3 Ay Yoktum!

3 AY YOKTUM!

Erdem ÖZCAN

Yaz bitti…3 ay kadar Bandırma’dan ayrı kaldıktan sonra, evimize gelmiş oldum.

Ne var ne yok; bir bakalım şehrimizde göze batan önemli konular nelerdir. Ama son 3 aya değil de bakmışken son 3-5 yıla bakarsak herhalde daha uygun olacaktır diye düşündüm. Mesela geri dönüşüm stantları vardı. Evlerden bitkisel yağ atıkları toplanıyordu; hepsi kaldırılmış. Neden kaldırıldı, faydalı olmuştu onun için mi ? Uygun yerlere geri dönüşüm stantları mutlaka konulmalı. Hâlbuki tahminimden çok fazla miktarda, başta mukavva kutular olmak üzere, pet şişeler, teneke kutular ve kâğıt toplanıyor ziyan olmuyordu. Piller belirli kutulara konuluyordu.

*

Feribot yok oldu, tren Balıkesir’e kadar!… Feribot yerine deniz otobüsü verelim dediler; işte hava şartları nedeniyle iki günden beri iptal edildi rüzgarın dinmesini bekliyor. Başka..?

Adnan Menderes Meydanı’nda Tekel önü ile Kamen durağı önünde halk otobüsleri inme durağı vardı. Tekel durağı kaldırılması nasıl isabetli bir karar ise Kamen durağı o kadar isabetsiz bir karar olarak halka eziyet getirmekten başka bir işe yaramadı. Ama sonra tepkiler üzerine yanlıştan dönüldüğü isabetli oldu. Ayni yer “İndirme Peronu” olarak yeniden düzenlendi, vatandaş tersine yürümekten! kurtuldu. Ancak şimdi bu peronu boş bulan diğer araçlar park etmeye başlayınca halk otobüslerinin yanaşması sorunlu oluyor. Daha önce karşı kavşakta devamlı bir trafik aracı bulunuyordu. Çoktan beri göremiyorum. Keşke olsalar “İndirme Peronu”na park yapan araçlar önlenir. 2 yıldan beri bitirilemeyen Kuşcenneti milli parkı hala yerinde sayıyor.

*

Işıl ışıl yanan 800 metre uzunluğundaki, vatandaşların yaşam boyu gezintiye çıktıkları mendirekteki aydınlatma lambalarından 3 direk kırılmış diğer 10 tanesinin hiçbiri yanmadığı için mendirek tamamen karanlıkta kamıştı. Ben Bandırma’dan ayrılmadan önce hepsi yanıyordu. 3 ay sonra geldim mendirek kapkaranlık… Karanlıkta yürüyen fırıncı Hasan’ın küçük bir kaza geçirmesi nedeniyle yaptığım haber sonunda 2 gün önce 13 aydınlatma direği eskileri söküldü, yerlerine yenilerinin konulacağı müjdesini Uludağ Elektrik Dağıtım Arıza Koordinatörü Samet Vural verdi. Samet bey yetkili olduğu için demek ki direkler hakikaten yenilenecek. Şimdi gece de yürüyüş yapanlar daha güvenli yürüyüşlerde bulunabilirler. Hapçılarda herhalde başka karanlık köşeler arayacak.

Başka?.. Cumhuriyet Meydanı’nda içinde 4 çınar ağacı bulunan süz havuzu 4 yıldan beri suyu konulmadı. Böylece süs havuzu olmaktan çıktı. En az 15 yıl bakımını yapanlar yaptılar da sonra gelenler üşendiler mi?

3 ay olmadığım Bandırma’da eksiler ve artıların bir kısmı böyleydi..

20-10-2022