Kurbağa haşlama yöntemi ile Yeni Rotterdam ağır sanayi hamlesi

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza Rotterdam Liman inceleme gezisinde temiz sanayiye  ikna olmuş bir şekilde döndü.Gördüklerinden etkilenmişti.Tertemiz çevre temiz sanayi sıfıra yakın işsizlik,sanayiyle yaşam alanlarının sorunsuz iç içeliği..
Ve ilk açıklamasında Sanayiye karşı değiliz dedi..
Tabii ki temiz sıfatını ekleyerek.

Peki temiz sanayi nedir.?

Dursun'u tanırım gerçekten iyiniyetle söylemiştir ve gördüklerinden de  ikna olmuştur.
Makyajlanmış izlenimlere  sunulanlara bakarak.
Ama burjuva devrimi yaşamamış sanayi devrimi çağını ıskalamış bir coğrafyada şimdilerde başlayan kestirmeden  sanayileşmenin AB NİN NORMLARINA UYGUN OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNMEK sadece romantizmdir..
Böyle bir kültür yok bizde.   Söylenen  yada yazılanlara bakılırsa eğer çevre adına bir olumsuzluk hissedilirse halkımız şalteri indirebilecekmiş. Orada öyle imiş!

Şalteri indirecek olan Halk mı ?
Şaka gibi. 

**

Evet gönül ister ki temiz sanayi olsun.
Önce bunun açılımını bir görsek. Çevreyi kirletmeyen görselliğine zarar vermeyen insan yaşamını olumsuz etkilemeyen bir üretim tarzı var mı? Var. Silikon vadisinde asit bacası yok . Hiç yok.  .Batının kendi coğrafyasında barındırmadığı ağır sanayi,çevreyi katleden kimyasal üreticiler yerine neden teknoloji üreten şirketlerin tercihi değiliz? Alternatif enerji teknoloji üreticilerin üssü olsun Bandırma mesele geleceğimiz ise.. Kim karşı çıkar ki ?

Ama yeni bir Dilovası !!!

Bu bir kabus. Buralarda Yaşayanların geleceği yok demek.. Peki bir örnek var mı çevremizde. Eti Maden sülfirik fabrikasının bacasından çıkan asit artığı gazlar Ayyıldız tepeye doğru giderken Çalışkanlar mahallesi sakinleri yutar bizler yıllardır  seyrederiz.   Gidin süllfirik asit fabrikasının ,Bagfaş'ın bitişiğinde size bedava oturacak yer yerleşin oturun  desek kim gider?.Zorunlu göçlerle göz göre göre zehirlenmeye katlanıp başını sokacak bir yer bulmak isteyenlerden başka.
 Uluslararası  borsalarda kağıtları  işlem gören Bagfaş üretimde neden AB normlarını standart uygulayamıyor ? Uyguluyorsa eğer, ki sonuç buysa  söylenecek ne kaldı?. Siz Erdek güzergahında iki dakikalık geçiş için nefesinizi tutmadan geçebiliyormusunuz?.Bırakın sürekli yerleşik olmayı.

Ve az ötede onlarca ağır sanayi !

Bu ağırlığı kaldırmak kolay değil. 

**
Hemen uluslararası küresel sermayeye ve bağlı yerli kompradorların cazip istihdam yaratacağız işte  tekliflerine mazhar olmasak. Kim inanabilir ki  denetimli sanayi olacak işte daha ne istiyorsunuz aş, iş..Bandırma'da temiz bir ağır sanayi olacak lafına  kimse inanmaz.  Devlete ait asit fabrikasını bile kaldıramadınız aynı yere aynı kirli bacayı yaptınız. Hadi yaptınız bacalarından fışkıran ölüm gazını engeleyebilseydiniz. Sahte ölçümler sahte tutanaklar hakim rüzgarın önünden alınan çakma ölçümler.
Kime neyi neye inandıracaksınız Dursun Başkan.  Romantiksiniz, idealistsiniz. İstiyorsunuz ki 150 bin kişilik geleceğin metropol adayı kentiniz gelişsin, oralarada gördüğnüz kentler gibi modernleşsin insanlarınız iyi işlerde istihdam etsin ,işsizlik en aza indirilsin , kentiniz örnek kent olsun.  Hedefleriniz ideallerinizde samimiyet var ben biliyorum ama bu romantizm. Oysa dayatılan  sürece gerçekçi  bakış açısı kompradorların çıkarlarına değil  ülkenin bölgenin geleceğine katkısı olurken yaşamı yok etmeyecek  projelere olumlu bakmaktır.  

Ve  biz denetleriz mi diyorsunuz? Demokrasi sandığından halkın açık farklı tercihiyle başkan olduğunuz kentinizin yönetimi  yavaş yavaş elinizden alınırken, kentte çiftbaşlı yönetim kurguları ile  bu dayatma ve kuşatma  şartlarında  nasıl yapacaksınız?  Kafanız karışmayacak. Kimseden etkilenmeyecek diz çökmeyeceksiniz. Halkın ezici çoğunluğuyla geldiyseniz halkınızla  iç içe olan örgütünüzle  gidilecek yolu birlikte tayin edeceksiniz.Ben biliyorum ki siz istediğiniz anda on binler ayağa kalkar.

Değişimin dirençle karşılaşacağı durumlarda değişim ajanlarının başvurduğu tekniklerden biridir " Kurbağa Haşlama Yöntemi". bir başka deyişle  haşlanan kurbağa sendromu.  Bir kurbağayı kaynar suyun içine atarsanız kendini hemen dışarı atar. Ancak, aynı kurbağayı ılık suyun içine koyar suyu alttan yavaş yavaş ısıtırsanız sıcaklık yükselirken kurbağa hiçbir şey yapmaz tersine keyif de alır. Yükselen sıcaklıkta kurbağa haşlandığının farkına varmadan  kaçmak için hiçbir engel kalmadığı halde dışarı kaçmaz, haşlanıp pişer.

Toplum mühendisliğinin algı operasyonlarına uyanamayanlar  kurbağanın kaderinden kaçamazlar.

 Buyrun önce asit fabrikasından Eti Madenden başlatın örnek sanayi temiz sanayi uygulamasını. Şalteri halkın kontrolüne verelim. Saat 5 ten sonra başlayan ölüm kusan bacalardan başlayalım. Çünkü kentliniz bile bile her gece ölüme yatıyor.
Yapılan 1/100 binlik planlarında kimya sanayi ağır demir çelik sanayi var. Bu mudur temiz sanayi?. Termik santrallere izin çıkmamış!. Yedik bizde !.Yuttuk.Tüm bu sanayi fabrikaları termik santralleri bünyesinde barındıracak zaten mecburen. Res' ler ihtiyacı karşılamaz.

**

Küçük rantlara tav olmuş yerel medya işbirlikçileri sanayileşme sürecini  süsleyip püsleyerek İşbirlikçiliğin en güzel örneklerini arz edip halka iletirken sadece  Erdek Kapıdağı çevre platformu  ve Gümçed bünyesinde duyarlı bir grup başımıza geleceklere dair  yaşanmış örnekli bilgilendirme etkinliklerini organize etmeye çalışıyor . Kent konseyi ve diğer sivil toplum örgütlerinden bir kelam yok. Kentin en büyük sivil toplum örgütü CHP suskun . Eğer , olan biteni  seyredip  sadece beylik medyatik eleştirilerle geçiştirip yaşanan sürece seyirci kalınacaksa  o zaman ört ki ölem..

**.  
Ağır demir çelik ve kimya sanayi çevremiz açısından  bir çevre felaketidir. Örnek  Dilovası'dır.
Ve gidişi durduracak durduracak gücümüz vardır. Kimse kusura bakmasın. Öyle oldu bitti yok!. Burada her kim sanayi bacası kuracaksa önce Ankara'dan değil bölge halkından izin alacak.Çünkü burda biz yaşıyoruz..
Gelmesin böyle sanayi . İş istihdam sorunları için böyle verimli bir cenneti sanayiye  feda etmeye gerek yok. Başta tarım olmak üzere pek çok farklı yatırım  alternatifleri var. Dilovası için yeni kurbanlık aranıyorsa  Türkiye büyük, çokça uygun yerler var, kıraç, ot bitmez kervan geçmez yerleşim yerlerine uzak alternatifler var. Bölgenin akciğerleri Kazdağları bu kadar ucuz  nasıl feda edilebilir ?
 
Kısaca ve net  Şirinçavuş’a yapılacak demir çelik, kimya  gibi ağır sanayi tesisleri artık bir canı kalmış durumda  olan Erdek Körfezinde denizi bitirir yaşamı da. Sayın Büyük başkan Edip Beyin dediği gibi burda bu bacalar tüterken hemen limanın karşısında  olan Erdek ve  Ocaklar sahiline  gidip çay içip denize falan giremezsiniz. Bu hayal. İzmit Körfezi ,Gemlik körfezi gibi dünya çapında bir çevre felaketi ortada dururken.

Mehmet Leventoğlu-Bandırma Gerçek