Sürekli hazır ürün tüketicisi mi olacağız ? 2023'e kısa bir mesaj.

Sosyal Medya'da enerji paylaşımlarını takip ediyorum. Samsung''un Çin'de Lityum-İyon Pil Fabrikası kurulmasıyla ilgili haberi okudum.. ülkem adına üzülmemek elde değil. böyle fırsatları kaçırdığımız için ülkem  yaşadığım şehir Bandırma adına üzülüyorum. Evet Tübitak bu konuda çaba gösteriyor ama teknoloji tüketim ekonomisi o kadar hızlı ki hızla devreye sokacak gücünüz olmalı. Ya da enternasyonal teknoloji firmalarıyla işbirliği yapılacak. Başka çare yoksa şu soruyu hep soruyorum. Ne zaman yüksek teknoloji üreten firmaların yatırımlarını ülkemize kazandıracağız?

Sürekli hazır ürün tüketicisi mi olacağız ?

Enerji depolama konusu geleceğin olmazsa olmazı. Pil demek istiyorum.Peki biz nerdeyiz bu konuda.?

 www.donanimhaber.com'un haberine göre, son günlerde Tesla'nın otomobilleriyle daha sık gündeme gelen elektrikli araçlarda ki enerji depolama konusunda önemli gelişmeler yaşanıyor. Samsung, biraz sürpriz olarak nitelendirebileceğimiz şekilde bu alanda yatırım planı yaparak Çin'de lityum-iyon pil fabrikası açtı.

Hep soruyorum bu sütünlarda neden burada bizim coğrafyada bir yatırım düşünülmüyor. 

Yoksa sorun bizim iflah olmaz bürokrasimizde mi ?

Bu konuda lanet olsun diyerek yatırımı falan boş verip çekip giden girişimcilerin efsane hikayelerini çok duyduk çünkü.

Haberin devamı için tıklayın http://www.donanimhaber.com/zamazingo/haberleri/Samsung-Cinde-Lityumiyon...

Umarım ve umuyorum ki yeni kabine ile yeni bir sayfa açılır ve bu konularda cesur işbirliği çabalarıyla ülkemizin teknoloji sanayisine bir ivme kazandırılır.

Yine umuyorum.ki Türk emekçileride üretirken öğrenecek dinamizmiyle yeni bir kulvar açacaktır.

 

Güney Kore denince akla Samsung, LG, Hyundai gibi şirketler geliyor. Hepsinin hikayesi, birer başarı hikayesi. Her başarı hikayesi de kritik ve stratejik kararların ürünü. Bu kararlar nasıl alınmış incelemek gerek. İnanç gerek.Bizde kritik ve stratejik kararlar alcak liderler yok mu?

Ülkemize yüksek teknoloji üreten firmaları niye kazandırmıyorlar? Teknolojinin her alanında yüzlerce gelişmenin yaşandığı, hayatımızın her noktasına girdiği bu yüzyılda, bir türlü gelişemeyen bir alan var ki her şeyi etkiliyor; batarya teknolojisi. Akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarların tek zayıf noktası pil tüketimi Bor madenimizle ilgili Araştırma ve Geliştirme çalışmalarıyla niye Bor pili üretemiyoruz çıksın cesur yürekli bir kişi bu işe el atsın Türkiye orta gelir tuzağındayken  ancak böyle kurtulur yüksek katma değerli ürünler üreterek ihraç ederek .

Bakın  Güney Kore orta gelir tuzağındayken Nasıl kurtardı   böyle kurtardı kendisini.  Şirketleri, işin felsefesine inanan CEO’lara teslim ettiler. Dünyadan mühendisler getirdiler. Ar-Ge’ye yatırım yaptılar. Eğitimde sessiz bir devrim gerçekleştirdiler. Üniversiteleri sanayi ile entegre ettiler. Sadece teknoloji öğrenmediler, o teknolojiyi geliştirdiler. Petrol üretemeyen Güney Kore, ithal petrolü rafine edip petrol ürünleri ihraç eden bir ülkeye dönüştü.

Madenleri Kuzey’de kalan Güney Kore, cevher ithal edip çelik ürünleri ihraç etmeye başladı. 

Ülkemiz bu konuda zengin bir cevher hinterlandı içeriyor.. Gelecek Nesiller için bir alt yapı oluşturmak çok mu zor?

2023 hedefi nedir bilmiyorum ama her neyse bu teknolojiye yatırımla olabileceğini düşünüyorum.2023 gizemli bir hedef ve  ülkemizde toplum genelinde yaygın  bir şekilde kabul görüyor. Burada eleştiri  konusu olan hedefler değil ama geçişin hangi hızda ve hangi alt yapıyla  başarılması gerektiğidir. 

Eğitim  sistemini düzeltmeden kendi enerjimizi üretmeden teknoloji transfer etmeden Nasıl ulaşacağız hedeflerimize ?

Bunun için gerekli tüm donanıma sahip miyiz?

Geçici hükümet'in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun açıklamasıyla Bor Organize Sanayi İhtisas Bölgesi(BOROSİB) kurulması çalışmaları olduğunu haberlerde okuduk. Sayın Alaboyun anlattıklarıyla:

"Bor ve türevlerinin sanayimizde aktif kullanılması için, bor kimyasallarını tüketen ve katma değer sağlayan sektörlerin ülkemizde kurulması ve gelişmesi için Bor Organize Sanayi İhtisas Bölgesi (BOROSİB) kurulmasına karar verdik. BOROSİB`de firmalar, enstitüler, üniversiteler, yerel yönetimler, bankalar, kamu kurumları bir arada yer alabilecek. Üniversite sanayi işbirliği sağlanacak. Kurulacağı yer Ankara olabilir, başka bir yer olabilir."

 Yeni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak'ın bu önemli gelişmeyi çıtayı yükseltip uygulamayı bir an önce ülkemize kazandırmasını dileriz ve kendisine yeni görevinde başarılar dileriz ülkemiz için hayırlı olsun Allah muvaffak eylesin.

"Kimse bir an için bile hareketsiz kalamaz". (Bhagavad-Gita: 3.Bölüm)

Artık mazeret üretmek yok mazeret üretmekten çok fırsatlar kaçırdık. Üretmek, değişmek, gelişmek, kendin ve ülken için bahane yok artık bütün imkanlar var genç neslin var sinerjin var yer altı yer üstü kaynakların var tarihin var inancın var daha ne bekliyorsun Türkiye ...

Beyin gücümüzün bilim ve  teknolojiye aktarıldığı güçlü bir Türkiye dileğiyle