Aşk Mı Sevgi Mi ?

AŞK MI SEVGİ Mİ?

14 Şubat sevgililer günü. Aşıklar ve yaşadığı duyguyu aşk sananların aşk ve sevgi arasındaki farkı bilmeleri gerekir.  

Aşk, her insanın sürekli yaşaması gereken bir duygu değildir.  Zaten tek tadımlıktır. Onun için damakta iz bırakır.  Beklenmedik anda gelir. Basit bir nedenle bitebilir.  Bu nedenle  unutulmazdır. Bir ömür boyu devam ederse  hastalığa dönüşür. Çünkü aşk içinde; hırs vardır, öfke vardır, kıskançlık vardır, intikam vardır sahip olma güdüsü vardır. Bütün duygular en uçlarda yaşanır. Mantık, muhakeme, akıl, şuur devre dışı kalır. Kontrol  edilemezse, her iki tarafa da zarar verir. Aşk yemeğin tuzu gibi ayarlı olursa yaşama renk katar, yavaş yavaş yerini sevgi ve güvene bırakabilirse veya sevgi ve güven ile  paralel ilerlerse idealdir.
Tarihte adı geçen ünlü aşklara bakın; Arzu ile Kamber, Ferhat ile Şirin, Kerem ile Aslı,  john  Lenon ve Yoko Ono, Frida ve Diego, Monaco Prensi ve Preses GRACE, Napolyon ve Josephine  Salvador Dali ve Gala........Hiç biri akıllı uslu bir beraberlik yaşamış değillerdir...Kimi çöllere düşmüş, kimi dağları delmiş, kiminin Ah! deyince ağzından ateş fışkırmış, kimi hasta olup yataklara, kimi mecnun olup yollara  düşmüş.  Bütün bu örnekler aşkın öyle masum bir his olmadığının kanıtıdır. Aşk yüzünden, cinayetler, intiharlar yaşanabilir.  
Sevgide ise; merhamet vardır, özveri vardır, hoşgörü vardır. Seven insan, sevdiğini, incitmez, kırmaz , üzmez... Sevgide şiddete yer yoktur.  Anlaşmazlıklar karşılıklı hoşgörü sınırları içinde çözülür. Sevgide devamlılık vardır,  intikam ve ihanet olmaz.
       Bir tutam aşk ile de yaşamınıza renk katın, ama; yüreğinizdeki bütün boşlukları sevgiyle doldurun. Sevgililer gününüz kutlu olsun

ULVİYE KARA AKCOŞ/BANDIRMA/ 13-02-2022