Bandırma ve Rotaryen Hesaplar !...

BANDIRMA ve ROTARYEN  HESAPLAR !__

Bankalarda hesapların nevileri var ya, bu nevilere ; MASONİK HESAPLAR da ilave edilmeli !
 
Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran Başbuğ Mustafa Kemal ATATÜRK, Osmanlı bakiyesi tarikat ve şeyh-şıh oluşumlarını nasıl kapatmışsa, dış güçlere ram olmuş mason localarını ve masonik yapıları da, zararlı dernekleri de kapatmaya başladıktan sonra, 9/EKİM/1935 te, 1. Ve 3. Dereceye kadar olan masonlar dernekleri (Büyük Loca), kendi kendilerini fesh ettirerek kapatmıştı. 14 Ekim 1935 tarihli Cumhuriyet Gazetesi'nde, şöyle bir haber geçiyordu: "İçişleri Bakanlığı'ndan verilen bir emir üzerine Türkiye Mason Locaları'nın faaliyetlerine, nihayet verilmiştir. Ancak,  4. Dereceden 33. Dereceye kadar olan masonların teşekkülleri (Süprem Konsey) başka isimlerle hayatiyetlerini devam ettirmişlerdir. Atatürk ün ölümünü müteakip, ( cüretle ; ATATÜRK te masondu denilerek) masonların derece ve terfi işlemleri, engellenemeyerek... maalesef devam etmiştir.

'mason Locaları, İnönü döneminde tekrar vücut bulmaya uğraştılar ve 1948 yılında da, 1946 seçimlerini kazanan DP ile tekrar açıldılar vücut ve hayat buldular.

Rotary Club veya ROTARYENLER, 1954 yılında kurulmuş olup, fazla tepki çekmemek için Masonlukla bir alakası olmadığını iddia ederler. Fakat, iddia edilir ki ; bu teşkilat Mason-ik guruplardan, dünya çapında en güçlülerinden biridir. ROTARY'nin üyeleri genellikle iş çevrelerinden olmakla birlikte, siyaset, eğitim ve basın alanlarından da çok sayıda üyesi mevcuttur. ... Yani ROTARY, Mason localarının bir alt basamağıdır. 

Bandırma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin, geçtiğimiz 9-10/ŞUBAT/2022 günlerinde, 16.sını yaptığını söyleyen bir ; KAYNAKÇILIK ve EĞİTİM SEMİNERİ, yanlış okumadınız, sanat okulunun sıradan bir kaynakçılık eğitimine ait, sıradan ve olağan bir seminer ! Ben de Edincik te kurulu Recep Gencer Endüstri Meslek Lisesinde, kuruluşundan itibaren yıllarca öğretmen olarak görev yaptığımdan, bu seminerle de ilgilendim. Kaynakçılık dersi vermeyeceğim de, bu semineri verenlerle yaptığım görüşmeler, katılanın gönderdiği video ve resimler ile, Seminerin içeriğini ve arka planını, masonik hesapları göstermeye çalışacağım sizlere, takdirini siz yapacaksınız ! 
 
Bu seminerin sponsorları önemli ; 1.si Bandırma Rotary Kulübü (Bşk. Mert DOĞRU)   https://www.facebook.com/Band%C4%B1rma-Rotary-Kul%C3%BCb%C3%BC-342995289...  , 2.si Gedik Holding... Bandırma’dan da, YEMMAK, ERDEMLER, PAKSAN, GÜRTES Şirketleri...

Misafir katılımcı ve konuşmacı ;  ROTARY 3.Bölgenin Federasyon Bşk Nedim ATiLLA... https://web.whatsapp.com/   
 Kendi tanımıyla Nedim ATİLLA ;  https://www.instagram.com/anedimatilla/   Gazeteci, yazar, gezer, yüzer, yeryüzünü sever, damağını da... Geleceği savunur.. 2021-22 döneminde Uluslararası Rotary 2440. Bölge Guvernörüdür.  (Alkış..! Rotary 2440. Bunu da biyere not edin!) 
 Organizasyonu yapan ise ;  Bandırma Makine Mühendisleri Oda Başkanı Gürbüz GÖZCÜLER.  Organizasyondaki ünvanı ; KOLAYLAŞTIRICI !
 Türkiye Cumhuriyeti Milli (?) Eğitim Bakanlığına bağlı bir okulumuzda, sahibi kaynak mühendisi olan bir holdingin, iştigal konusu kaynak ekip ve ekipmanlarını satmak-pazarlamak ise, okulumuzun da teknolojik gelişmeleri takip açısından, holdingle ilişkisi olmasını normal karşılayabiliriz. Ama ; KAYNAK SEKTÖRÜ ve KAYNAKÇILIK SANATI derken, holding ve ilişkilisi olarak ROTARY KULÜBÜ nün, böylesi bir eğitim seminerinde, dünya çapında olduklarını gururla anlatan N.Atilla’nın ve elleri boş olmasını... anlayamayız değil mi ?
 Üstelik okulun binasında, okulun malzemeleri ve öğrencileri ile yapılan bu seminerin maliyeti nedir arkadaş ? Seminerden sonra öğrencilere-öğretmenlere-katılımcılara, toplantılar yaptığınız 5 yıldızlı otelde yemek falan mı verdiniz ? Seminer eğitici ve öğretici ise, katılanları inceliyoruz, katılımcıları açısından da halk veya eğitimciler, siyasetçiler, ilçemiz protokolü  (Kaymakam-Milli Eğitim Müdürü, 17 Eylül Bandırma Üniversitesi v.d )  hatta gazeteciler falan... orda yok ? 

Aldığım kulis bilgisine göre ; sayın rotaryenler, (1) sadece bir 1 öğrenciye ( o da, adı belli bir kız öğrenci) burs vermeyi ve atölyede bozuk olan bir makinenin, onarımını vaad etmişler, lütfetmişler okula !

Yani sponsorların okulumuza verdikleri bir nakit bağış, çattıkları bir kalas veya tuğla falan yok ! Koskoca GEDİK HOLDİNG bile, GEDİK Üniversitesinin hocasını göndermeyi bilmiş, reklam yaptığı seminere mühendislerini getirmiş ama eli boş gelmiş ? Keşke, kaynakla ilgili ekip ve ekipmanlar diyerek, bir kamyon malzemeyi... o gösteri yaptıkları atölyeye yığabilselerdi !
 YAPMAZLAR !!! Neden mi ? Benim öğretmeni olduğum, hatta Kültür Edebiyat Kolu ve Kütüphane kol başkanı olduğum R.Gencer Endüstri Meslek Lisesine de, ilk açıldığı yıllardı... 1989, Bandırma ROTARY KULÜBÜ, Kütüphaneyi düzenlemek istemişlerdi de...( buyrun düzenleyin demiştik.) getirip, sarı pirinç tabela çaktıkları kütüphaneye, hanımlarının o yıllarda gazetelerin verdiği promosyon kitap ve dergileri getirip (?) raflara dizmişlerdi..? Çok büyük iş yapmış gibi de, kütüphane girişine ; “ BU KÜTÜPHANE BANDIRMA ROTARY KULÜBÜ ROTARYENLERİ TARAFINDAN DÜZENLENMİŞTİR.” Diye... sarı pirinç tabela çakmışlardı ! 

Reklama bak, patronların yaptığına bak ! Yakışmamıştı o yıllar da, yıl 2022, hala bedavadan reklam peşinde olan işbu zevatı, yine reklam kokan bu seminerdeki varlıklarından dolayı, kınıyorum arkadaş !

Bırakın yardımsever gibi görünmeyi de, kasalarınızdaki milyonlara, yakışan işler yapın. O milyonlarınızı, 5 yıldızlı otellerde konuşturacağınıza, böylesi okulları kullanırken de, okul ihtiyaçlarında veya fakir öğrenciler için konuşturun da, görelim ! 
 
BANDIRMA nın, ROTARY2440 için önemi nedir ? Bilemem. Masonlar için Bandırma’nın önemi nedir diye düşündüğümde de ; aklıma ilk gelen, bölgemizin 1/100.000 ÇDPlanları dahilinde yeniden şekillendirilmesi ve Bandırmanın ROTERDAM yapılması için, atık kimya-ağır metal konularında, OSB kanalı ile sanayileştirilmesi olabilir. Planlar yürüyor yani !

 12/02/2022/  NOGAYTÜRK  / Ramazan Narin