Çamlıbel’de Örnek Bir Kadın Girişimci AYŞIN AKSU. 

Hayrettin İldam - Özel 

Çamlıbel’de Örnek Bir Kadın Girişimci AYŞIN AKSU. 

Tuncel Kurtiz'in mezarının bulunduğu Edremit - Güre Çamlıbel köyünde Ayşın Aksu kendi girişimiyle açtığı sanat atölyesinde ürettiği turistik hediyelik ürünlerin ünü Türkiye sınırlarını aştı. 

İstanbul'u terkedip Güre'ye yerleşme kararı aldıktan sonra açtığı Anka Atölyesi adını verdiği işletmesi Çamlıbel köyünün hemen girişinde yer alıyor. Herbiri el emeği göz nuru özgün birbirinden güzel ürünlerle dolu harika dükkanI dostlarınında katkısıyla kendi dizayn etmiş durumda.  Anka Kuşu Atölyesi  Tuncel Kurtiz'in mezarını ziyarete gelenlerce de büyük ilgi görüyor. 2018 yılında  ilgi duyduğu sanat alanlarında kurslara katılıp el becerisini geliştiren Ayşin Aksu köyü ziyarete gelenlerin taleplerine yönelik olarak başlattığı girişimin çevre turizmine de katkı yaptığını söyledi.

Köydeki dernek ile birlikte köyde antika pazarını başlattıklarını ve bu süreçte Tuncel Kurtiz’in köye çok katkısı olduğunu söyleyen Ayşın Aksu  “Tuncel Kurtiz’in babası burada bir dönem görev yapmış ve kendisi de buraya gönül vermiş. Bu köy çok güzel bir yer. Tuncel Kurtiz zamanında da köy büyük bir ivme kazanmış. Caz konserlerinden tutun tiyatrolara kadar hareketli bir yer imiş. Fakat Tuncel Kurtiz’in ölümünden sonra uykuya dalmış ne yazık ki…ama o  öldükten sonra bile bu köye bir katkısı olsun istemişti  ziyarete gelenlerin  bakkaldan bir sakız  kahvecide bir kahve için, gözlemecide bir gözleme derken  gidin ilerideki arkadaşımızdan el oyaları alın, benden yastık alın, yan dükkândan ahşap alın diye düşünmüştü bu kadar zarifti”  dedi.

Ayvalık’tan sonra bölgedeki en büyük antika pazarı burada olduğunu hatırlatan Ayşin Hanım " İlk bir ay, çok çaba sarf ettim, sonra ufak tefek kırgınlıklarım oldu, o kırgınlıklar büyümeye başladı, enerjimi kendi atölyeme harcamaya karar verip kendi işime yöneldim. Sezonu çok güzel kapattım. Bu bana iyi bir moral ve işe daha da asılmak için sebep oldu çok sevdiğim iki kadın arkadaşım buraya geldi; biri hemen yanı başımdaki dükkâna antika mağazası ve kafe, hemen onun yanına da İstanbul’dan göç eden bir mimar arkadaşım kendi çizimlerinin olduğu bir ahşap atölyesi açtı. Köyün girişinde biz üç kadın girişimci, biraz ilerimizde başka kadın girişimciler var; biri mantı gözleme yapıyor, biri zeytinyağı sabunu yapıyor…Bir şeyler yapmaya başlayınca devamının gelmesi çok sevindirici oluyor diyen Aksu Balıkesir Valisi ve kaymakamını davet ederek gelişmeleri yerinde tanıtmaktan gurur duyduğunu ifade ederken  özellikle Koronavirüs salgını nedeniyle sakin bir sürece girmelerine rağmen kadın girişimcilere üretenlere dair  gelecekten büyük umutları olduğunu söyledi.

https://www.youtube.com/watch?v=MjIOM1dhA4k

HAYRETTİN iLDAM /03-04-2021/ EDREMİT