Mart - 2023 Bandırma Belediye Meclisi ..Muhalefet Yine Yoktu !

MART – 2023 BANDIRMA BELEDİYESİ MECLİS TOPLANTISI...

Bana göre ; FİYASKO ve HÜSRAN idi...

Mecliste MUHALEFET yoktu !
Başından sonuna kadar izledim... Gündem 2 madde imiş. Gelen yazılarla birlikte 5 idi 9' a çıkmış ve 9 madde sayılır. Ama, Bandırma Belediyesinde Adıyaman a gidip-gelindikten sonra, 3 basına kapalı DEPREM Toplantıları yapıldığını, biliyoruz. Bu toplantıların sonuçlarının bu mecliste görüşüleceğini duyumsamıştık. Toplantılarla ilgili olduğunu sandığım şekilde, asıl meclis gündemine geçilmeden önce, Belediye Başkanımız İnşaat Mühendisleri Oda başkanı Gürkan ILGIN, Mimarlar Oda Başkanı M.Ali OZAR, Kent Konseyi Başkanı  Serdar POLAT ve Belediyeye yeni alınmış genç bir Jeoloji Mühendisimiz Aynur AYDIN, Belediye İmar Müdürümüz Selamettin KARACA... yaklaşan Bandırma Depremi ve BANDIRMA hakkında sunum yaptılar... Bandırma Belediyesinin arşivinde bekleyen İ.Ü nin ve ilgili kurumların eski yıllarda hazırlanmış RAPORLARINI ve yapılmış ÇALIŞTAY SONUÇLARINI okudular.  Başka kimler konuşmadı ki ; Metin OK, Yalçın CÖMERT, Ozan ONUR, Fatma Sibel SALI, Aydın YAĞAR, Oya YÜCEL, Zeynep ÖZGÜN, Müjdat GÜNDOĞDU, Harun ALGÜL... Hepsi söz aldı.  Konuşanların kaçının inşaat sektöründe para kazananlar olduğu, müteahhitler olduğunun takdirini de, size bırakıyorum. Bandırmada yaşayan herkes lütfen izlesin. Ben yazayım, siz izleyin lütfen... Müteahhitler tarafından yönetiliyoruz !

https://www.youtube.com/watch?v=cyYm7LWpRTk
YAKLAŞAN BANDIRMA DEPREMİ ile ilgili, tevazu göstermeyeceğim... Bandırma da detayları ile, yaklaşan Bandırma Depremi ile ilgili  yazıp-çizen, birkaç kişiden kişiyim. Muhataplarımdan biri de elbette, CHP li Belediye Başkanımız Tolga TOSUN idi. Başkan da konuşmalarında, adımı vermese de benim yazdığım eleştirisel konulara cevap verdi veya vermeye çalıştı da, ( bak senin yazdıklarına cevap veriliyor iyi dinle... diye ikaz edildim de...) üslup hoş değildi. Neredeyse AVUKAT-MÜTEHHİT Tolga TOSUN...Siz ne anlarsınız bu işlerden, bu işleri biz biliriz, ağzı olan konuşuyor ve eleştiriyor mealinde konuştu...! Madem öyle, Belediye Başkanlığı gibi bir unvanı küçümseyip AVUKATLIK titrini öne çıkarıyorsun, deprem-tedbir-bina denince de... MÜTEAHHİT yönünü öne çıkarıyorsun, o zaman nezaket gereği şimdiye kadar kullanmadım  ama bundan böyle benimde hitabım AVUKAT-MÜTEHHİT şeklinde olacaktır. 
Benim ilk şikayetim, sosyal demokrat ve adaletli kalkınmacı particilerin, ortaklaşa yönettiği, mecliste muhalefeti olmayan BELEDİYE, şeffaf değil. Meclis Gündemleri, meclisteki siyasi partilere kaç gün önceden veriliyorsa, halk adına oraya gelecek gazetecilere de önceden verilmeli. Bilelim gündem nedir ? Haaa dünkü gündemde olağanüstü gündem oluşturulmuş ta, bu gündemden de basının haberi yok...Önceki, basını almadığınız DEPREM konulu toplantıları da cabası...Kamuoyunu ilgilendiren bu toplantılar gizlilik saklılık içinde yapılmamalı. Daire müdürleriyle özel işleriniz varsa, çağırırsınız makamınıza verirsiniz talimatınızı ! 
Sayın Avukat-Müteahhit Belediye Başkanımız, konuşmasının başında ; daha önceki bir meclis toplantısında ‘DEPREM ve DOĞAL AFET KOMİSYONU’ diye bir yapı kurduklarına atıf yaparak, bazı MUHALEFET  meclis üyelerinin, o komisyona HAYIR oyu verdiklerini, siyasi tartışma olmasın diye onları söylemeyeceğini belirtti... Ama bu komisyonun kuruluş teklifini İYİ Parti vermişti ! 
HAYIR diyenler galiba AKP ve MHP li üyeler... Benim hatırladığım, o komisyonun kurulması teklifini İYİ Parti gurubu 2019 Haziran Meclis toplantısında vermişti de, komisyon bildiğim kadarı ile 4 senede 3 sefer toplandı, Bandırmanın risk haritasını çıkarmaya çalıştı ve bir bütçeleri de yoktu.

Hazırladıkları Rapor : file:///C:/Users/Ramazan/Downloads/deprem%20rapor%20%20son.pdf 
Ben de ; Kocaeli Belediyesinde “ ZEMİN-DEPREM İNCELEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ” diye bir idari birim kurulduğunu duymuştum da, atıl bıraktığımız komisyonun yerine keşke böylesi bir birim Belediyede kurulsaydı... Böylesi bir birim bizde niye kurulmaz, kurulmuyor diyordum... Evet, ben de hatırlıyorum o komisyonu da... o komisyona verilen bütçenin 1.000  TL (?) olduğunu da duymuştum mesela... Sahi o komisyonun bütçesi neydi, bugüne kadar yaptıkları çalışmalar neydi ? Uygulanan bir çalışma ürünleri var mıydı ? Vallahi, Belediyenin kendi komisyonuna sunduğu imkanları, merak ediyoruz ! Bandırma Belediyesinin DEPREM öncesi çalışmalar ve deprem sonrasına hazırlık lojistik-ekipmanlara ayırdığı bir bütçesi var mı (?) gibi soruların da, kamu oyuna açıklanması gerekmez mi ?  Sahi yarın deprem olsa... Belediyenin elinde ne var mesela ?

Duysak ta, rahatlasaydık keşke...
Belediyenin elinde, daha önceki Belediye Başkanlarının yaptırdıkları BANDIRMA DEPREM ANALİZLERİ VE RAPORLARI var tabii...yaklaşan Bandırma depremini herpi ve herkes biliyordu. Tozlu raflarda bekletiliyordu o daporlar, şimdi MARAŞ Depremi oldu diye yine ortaya çıkarıldılar değil mi ? Oysa, o raporlarla birlikte mecliste bir yargılama olmalıydı, özeleştiri olmalıydı ve bugüne kadar ne yaptık sorusunun cevabını, ilgililer vermeliydi ! Böyle bir erdemimiz, yok malesef! O naporlarla ilgili alınmış bir önlem de yok, yapılan bir icraat ta yok ! Ama eski raporlar okunarak, halkta tedirginliğin, ölüm korkusunun tavan yapması sağlanıyor ve birileri de bundan zevk alıyor (bence) ! 
Müteahhit Başkan, yine müteahhit OZAR ı, müteahhit İLGİN’i çağırmış konuşmacı olarak!. Diğer konuşanların da müteahhitlik tarafları var, daire almak değil, satmak onların işi...Akıl var fikir var... Yahu bu müteahhitlerin yaptıkları binalar yıkılacak senaryoya göre...Şimdi o müteahhitlerin DEPREM namıyla nasıl para kazanacaklarının altyapısı mı hazırlanıyor Belediyede...Konuşmayan (ATLI) gibi müteahhitler ve arsa patronları da mecliste oturmuş, bu konuşulanları dinliyorlardı. Müteahhitlere sormak lazım. Sizin derdiniz fakir fukaranın evsiz kalacakların gelecek yaşamındaki zorluklar mı sizi ilgilendiriyor ? Yoksa, tarlalarınızı arsaya dönüştürdünüz, binalar yaptınız ve depremde bunlar yıkıldı.... Şimdi yeni imalatların mı hesabını yapıyorsunuz ? Doğru Belediye (yani Bandırma halkı) dere yatağı, dolgu alanı MALTA ya güzellik yatırımları yapıyor, sizin de MALTA ya bakan arsalarınız var ve manzarası yüzünden onları 6-7 milyonlara satmayı planladınız ! Ne güzel değil mi ? Belediye sizin, arsalar sizin, inşaatlar sizin ve siz işi bilensiniz... konuşanlarda sizlersiniz !
Mecliste konuşanlara, özellikle ekrandan çalıştay raporunu okuyan Serdar POLAT a sorayım, veya çiçeği burnunda Bandırma Jeoloji Mühendisi Aynur AYDIN a sorayım. O okuduklarınızı, niçin okudunuz ? Keşke cevap verseniz, merak ettim, niçin okudunuz o hiç bir somut öneri üretmeyen o "geyik" raporları ?  
MECLİS Toplantısından sonra ;  MHP Meclis üyesi ve şehir plancısı/mimar Harun Algül sosyal medyasına şu mesajı attı !!! Anlamlı ve derin manalar yüklü bir mesaj ! 

“ Anlaşılan.. Bandırma “Hasta”, Doktoru belli.. Ban-Bel…  Bakalım küçük bir yara bandı mı?  Yoksa köklü ameliyat mı? göreceğiz.. Bekle Bandırma..”  Konuşturmak lazım sayın Algül’ü...

Müteahhit İnşaat Müh. Oda Başkanı...Gürkan İLGİN... 1999 dan önceki 11.000 KONUTUN BETON DEĞERLERİNİN C8-9 olduğunu söyledin de, senin ve jenerasyonunun, odandaki mühendislerin yaptığı (1999 dan sonra yapılan)  4.000 konutun beton değerlerinin C30 olduğunu mu sanıyorsun bilmem de, önce > senin Belediyenin arşivindeki inşaat dosyalarını bir çıkaralım, iskan için gittiğimizde, KAYBOLDU denilen İmar Müdürlüğü dosyalarını ben gördüm de...inşaat dosyalarını da bulacaz merak etme ve   bu konuya gelecek yazımda devam edeceğim.

 Netice itibariyle, günah çıkartanlar konuştu bol bol... hani deprem olursa ; ben daha önce söylemiştim havasına yatmaya hazırlananlar konuştular ve bilinenleri tekrar etmekten başka, hiç bir şey yapmadılar. Hiç bir şeyde yap(a)mayacaklar.Toplantı bence fiyaskoydu...Ve başta bende, bütün Bandırmalılar da HÜSRAN doğurdu...

  03/03/2023  - BANDIRMA - RAMAZAN NARİN -  NOGAYTÜRK