Bandırma'da "Güzel ve Çirkin! "

BANDIRMA’DA “GÜZEL ve ÇİRKİN”!

Değerli okurlar, Güzel Bandırma’mızı daha da güzel kılmak için tasarlanan projeleri ve yapılan hizmetleri, hem İnsanlık hem vatandaşlık gereği hem de Bandırma’da yaşayanlar olarak elbette sevinç ve takdirle karşılıyoruz.

Ancak, bazı güzellikleri, sorumsuz ve bilinçsiz davranışlarımızla çirkinliğe de dönüştürebiliyoruz.

* Örneğin, Bandırma Kapalı Pazar yeri ve yaşam alanı tesisleri, her ne kadar güzelse de, bazı pazarcı esnafının kapalı alanda çok yüksek desibelden avaz avaz bağırmaları bu güzelliğe gölge düşürmüyor mu?.

* Şehir içinde uzun zamandır sokak ve cadde düzenlemeleri, yol yapımı çalışmaları, ne kadar güzel ve önemliyse, sokak ve caddelerdeki yaya kaldırımlarının, gelişi güzel, adeta yağma hasanın böreği gibi işgal edilmesi de o kadar çirkinlik arz ediyor ve BANDIRMA modern şehir anlayış ve görüntüsünden uzak kalıyor!.

* Yeni sistem çöp konteynerlerine yavaş yavaş geçme kararı ve eski sistem mevcut çöp konteynerlerinin de tamiri bakımı ve boyanması gibi çalışmaların, görüntü kirliliğini, sinek ve mikrop üretmelerini azaltacağı gibi en önemlisi de yaz günlerinde tahammül sınırlarını aşan o berbat kokuları önleme adına ne kadar güzel ve önemliyse...

* Bu sezon palamut bolluğu nedeniyle, Şehrin en merkezi yerlerini mekan tutan, adeta denetimlerden muaf tutulan seyyar balıkçıların, çok balık alıp akşama kadar satıp bitirememeleri sonucu sanırım ertesi güne kalan balıkların yaydıkları insanları soluk almakta zorlayan ağır ve çok kötü kokular da o kadar çirkinliktir. *(eski ve kokmuş balıklarla insanların zehirlenebileceğini düşünmek bile istemiyorum)*.

* Bandırma’nın en merkezi noktalarında, cadde üzerinde, denetimsiz, fişsiz faturasız, yerlerde meyve satışı yaparken etiketin üstüne 5 rakamını kocaman, alt kısmına da 99 rakamını küçücük yazıp o 99 rakamını da etiket çubuğuna kıstırıp okunamaz hale getiren ve kilosunu 6 liraya sattığı meyveyi 5 liraymış gibi göstererek , halkı kandırmaya yönelik etiket kullanan kurnazları ZABITA’nın görüp uyarmıyor olması güzel bir şey mi!!?.

* Her kentte olduğu gibi Bandırma’nın da yaşadığı olumsuz TRAFİK keşmekeşini, sorunlarını bilmeyen yok, En işlek caddelerde, hatta ara sokaklarda araçlar adeta balık istifi, maazallah bir yangın ya da bir acil hastalık söz konusu olduğunda Bandırma’da bir çok sokağa itfaiye ve Ambulansın girmesi mümkün olamayacak ve bu da büyük bir yanlışlık, sorumsuzluk, denetimsizlik ve çirkinlik değil midir?.

* Malta deresinin batısında heyelan bölgesinde bulunan gecekonduların etraflarındaki çeşitli hurda ve çöp yığınlarının görüntüsü, İDO dan çıkıp ERDEK’E giden turistlere göz ziyafeti çekmektedir.

(Bu ve benzeri durumları ŞEHREMİNİ görmez, bilmez mi?, görüyor, biliiyorsa sorumlu değil midir?).

*Bandırma’da araç sayısı her geçen gün artmaktadır ve Bandırma’ya güzel bir şeyler yapmak isteyenler mutlaka OTOPARK üretmek zorundadır.

Bandırama çok güzel bir kent, onu çirkinleştirmek zorunda mıyız?. Esen kalınız

FİKRET ÇAĞIN - BANDIRMA