Bandırma Kent Konseyi'nin Basın Açıklaması

BANDIRMA KENT KONSEYİ'NİN BASIN AÇIKLAMASI..?

KENT KONSEYİ YÖNETMELİĞİ : MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan kent konseylerinin çalışma usul ve esaslarını düzenlemektir.

Kent konseyi üyeliği MADDE 8 – (Başlığı ile değişik:RG-6/6/2009-27250) (1) Kent konseyi; merkezi yönetimi, yerel yönetimi, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarını ve sivil toplumu ortaklık anlayışı ile buluşturmak üzere aşağıda belirtilen kişi, kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşur: a) Mahallin en büyük mülki idare amiri veya temsilcisi, b) Belediye başkanı veya temsilcisi, c) Sayısı 10’u geçmemek üzere illerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri.....ve bulunan STK lar ve Muhtarlar üye olabilirler.

Yani, KENT KONSEYLERİ Belediye ve Kaymakam veya Vali nin isteği ve Resmi kurum ve kuruluşların temsilcileri ile kuruluyor. Resmi kurumlarla işbirliği, denetim ve yönetim ortaklığı olan yapılanmalar, SİVİL TOPLUM KURULUŞU değillerdir. Düşünün ki, Belediye bir resmi kurumdur. Belediye Başkanı ile Kent Konseyi kurulur ve Kent Konseyleri, ister istemez Belediyelerin arka bahçesi olurlar.

Avrupa Birliği, avrupada çok etkili olan sivil toplum kuruluşlarını budamak ve etkisiz hale getirmek için işbu KENT KONSEYLERİNİ icat etti ve STK ları da konseylere bağlayarak, amacına ulaştı ! Şimdi Türkiyede de aynı oyun oynanıyor, STK ları bünyesine alan konseyler biz STK yız diye hava atıyor. Oysa, bünyesine aldıkları STK ların esamesi okunmuyor. Marmara kıyısında olan kentler de, kıyısı olmayan kentlerde katıldı.

Bandırma Kent Konseyi, Nilüfer kent Konseyi, Gemlik Kent Konseyi, Gelibolu Kent Konseyi, Çanakkale Kent Konseyi, Edremit Kent Konseyi, Gönen Kent Konseyi,Susurluk Kent Konseyi, Odunpazarı Kent Konseyi, Adalar Kent Konseyi, İzmit Kent Konseyi, Mudanya Kent Konseyi... katılımlarıyla Güney Marmara Kent Konseyleri İklim Krizi ve Müsilaj Konulu Çalışma Grubu Toplantısı, Bandırma’da (gizlice yapıldı, gizli sevişenler eşgare doğurur diye elmecbur bildiri yayınlandı) yapıldı.

Toplantı önce, basından ve halktan gizli Belediye Başkanı TOSUN unda bulunduğu ortamda, Bandırma 17 Eylül Üniversitesinin Denizcilik Fakültesi Dekanının sunumuyla, 12 EYLÜL cülerin aldıkları BRİFİNG şeklinde sadece konseycilere yapılmış, ERDEK İlçesi Kent Konseyi çağrılmamış, daha sonra bir ortak bildiri sunumu için Basın toplantısı yapılıyor. Yani esas etkinliklik gizli, sonuç bildirgesinin okunacağı toplantı aleni !

Doğal olarak da, Bandırma KENT KONSEYİ Bandırmadaki bazı gazetecilerden ve şahıslardan eleştiri aldı. Bu eleştirileri taşıyamayan Kent Konseyi, bu sefer bir basın açıklaması ile eleştiri yapanları tehdit etti. Yakıştı mı ? Hiç yakışmadı.

Basın açıklamasında, eleştirenlerin İTİBAR SUİKASTI ( TCK na göre suç) ileri sürüldü de, böylesi cemiyetçilik olmaz!. Toplum önüne çıkmışsın. Kent Konseyine girmene vesile olmuş dernek başkanlığından, ayrılacağım demişsin ama ayrılmamışsın ve iki kurumda başkanlık sürdürüyorsun, yetmiyor... eleştiri alınca da İTİBARIMA suikast yapılıyor diyorsun ! İtibarını düşünenler, kusura bakmasın, cemiyetlere girmeyecekler, cemiyetlerin sorumluluklarını üstlenmeyecekler değil mi ? Eleştirilere yanıt diyerek yapılan Basın Açıklaması, bana göre, hiç bir eleştiriye yanıt olmamış, sadece eleştirenler tehdit edilmiştir. Bu bakımdan Basın Açıklaması bir garabettir ! Ayrıca da, SEVİYEYE inmek şeklinde yapılan açıklama da, yakışıksızdır. Seviyeniz madem çok yüksek, o zaman; bizler şuyuz buyuz başkanız v.s TOPLUM İÇİNE ÇIKMAYACAKSINIZ ARKADAŞ !

Ayrıca, KENT KONSEYLERİ kuruluş yönetmeliklerine göre, elbette ki Belediyelerin arka bahçeleridir, elbette ki Belediyelerle organik ilişkileri vardır. Etkinliklerinizin (yer-misafirleri getirip-götürme-ağırlama-konaklama masrafları gb) masrafları, konsey yürütmesi tarafından değil, bizzatihi Belediye tarafından karşılanmaktadır ki, bu ayıp değildir. Elbette, Belediyeler karşılayacaktır. Hatta Belediye Bütçesinden bir oran, konseyindir. Ama biz Belediyeden tek kuruş yardım almıyoruz, biz STK yız gibi toplumu yanıltıcı ve aldatıcı açıklamalar yapmanın da, bir gereği yoktur.

Mesela ; işbu müsilaj toplantısını yaptınız ve elinize yüzünüze bulaştırdınız da, akabinde Balıkesir Kent Konseyi organizasyonu ile yapılan 3. Kent Konseyleri Sempozyumunda, Ankara B.Ş Belediye Başkanı (Cumhurbaşkanlığı adaylığında adı geçen) Mansur YAVAŞ ın katıldığı toplantıya gittiniz

mi ? gitmediniz mi ? Bilmiyoruz! Asıl gitmeniz ve tam katılım göstermeniz gereken yer, orası değil miydi ? Mansur YAVAŞ Susurluk a davet edildi ve gitti oraya... Peki siz Mansur Beyi neden Bandırma ya davet etmediniz ? Mansur’un seviyesine mi inemediniz ? Seviyesine mi çıkamadınız?

Bandırma Kent Konseyleri, ilk kuruluşundan beridir siyasi yapılaşmış ve siyaset yapmış ve Başkanlıklarını yapanlar, daima bu makamı atlama tahtası gibi kullanmışlar ve daha sonra siyaseten mevkii ve makam kapmışlardır değil mi ? Kent Konseyi biz sivil toplum kuruluşuyuz, belediyeden tek kuruş yardım almıyoruz falan diyeceğine, biz CHP li Bandırma Belediyesinin alt kuruluşuyuz ve aramızda muhalif barındırmayız falan diye ortaya çıkın da, biz de bilelim değil mi ?

Haaa yasalardan ve yasalara uymaktan, kişileri yasalara uydurmaktan falan bahs ediyorsanız da, Bandırma Kent Konseyi Genel Kurulu iki dönem öncesinden, DANIŞTAY tarafından iptal edilmişti değil mi ? İPTAL edilen yönetim sonuna kadar görevini sürdürmüştü de... Peki siz, Danıştay Kararına uygun konseyi fesh edip, yeniden yapılanma yaptınız mı ? Hayır yapmadınız...! Hukukua aykırı varlığınızı, eskisi gibi sürdürüyorsunuz... CHP ye bu yakışıyor mu ? CHP ne, Rotaryen-Lions İşbirliği yakışıyor mu ? CHP ne NEPOTİZM ( eş, dost, akraba kayırması) AKP işbirliği yakışıyor mu ?

Vesselam, seviyemiz aşağılarda olduğu için, CHP li veya AKCHP olmadığımız için, itibarımız olmadığı ve keçi sakalımız da bulunmadığı için, entel ve dantel de olmadığımız için... şenlikler, seyahatlar, uydurma eğlencelerin ve ziyafetlerin mezesi olamadığımız için, körler sağırlar, birbirini ağırlar şeklinde bir toplumcu anlayışımızda olmadığı için, eleştirilerimiz kaale alınmayabilir. Bu da sizin bileceğiniz iş.

Bandırma, maalesef layık olduğu gibi yönetilemiyor. Kamen ve işçi alımları, Tır Parkı ve 2 milyon konusu, sokakta aleni cinsel ilişki? Belediye binasındaki intihara teşebbüs? Belediye Eğitim evi öğretmenine yönelik taciz iddiası gibi pek çok konu üst üste ve halen karanlıkta kalıyor. OSB ile ilgili yapılan toplantılarda, Ağır Metal-Atık Kimya patronları ve Bandırma ne alıyor, neleri veriyor,çevre sakinleri bu işin neresinde şeffaflık sıfır.. Gizli toplantılarda alınan kararlar neden kamuoyuna basına açıklanmıyor? Açılışa dua için hoca çağrılıyor tamam başımız üstüne ama basın neden çağrılmıyor?   Ve Bandırma İYİ Parti susuyor, AKP susuyor, CHP zaten susuyor değil mi ?

Balıkesir.B. Belediye Başkanı Yücel YILMAZ, Bandırma Belediye Başkanı Tolga TOSUN birbirlerine hesap soruyorlar mı mesela veya Bandırma nın B.Ş den kalan alacağı 20 milyon neden tahsil edilmiyor ? Hiç birinin bir diğerine karşı tepkisel  söylemi bile yok, ilginç değil mi ?

İnsan ister istemez, CHP-AKP-İYİ PARTİ-MHP v.d aynı yolun yolcusu demiyor mu ?

Bandırma'ya yazık olmuyor mu ?

21/11/2021 NOGAYTÜRK