Bandırma Belediyesinin Yeni Projesi !.Pertevniyal?

BANDIRMA BELEDİYESİNİN YENİ PROJESİ  !  PERTEVNİYAL?...

Öncelikle ; Eski ( Pertevniyal) Hastane bina ve arsa olarak kimin...? 
Bandırma Belediyesi’nin, Bandırmalı’ların parasıyla satın aldığı GENELEVİ yıkma hadisesini, bilboardlarda asılan afişlerle, vatandaşlara MÜJDE diyerek çekilen mesajlarla, gereksiz reklam yaptık ya...
Şimdi, yeni proje 2013 yılında boşaltılan son adı M.GÜVEN KARAHAN DEVLET HASTANESİ binasının, MÜZE ? yapılacağına dair alınan karar !
Belediyemizin bu kararını duyunca üzüldüm de, oranın Belediyeye geçen veya Belediyemizce satın alınan bir mülk olup olmadığını, Belediye kullanımına ait bir geçmiş işlemi olup-olmadığını bilmiyorum.
Ama, orası Belediye ye ait oldu ise, oranın ( Kent Müzesi/Sağlık Müzesi) MÜZE olarak kullanılmasına da muhalefet ediyorum. O bina hakkında Bandırma da 2013 tarihli ve 2014 tarihli yazılar yazmışım ya, şimdi yeni konumuna karşı da düşüncelerimi açıklamak adına, nedenlerimi, ve açıklamalarımı şöyle düşünün !
Önce ;  Bandırma CHP İlçe Başkanı Dr. Selim PANÇ konuştu Belediyenin müthiş 2 projesinden biri olan HASTANE konusunda ;  Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Servet Kocaöz ile görüşme yaptıklarını söyleyerek ;  ’’Tarihi Pertevniyal Hastanesi’nin sağlık müzesine dönüştürülmesini talep ettik. Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü de bu projeye sıcak bakıyor. İlk etapta tarihi hastane, restorasyonunun yapılması için Bandırma veya Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek. Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından tarihi hastanenin bir bölümü sağlık müzesi, bir bölümü de sağlık ocağı olarak hizmet verecek" Dedi mi ? DEDİ !       Devir edecek kim ? 

Sonra da, CHP li Belediye Başkanımız Tolga TOSUN’un Pertevniyal Hastanesi ile ilgili açıklamalarını görelim ; 

 “ .... restorasyon,rölove  hazırlık ön çalışmaların  titizlikle takip edilerek hızla bitirilen  tarihi hastane binasının restorasyonuyla Bandırma’ya yakışır mükemmel bir eser kazandırılacağını, Valilikten ödenek gelir gelmez de yapımına başlanacağını, Pertevniyal Hastane binasının bundan sonra  BANDIRMA’nın acil kültürel ihtiyaçlarından biri olan, KENT MÜZESİ olarak Bandırma halkına hizmet vereceğini, bu şekilde yörede kaybolmaya yüz tutan tüm etnoğrafik değerlerin, kent kültürümüze ait eşyaların, sanat eserlerinin muhafazaya alınıp sergileneceği ve böylece  gelecek nesillere iletecek  önemli bir hizmetinde  Bandırma’ya Bandırmalılara kazandırmakla birlikte  Kent Müzesinin çevresinde yer alan  geniş alanı da, yeşil  alan olarak değerlendirilerek halkımıza nefes alabilecekleri yaşam alanı ve mükemmel bir destinasyon sağlanacağını...” SÖYLEDİ ! 

2013 Yılında, yeni yerine taşınan bu hastanemizi, taşınırken, hastanenin bitişiğinde bulunan İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ binasına, şehrin merkezindeki konumuna rağmen ; herkesin gözü önünde, dosyalarına ( Hastanenin o dosyaları 10 yıl saklanması gereken dosyalardı. Herhalde müfettişler geldiğinde, kahve içip gitmişler.) varıncaya kadar bırakılan masalar, sandalyeler ve tıbbi araç ve gereçleri dahil, pek çok şeyi bu binada bıraktığını...bu bırakılanların ve asansör, sıhhi tesisatlar ve elektrikler ile kapı ve pencerelerine varıncaya kadar, bütün müştemilatının HIRSIZLAR tarafından, günlerce ve aylarca sökülüp taşındığını ve oranın tinercilerin, uyuşturucu içenlerin mekanı olarak yıllarca kullanıldığını, biliyor muydunuz ? Bkz. 2013-14 Tarihli yazılarma ve videoma...

LİNKE TIKLAYINIZ https://www.youtube.com/watch?v=Jg6EJ9DKdTY 

Neymiş, CHP İlçe Başkanı, doktor olmasının getirdiği heyecanla bir telden çalmış sazını, arkasından da Belediye Başkanı konuşturmuş sazını...Arkadaş bu hastane kimin ? Sahipsiz idi 7-8 senedir ve şimdi sahibi kim ? Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Müdürlükleri ise, şimdiye kadar oraya niye sahip çıkmadılar ? 

Sahip Belediye değilmiş ki, onlar da sahip çıkmadılar 8 yıldır ve şimdi valilikten ödenek gelirse, şunu şunu yapacağız diyorlar ki, valilik mi buranın sahibi ? Valilik ise, şimdiye kadar Bandırma Kaymakamlığı, neden sahip çıkmadı buraya ? O soruyu da sorarız !

Burası yoksa bir vakfın mı ? Pertevniyal Valide Sultan Vakfı...

Uzun uzun anlatmayalımda ;  Osmanlı Padişahı II. Mahmud’un eşi ve Sultan Abdülaziz’in annesi, Pertevniyal Valide Sultan’ın kurduğu vakıftan bahbediyoruz ! 1925 yılında Belediye Başkanımız Kaşif ACAR ın girişimleri ile, vakfa ait arazi üzerinde vakfın da maddi desteği ile bu hastane yapılmış ve ilk başhekimi de Atatürk ün yakın arkadaşlarından Opr.Dr. Nejdet Bey. Bilelim yine de...

Hastanenin adından, daha sonraki yıllarda  PERTEVNİYAL nasılsa silinmiş ! Bandırma Devlet Hastanesi şeklinde çalışmış yıllarca...Ta ki, bu hastanenin doktorlarından hemşehrimiz M.Güven KARAHAN’ın DSP den SAĞLIK BAKANI olmasına kadar. Terk edildiğinde ve Hastane yeni yerine taşındığında buranın adı M.GÜVEN KARAHAN DEVLET HASTANESİ idi. Şimdiki CHP li ilçe Başkanı ve CHP li Belediye başkanının bu hastaneyi anarken, GÜVEN KARAHAN'ı anmamalarını da anlamlı buldum yadırgadım ne yalan !  

GELELİM BUGÜNE ;  AKP Döneminde, şimdiki C.Başkanımızın Başbakanlığı döneminde (2008), VAKIFLAR ile ilgili pek çok kanunlar çıkarıldı. Hatta, Türkiye dışında yaşayan, Osmanlının Ermeni-Rum-Yahudi ve Hanedan vatandaşlarına, buraya gelip dedelerine ait yerleri alabilmelerine imkan sağlayan, kanunlarda çıkarıldı. Anadolu da bizi neredeyse işgalci gösterecek bu yasal düzenlemelere o tarihlerde de muhalif durmuştum, halen muhalifim. Böyle durmamın haklılığını ise daha dün GEZİ PARKI nın, Sultan Bayazıd Hanı Veli Vakfı’na devrinin yapılmasını izlemiştim, daha önceden de binlerce mülkün ve arazinin, sessizce hakkını arayan vakıflara iade denilerek verildiğini de, VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE devir ve tescil edildiğini de duyuyordum ve bu iadelere karşıyım. 

Buna göre değerlendirelim HASTANE-MÜZE mevzuunu ! 

Şimdi Bandırmalılara müthiş proje olarak sunulan bu enkaz üzerinde PERTEVNİYAL Vakfının hakkı varsa, Kaşif ACAR ın vakıf ile yaptığı sözleşmeler, muhtemelen Belediyenin arşivinde olması gerekir.Bunlar ortaya çıkarılıp Bandırmalılara tam ve net bilgilendirme yapılmalıdır.Burası kimin ? Devir edecek olan kim ? Vakıf mülkü diye talan edilmesine 8 yıldır göz yumdu iseniz, şimdi vakfın sahipleri ortaya çıktı da bizim mi haberimiz yok ?

Velev ki, 8 yıldır ilgilenmeyen İl Sağlık Müdürümüz burayı Bandırma Belediyesine devir etti! Valilik de devlet malı diyerek, (hangi bakanlığa aitse ?) buraya ödenek verebiliyorsa (şimdiye kadar neden vermediler?) Sağlık Müdürlüğü muhatapsa, burası Sağlık Bakanlığına ait bir yer midir mesela ?  Devirler oldu ve Bandırma Belediyesi burasını yaşam alanı olarak değerlendirmek için tadilat ve revizyonlara başladı ve ortaya bir yeni yapı ortaya çıkarıldı, orası kimin olacak ?   Yahu ben 2013 yılında ; Ben mi utanacağım ? Sahip BANDIRMA mı ? Diye yazı yazmışım. O zamandan beridir de sahibi merak eder dururum. Çünkü, o tarihten sonra Bandırma ya Üniversite geldi, olur olmaz binalarda eğitim yaptılar ve daha yeni kendi yerlerine çekildiler. Üniversite burayı niye kullanamadı mesela ? 
Kredi Yurtlar Kurumu daha yeni bir yurt yaptı, yıllardır artan öğrenci nüfusuna karşı burası neden YURT olarak kullanılmadı mesela ? Okul olsaydı arkadaş, sağlık Meslek Lisesi ve yüksek okulu v.s çalışmalar oldu Bandırma da, bu muhteşem yapı oralarda niye kullanılmadı ? Niye hırsızlara ve tinercilere teslim edildi ve oradaki yıkıma, talana, tahribata ve soyguna neden bile bile göz yumuldu ? 2013 yılındaki sahip kimdi ? 
Diyelim ki sahip Bandırma Belediyesi oldu...O zaman oranın ne olarak kullanılacağına dair, derhal bir anket ve kamuoyu yoklaması yapınız ki, oraya bir MÜZE yakışmaz efendim...Bandırmanın müzesi şimdilik vardır, 2. Projemiz dediğiniz MALTA DERESİ Projesinde varsa müze ihtiyacı, ordaki müze ile birleştirerek orayı genişletiniz ! Ama burasını tadilat edecekseniz, orası ne olur biliyor musunuz ? Açık cezaevi olabilir, Belediye Hastanesi ve konukevi olabilir, Belediye Öğrenci yurdu olabilir. Haaa nasılsa hırsızlar tadilat işi çıksın diye balyozlarla merdivenleri bile kırmış diye, yıkıp yeniden yapacaksanız o zaman Belediyenin elindeki projelerden birini getirin buraya monte edin efendim. Ama, bu masrafı yapıp, burayı MÜZE yapmayınız ! Vakıflar Genel Müdürlüğüne de, Pertevniyel Valide Sultan Vakfı’na da...  kaptırmayınız !  24/03/2021  NOGAYTÜRK