Bandırmaspor Turnike Kurbanı !

Bandırmaspor stadında turnike sistemi yapıl-A-madığı için içerdeki maçlarını  sahasında oynayamıyormuş!

Biliyorsunuz PASSOLİG kuralları gereği turnike ve giriş güvenliği şart. 

Bana göre turnike meselesi değil mesele. Muhtemelen yine inceden bir Balıkesir bürokrasisi ayarı var .

**

Vahşi kapitalizmim proleteryaya afyon olarak dayattığı Futbol endrüstrisini  itiraf edeyim ben de seviyorum. 

Her ne kadar basit bir oyun olarak gözükse de futbolun her aşamasında  SATRANÇ oyununa benzerliği  cezbetmişti beni.  Olasılıkların henüz tahmini sayısı hesaplanamamış bir hamleler oyunu her ikiside . Evet futbolda da satrançta da önceden öngörülemeyecek sayısız hamleler var. Hatta doğa şartlarını sayarsak futbolda daha fazladır. Eşit olmayan koşullar olsa dahi Güçlünün zayıfa yenilme olasılığı yüksektir her iki oyunda. 

Bu olasılıklar sadece sahada 11 er kişinin topu ağlarla buluşturma gayretinin hamleleri değildir. Saha dışında da ilginç hamleler yaşanır.

Kulüp yöneticileride satrançta olduğu  gibi rakipleri şaşırtan hamleler  yapmak zorundadır. Yaparlarda . Büyük sermayeli kulüplerde yaşananları zorla izlettiriliyoruz görüyor duyuyoruz. Bandırmaspor'da büyük kulüpler çizgisine ulaşmayı çoktan hak etmiş ama belli nedenlerle  dışarda bıraktırılmış bir camia olarak kendini bu sistemin içine atmak çabası içinde.

Bu çabalar ve de hayallerin  gereği zorlama hamleler  yapıldı yapılıyor. Geçtiğimiz sezon şampiyon olmuş kadro bir üst lige yetersizdir  kanısıyla hiç bir şans tanınmadan değiştirililerek yönetim bir hamle yaptı. Kadroyu yeniledi.Amatör ruhlu paradan çok yüreğiyle oynayacakları değil daha profesyonel teknik becerisi yüksek ve pahalı  yeni bir ekip kurdu .

Ancak gördüğümüz kadarıyla  bu hamle tutmadı. Ve sancılı bir dönem başladı. Bana göre seyrettiğim her iki müsabakada yenilgilerde en az payı olan Afrika'lı  oyuncu gönderildi. Kulübün açıklamasına göre bordo beyaz formayı yere atması vs  gibi agresif  davranışı nedeniyle ilişkiler koparıldı. Neyse gereği yapıldı . 

Burada net eksiklik kabak gibi ortaya çıktı. Özellikle yabancı oynatan hatta tümü yerli olsa dahi  her kulüpte olması gereken ama nedense hala önemsenmeyen " futbolcular arası iletişim sorumlusu" veya bilinen yanlış ismiyle idari menecer teknik sorumlu vesaire

OYSA YENİ KURULMUŞ HER EKİPTE YENİ OYUNCULARI PSİKOLOJİK OLARAK REHABİLİTE ETMESİ GEREKEN BİR SORUMLU ŞARTTIR.

Aksi halde mutlak surette gruplaşma olması kaçınılmazdır.Yeteneklerin sahaya yansıtılması şansa kalacaktır.  Kongo Demokratik Cumhuriyeti tebasına mensupu Mapuku'da işte bu nedenle gitti. Hak etse de etmese de teknik direktörünce oyundan alınışını profesyonelce karşılaması gerektiği halde agresif davranışlar göstererek kendini de yakması bundan.

Yeni ekip adı üzerinde  yeni olmanın dezavantajlarını bariz bir şekilde yaşıyor. Tek tek çok yetenekli futbolcuların ekip olarak uyumsuzluğu ve kişisel hatalar zinciri ilk iki maçta hak edilmeyen mağlubiyetleri getirdi. Elbette bu olumsuzluk devam etmeyecektir. Geçtiğimiz sezonda ilk müsabakalardaki başarısızlığın getirdiği umutsuzluğa rağmen finiş çizgisine ulaşılabilmiş bir arma var tecrübe var.

Ancak aynanın arka tarafına bakınca lojistik olumsuzluklar çok daha umit kırıcı bir görünüm arzediyor.

Ülkemiz darbe senaryolarından yediği ağır travma ,akabinde savaş ve OHAL şartlarını yaşarken senin derdin futbol mu diyebilirsiniz? Evet futbol. Çünkü bir kentin sağ  iktidarların yıllardan beridir kasıtlı uyguladığı bir dizi haksızlığı ile karşı karşıya. Ve bu böyle gelmiş böyle gidiyor. 150 bin kişinin yaşadığı kentte halkın spor yapabileceği ne  modern bir stadı vardır ne kapalı salonu vardır ne semt sahaları ne bisiklet yolları ne yüzecek havuzu.!

Bir kent sağ iktidara oy verdi  veriyor diye halk bu kadar acımasız cezalandırılamaz. Bu ayıptır. Bandırmaspor şampiyon olup 1. lige yükseldiğinjde yönetim hemen Ankaraya gitmiş ilkel stadın yetersizliğini dile getirmiş acil çözüm bekleyen sorunları rapor halinde sunmuş mu ? Sunmuş.

Bürokrasinin kasten uyguladığı bir cezalandırmadan bahsediyorum.

Yani stadın Passolig şartlarına uydurulması şartı varsa bu şartların gererği bakanlıkça yapılacaksa  turnikenin ihalesi yaptırılıp montajı aylarca gerçekleştirilemiyorsa bunun altında kötü niyet vardır.

Bandırma Belediyesi elindeki kıt olanaklarla yapması gereken rekreasyon çalışmalarını yerine getirdiği ORTADA. O halde bir turnikeyi stada monte ettiremeyen yetkili ve sorumlular kim açıklansın!

Bandırmaspor bir ilçe takımı olarak ligde varolma savaşı verecek konumdayken  bu kritik aşamada içerdeki maçlarını İzmir'de oynamak zorunda neden bırakılıyor?

Bursa da stad yok mu? Balıkesirspor yetkilileri yıllardır özellikle kaşındırılan Bandırma Balıkesir çekişmesine yönelik bir jest yapsa ne kaybederdi? Kendi stadında neden Bandırmaspor'u misafir edemiyor.

Neden ve nedenler!

MEHMET LEVENTOĞLU