Balıkesir'in Bandırma'ya Bakışı ve Ağzımızdaki Bakla

BALIKESİR'İN BANDIRMA'YA BAKIŞI VE AĞZIMIZDAKİ BAKLA!

Fikret ÇAĞIN.

Değerli okurlar, bugün Bandırma Kristal Kafe'nin ve Bandırma GERÇEK Gazetesi İnternet sitesinin sahibi sayın Mehmet LEVENTOĞLU - uzun zamandan beri Bandırmamızın geleceğini yakından ilgilendiren olması ve de olmaması gereken hayati sorunlarını ele alan çok değerli yazılarından bir iki başlık ve kısa bir alıntı vermek istiyorum.

9 Temmuz 2022 tarihli BANDIRMANIN AYIPLARI başlıklı yazısı. (bu yazIyı yorumlamıştım)

16 Ağustos 2022 tarihli BANDIRMANIN AKIL TUTULMASI BAŞLIKLI yazısıdır bu günkü konumuz.

Büyükşehir'in Bandırmayı hizmetsizlik baskısı altında tutup yaşamdan bezdirme politikalarına karşı

Şöyle diyor LEVENTOĞLU,

Kentimiz bile bile isteye isteye kasten köreltiliyor. Değersizleştiriliyor.

"Bu planlı proje. Hayret edilesi bir durum.

Ne yerel iktidar ne muhalefet partileri, konformizm uykusunda iddialı çıkış arayan siyasi parti ilçe başkanlarından bile somut bir duyarlılık yok. Hele dört yılda bir seçim zamanı rakip çıkarsa, federasyondaki abilerini ayağa kaldırıp beni kurtarın ortalığa toz duman demeçler veren, koltuklarına kök salmış oda başkanlarımız.. Bansiad , Müsiad. Bandırma için onları da yakından ilgilendirir, nerde bunlar?. Sadece seçimden seçime lüks mekanlarda yemekli toplantılarda yüzünüzü göstermeyin. Güldünüz sanki, İroni mi oldu bu bilmiyorum. . Böyle bir "ölüm uyku’suna yatmış kent batar. Şimdi bakıyoruz beceriksizliğe. Feribot seferleri iptal, tren seferleri iptal.. Bekleyin yakında deniz otobüslerini de kaldırırlar. Peki bu beceriksizlik nasıl unutturulur? Bütün bu olan bitenler bir tarafa itilip Bandırma'nın il olma beklentisi yeniden ısıtılır. Kaç kere bu filmi izledi Bandırmalılar! Yetmedi. Yine aynı heyecanla 32 kısım tekmili birden yeniden vizyona sürüldü.. Hesap kitabı "zoraki" kanunla değiştirilen gelecek seçimlerin ince hesaplarına dayanan güçlü iddialar varmış yeni senaryoda.

Bandırma il yapılacak. Sol oyların güçlü olduğu Güney Marmara oyları Balıkesir hesabından düşülecek. Balıkesir'in güçlü sol adayı Ahmet Akın diskalifiye edilecek. Büyükşehir seçimi çantada keklik olacak.. Milletin ağzı torba değil konuşuyor."

Diyor Haksız mı?.

ÇOK ÜNLÜ BAKLA HİKAYESİ.

Çok eski zamanlarda bir derviş varmış ağzı pis, küfürbaz ve sövmekle ünlüymüş, Bağlı olduğu tekkenin şeyhi onu sövmekten vazgeçirmek için bir bakla tanesini okuyup üfleyerek dervişe verir ve dilinin altına koymasını o orada kaldıkça sövemeyeceğini söyler.

Yağmurlu bir günde derviş ,şeyhle bir sokaktan geçerken evlerden birinin penceresi hızla açılır, bir kız çocuğu başını uzatarak "ŞEYH Efendi biraz durur musunuz" der, pencereyi kapatır, yağmur sicim gibidir

sırılsıklam olan Şeyh niçin durdurulduklarını sormak üzereyken aynı pencere yine açılır, aynı kız tekrar görünür, birkaç dakika daha beklemelerini rica eder, biraz daha ıslanan Şeyh ile Derviş gitmek üzereyken kız pencereden bağırır gidebilirsiniz artık.

Merak ederler, niçin durdurulduklarını sorarlar kıza, Kız efendim der tavuklarımızı kuluçkaya yatırıyorduk ,yumurtaları tavuğun altına koyarken bir kavuklunun tepesine bakılırsa piliçler tepeli olurmuş, Annem sizi geçerken görmüş de onun için beklettik.

Şeyh münasebetsizliğin böylesi karşısında öfkelenir ve Dervişe çıkar artık şu baklayı ağzından der…

Bizler Bandırmalılar olarak Büyükşehir'in Bandırmada sünnet olacak çocuklara iki itfaiye aracıyla verdiği vereceği desteğinden vazgeçtik, kösteğine karşı baklayı ağızlarımızdan çıkaralım mı ne dersiniz? Bandırma’da sünnet ayı münasebetiyle her hafta sünnet merasimleri yapılmaktadır, herkese bu desteği veriyor musunuz?

Baklayı çıkarıyoruz ağzımızdan..

Esen Kalınız.

Fİkret Çağın/ Bandırma