirse üstü harika bir yeşil alan park oluşabilir. Kim yapacak Balıkesir Büyükşehir Belediyesi. Yapsın.  Neyle yapacak? Milyarlarca liralık işlerin bütçesini Balıkesir'den getirmesini bekliyorsanız çok romantiksiniz gerçekçi olalım. Çamlık,Çocuk sarayı,Sahil Bnadının devamı bunlar hepsi entegre..Ortak akıl işte bu işler için gerekli.  Ne yapalım şimdi belediye AK Parti diye Bandırma'nın çıkarına karşı mı çıkalım, şikayet edelim, mahkemeye verelim, engelleyelim bumudur. Bırakın yapsınlar. Sandığa gidince yine dilediğiniz seçin. Bugün AK Parti yarın CHP hizmet devam etmeli. Siyasi çekişmeler birbirine gol atma gayretleri kentin aciliyetleri için geçersizdir. Vallahi halk bezdi inanın yüzlerce kişiyle konuşuyoruz. Ocu bucu hepsi aynı dertte . 
Sahil Bandı ? 15 yıldır başlatıldığı zamanın projesinin durdurulduğu yerde duruyor!. Bir kente böyle bir haksızlığa kim izin verebiliyor. Projeyi durduran yoksa neden bitirilmiyor.Vatandaş aptal değil siyasi olduğunu bal gibi biliyor.  Sahili içinde yaşayan insanlarına kapalı tek bir kent var O da Bandırma. Böyle bir saçmalıkla yaşıyoruz. Platformların işte bu sahici konularda işlevsizliğine üzülmemek elde değil. Parkın yapılmasını engelleyerek parka isim derdinde . Akıl tutulmasına imza ? Koyarız istediğiniz ismi bir yapalım, yaptıralım canım kardeşim .
Başkan Tolga Tosun şu yirmi yıldan beri duymaktan gına gelen bir bölü beş binlik planlarımızı yapın Bandırma'nın sıkışan imar durumunu açalım isyanını haklı olarak yine dile getirdi. TOKİ ise Toki Belediyemize ait olsa dahi ne varsa vermeye hazırız diye net  açıklama yaptı. Buyrun. Kıvırmayın sayın Büyükşehir yetkilileri. Daha ne istiyorsunuz sayın Büyükşehir Belediyesi bürokratları siyasileri. Yapın bahane aramayın. Bandırma bizim yetkimizde diyorsanız  bir çivi çakın 3-5 kişinin pankartlarını görüp bakın biz yapmak istiyoruz siz istemiyorsunuz bahanesine sığınmayın. 
TOKİ Mahallesinin bitişiğine yapılacak yeni TOKİ projesinde gördüğümüz işbirliğini devam ettirin, istihdamın yerel ekonominin önünü açın. Hızla büyüyecek nufüsu barındırmak için yeni arsalar yerleşim yerleri planlarını hızla hazırlayın. Kayacık Mahallesi'nin ötesi Pirenlik Kırı ! Cezaevine kadar bomboş arazi  Ömerköy'e kadar uzanan alan öylece duruyor. Bandırma'nın en güzel yeni modern yapılaşma ve gelişme alanı buyrun açın Bandırma'nın önünü. Kör olan bunu görür. Az katlı bahçeli nizamlı yapılaşmaların olacağı  koskocaman araziler öylece bekliyor gözünüzün önünde . Açın Bandırma'nın önünü rantınızada lanet çıkarınıza da biraz kıpırdayın.  Halka vatandaşa hizmet için kurumlarınızın içinde binlerce kişiyi isithdam ediyorsunuz. Sistemi randımanlı çalıştırın. Hazırlatın bir bölü beşbinliklerinizi hazırlayın planlarınızı bir bölü binliklerinizi. Konut,işyeri sosyal alan  ihtiyacı ortada . İş insanları hazır ,yenilenebilir enerji donatımlı  kompleks modern yapılaşmaları destekleyin yatırımcıların  önünü açın.
Çalışın biraz. Bırakın hiç bir şey yapmadan çalan değil, siyasi ajandaların peşinde çatlak sesler çıkaran değil, çalışan hak eden, üreten her kimse o kazansın kazanacaksa . Gözü olanın da gözü çıksın. 

16-08-2022