Bandırma ..Türk Kenti Mi ? (1)

BU YAZI REKLAM DEĞİLDİR !

BANDIRMA TÜRK KENTİ Mİ ? (1)
Tabelalara bakınca, ecnebi bir kent hüviyetindeyiz...yabancı ülkede gibiyiz, FARKINDA MISINIZ ?
TÜRKÇE Öğretmeni olduğum için belki, Türk Milliyetçiliği fikriyatında olduğum için belki... evimin arkasındaki caddenin LOS ANGELES gibi olmaya başlamasından belki... gezerken kendimi bana, sanki yabancı bir ülkede geziyormuşum hissini uyandıran, kendimi bana yabancılaştıran, yıllardır dikkatimi çeken bu tabela isimlerindeki yabancılık, yazılışı-okunuşu ve anlamındaki yanlışlıkları dolayısıyle, beni bir hayli rahatsız etmeye başladı. Tıbbi terimler, Hukuki terimler ile zaten boğulmuşuz ve anlamıyoruz ne dediklerini, işbu TERİMSEL isimlendirme de, yabancı isimlendirmeler de, yaygınlaşıp kronikleşti !
TÜRKÇE YAZMAK, TÜRKÇE KONUŞMAK konusunda, dilimize giren yabancı kelimelerin çokluğu karşısında, zaten yeterince zorlanıyoruz ! Ama bu tabelalar; beni yakıyor, beni  kahrediyor arkadaş !
Türkiye de pek çok yerde, yabancı isim koymak ve kullanmak hastalığımız, zirve yapmış olmalı ki, işyerlerimize ve ticarethanelerimize, artık TÜRKÇE isimler koymak yerine genellikle yabancı, ecnebi isimler, KÜRTÇE, ARAPÇA, İNGİLİZCE, FRANSIZCA isimler koyuyoruz !  Suriyeli, Afgan ve Afrikalı göçmenlerin, sığınmacıların sayısı da (en az 10 milyon) artınca, bir de onların arapça-farsça tabelalarına boğulduk değil mi ? Bu hastalığımızın nedenleri altında yatan, aşağılık kompleksi midir ? Yabancı hayranlığımız mıdır ? Yabancı işgalcilerin artık yerleşik hayata geçtiğinin resmi midir ? İşgalcilere duyduğumuz sempati midir ? Emperyalist uşaklığına olan özlemimiz ve rızamız mıdır... bilemem !
Diyeceksiniz ki ; Sen nasıl TÜRKÇE Öğretmenisin ? Kelime çeşitlerini öğrencilerine öğretirken, TERİMLER diye bir bahis yok muydu ? İşte biz, Türkçe kelime kullanmıyorsak da, TERİMLERİ kullanıyoruz falan... İyi güzel de arkadaş ; bir bilim, sanat, meslek dalıyla ya da bir konuyla ilgili özel ve belirli bir kavramı olan sözcükleri (bunlara TERİM deniliyor) illa kullanmak diye bir zorunluluğumuz yok. Bilakis onların Türkçe karşılıklarını bulmak veya Türkçeleşmiş karşılıklarını bulmak ve kullanmak zorundayız arkadaş ! COMPÜTÜR yerine BİLGİSAYAR dediğimiz gibi... Bana, benim ülkemde kendimi... yabancı hissettiremezsiniz ! Buna hakkınız yok !
Ortakların veya ailedeki kişilerin isimlerinden derlenen işyeri isimleri de, özel anlamı yoksa pek doğru değil de, hadi onları tenzih edelim. Yarı yabancı, yarısı Türkçe olan tabelalarımız da var... onları tenzih etmiyor, bilakis yabancı tabela sınıflandırmasına alıyorum. Marka oldukları için, global tanınırlıkları olduğu için veya marka baskısıyla, o markanın bayiisi ve satıcısı olmak belki anlaşılabilir bir mazarettir de, marka yaratacağım iddiasıyla yabancı isim kullanmak gayreti, anlaşılmıyor maalesef. Rekabet ve tanınırlık iddiasından çok, entellektüel olmak adına yabancı isimleri kullanmak... öncelikle kendimizi inkar olmuyor mu ? 
Bandırma da çarşı Pazar ve caddeleri gezerken, AVM leri gezerken... o kadar çok yabancı isimle karşılaşıyorum ki, o isimlerin ne olduğunu, o isimlerin neyi çağrıştırdığını anlamak için artık google amcaya sormam gerekiyor... ( Birgün, cadde cadde o tabelaların resimlerini çekip buraya koyacağım.) Açılımlarını ve içeriklerini düşünüyorum el mecbur ! Bu isimle satılan nedir ? Benim o satılana ihtiyacım var mı ? Vallahi bilmiyorum. İçeride ne olduğunu, ne yapıldığını ve ne satıldığını da bilemediğim için, Happy Moon nedir ?  Walnut Seedlings nedir ? Cahilliğim nüksetmesin diye, girmiyorum buralara...!
Her zaman gittiğim KRİSTAL KAFE deki, Breakfast Brunch tabelasını da, yadırgıyorum arkadaş. AÇIK BÜFE KAHVALTI 'ya değil de, BRUNCH için mi geliyor oraya insanlarımız ? BRUNCH yenilir mi ? İçilir mi ! Nedir arkadaş ? Rize deki çay bahçenizi anladıkta, hangi tarlanın ürünüdür bu BRUNCH ? 
Yaptığınız işin, sattığınız ürünün... TÜRKÇE karşılığı yok mu arkadaş ? Ve neredesiniz, nerede yaşıyorsunuz, nerede dükkan açtınız... onu bari biliyor musunuz ? Sahi TÜRK(İ)YE ne demektir bileniniz var mı arkadaş ? TC neden önemlidir ? TC Vatandaşlığı neden gereklidir ? İsminiz ve tabelanız karşısında, kendinizi entel-dantel-global-çağdaş falan mı sanıyorsunuz da, biz garip vatandaşlar, yani sizlerin müşterileriyiz de... karşımızda üstünlük kompleksini mi tesis etmiş oluyorsunuz ? Hep paramızı alıp, bize hava mı basıyorsunuz ? Siz AYDIN, biz mi karanlıkız ?  Bu hastalığınız ilerleyince, artık çoluk-çocuklarınızın da isimlerini, apartman ve sitelerinizin de isimlerini,  ecnebi isimlerle donatırsınız değil mi ?
BUYRUN BANDIRMA yı bir gezelim...
Moby dick, Happy moon, Chef Börek,Mir Rent a Car,Green bar,Creative Bandırma Web Tasarım,İnoba Otomasyon, KPÇK servise, Erim Catering, Efessa,Martin Fidancılık, Pizza Pizza, JAP10 Sound Garage,Local Asansör, BABY&KIDS,MRV AMBALAJ, TEKSİNN – TEKSİNN, STONELIGHT - HRN DİZAYN, INTERKUR Tarım Ürünleri, ORTODONTİ Tedavi Merkezi - ORTONORM ORTODONTİ İTHALAT İHRACAT, AD FORM - A-D FORM İTHALAT, NORTH STAR GEMİ ACENTELİĞİ, MAURİ MAYA, DEEP PUP, SUPER NİGHT CLUP, WOODOO BAR, Lee Cooper, Panda Shop,TveK Bandırma, Hobby Art, Nt Mağazaları, PARTY SHOPPİNG,Toyzz Shop, BANEDİ KAFE, Paradox Fine Art Coffee, CoffeeBerlin, otantika, Bandirma Nestle Purelife, Full House 3rd Wave Coffee & Tea, Monk Coffee, Onyedi Eylül Copy Center, FokusBGN, Mnt Tabacco Shop, Poonchik Bandırma, Atelier Mila Gelinlik, Rengarenk Mcr, Paradigma Kitap Kafe, Çintemani Sanat, Walnut Seedlings, İnkland Kartuş, JokerGSM, LC Waikiki Bandırma, Watsons, World of Cactus, Ridade Bedrin, Lokmaniac, Kromeka, Ismail Exclusive, DeFacto, Evimobidesign, Elie Barber Shop, ŞAHİN PANTOGRAF, Cafe MIR, The Berber, Zerdekmek, ANKA KAFE, YAZICI HAİRDRESSER, TÖNAS Pastane+Cafe, MYMAKKAS ERKEK KUAFÖRÜ, Millenium Erkek Kuaförü, Sandwich Corner, Otto Social House, Ottoman mona sera noir, Ingiliz home, KRİSTAL KAFE v.d...
( Hepiniz, reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığıyla, işte bak başardık. İsmimize tepki gösteren bile, ismimizi andı ve ismimizi yazdı diye gurur duyabilirsiniz !)
Bu tabelaların olduğu caddede...Kendinizi nerede hissettiniz... ?
Peki, öz yurdumda beni>bana... yabancı hissettirmeye ne hakkınız var arkadaş ?
TÜRKÇE den mi ? TÜRK olmaktan mı utanıyorsunuz ? 
İsimlerinizle ; etnik kökenlerinizi ortaya koyuyor olabilirsiniz de, buna neden ihtiyaç duyuyorsunuz ? Modern ve çağdaş olmaktan, bunu mu anlıyorsunuz ? Araplar, arapça isimlerle müslüman dinini çağrıştırdıkları için, gayet mutlular da... Türkiye de TÜRK olmak çok mu zorunuza gidiyor ? Veya isimlerinizde, hayran olduğunuz, aşık olduğunuz ve medeniyetlerini medeniyetiniz saydığınız ; İngilizin, Fransızın, Yunanın,  isimleriyle, onlara olan aidiyetlerinizi ortaya koyuyor olabilirsiniz de, TÜRKİYE de yaşadığınızı, neden unutuyorsunuz ?

Türklerin, Anadolu'yu işgal eden yedi düvele karşı verdiği İSTİKLAL SAVAŞIYLA, işbu yabancı emperyalistleri kovduğunu, Başbuğ ATATÜRK ün... TÜRK adıyla bir devlet kurduğunu, nasıl nasıl unutuyorsunuz ? Sahibiniz kim ?  
FokusBGN... Ridade Bedrin...Otantika... Bu dükkanlara, ben girmem. Ne satıyorlar arkadaş ? Sahipleri belki de tanıdık biri, selam verdiğim biri, ama yine de girmem arkadaş... İşbu yabancı isim hastalığınızdan para kazananlar varsa da, para kaybedenler de var... Bilin istedim !
BANDIRMA, 17 Eylüllerde kurtuluşunu kutladığımız bir TÜRK YURDU'dur Arkadaş. Son Kurşunu işgalci emperyalistlere sıkan, bizleriz arkadaş ! 1994 te denemiştim olmamıştı da, kazara Belediye Başkanı olsam yapacağım ilk iş ; yabancı ve anlamsız bütün tabelaları söktürmek olurdu arkadaş ! Öyle ya, madem bir TÜRK Kenti Bandırma da yaşıyor ve çalışıyorsunuz, madem Bandırma halkı Türk Halkıdır... o zaman TÜRKÇE isimlerle ticaret, TÜRKÇE isimlerle siyaset yapacaksınız arkadaş ! 
Şimdi Bandırma'nın atanmış veya seçimle gelmiş yöneticilerinin, şapkalarını önlerine koyup işbu TABELA ve İSİM Kirliliğini çözmek için, projeler yürütmesini bekliyorum. Öz yurdunda parya ve garip olmaktan bizi kurtarın ve sizlerden Bandırma yı TÜRK leştirmelerinizi istiyorum. İsimlerini gönüllü olarak değiştiren ve Türkçeleştiren esnaflarımıza destek için, bu hizmet ücretsiz de verile bilinir mesela. Tabelalarını kaldırmayanlara da denilir ki, görünürdeki tabelalarınızı kaldırıyoruz, illa ısrar ediyorsanız iç kapılarınızın girişine işbu ecnebi isimleri minik tabelalarla asabilirsiniz gibi...

Devamını da yazacağım...  “

TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR”  

 09/06/2022 /RASMAZAN NARİN / NOGAYTÜRK