Dünya Kahramanı

DÜNYA KAHRAMANI!

DÜNYA CÜZZAM GÜNÜ! Fikret ÇAĞIN.

Değerli okurlar, Ocak ayının son günü “DÜNYA CÜZZAM GÜNÜ” olarak belirlenmiş, notlarımda bunu geç te olsa görünce, o yüce ve aydın İnsanı, “CÜZZAMLA SAVAŞ DERNEĞİ ve VAKFI” nın Kurucusu ve eski ilk Başkanı Merhume Prof. Dr. Türkan SAYLAN’ı anımsadım, (Allah gani gani rahmet etsin).

İnsanların cüzzamlı hastalardan fersah fersah kaçıp uzaklaştığı ve onları adeta lanetli ilan edip dışladıkları bir dönemde Türkan SAYLAN, Prof. Dr. Cihat YEMNİ’nin asistanlığını yaparken Hocası Yemni’nin (1976) vasiyeti üzerine 1978 de “CÜZZAMLA SAVAŞ DERNEĞİ ve VAKFI”nı kuruyor.

Dünya Kahramanı bu aydın ve azim timsali İnsan bir yazılı açıklamasında “CÜZZAMIN” (LEPRA)” tanısı tedavisi kolay ve çağ dışı bir hastalık olduğunu hala öğrenemeyen önyargılı İnsanların CÜZZAM HASTALARINI dışladıklarını, onlara kötü davrandıklarını ve İŞ vermediklerini belirtirken, Bizzat kendisi, toplumun bu korku inancını yıkarcasına o cüzzamlı hastaların bulundukları odalarda bulunuyor, onların muayene ve tedavilerini yapıyor, onları el temasıyla seviyor okşuyor, moral veriyor, gönüllerini alıyordu.

Böylesi özverili mücadelesi sonunda hem Ülkemizden “ LEPRA’YI yani CÜZZAMI” yok etti hem de Hastane binalarını geliştirerek daha kapsamlı hale getirdi, gelişen Tıp olanaklarıyla birlikte çeşitli Hastalıkları da muayene ve tedavi eder duruma kavuşturdu, örneğin “Zührevi hastalıklar vs, gibi”.

Aynı zamanda Yüce Önder ATATÜRK’ün kurduğu CUMHURİYET kadını olarak, (ÇYDD) “ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ”ni kurdu ve yaşamı boyunca her iki kuruluşun Genel Başkanlıklarını yaptı, buna benzer bir çok Tıp kurumlarında ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında Başkanlık ve yönetim kurulu üyelikleri gibi görevlerde bulundu.

Kurduğu Derneklerde başlattığı KARDELENLER projesiyle yüz binlerce kızımıza BURS temin ederek okuyup aydınlanmalarını ve Ülkemizin geleceğine ışık olmalarını, aydınlatmalarını sağlamıştır.

Ülkesi ve İnsanlık adına böyle yoğun emek sarf eden İnsan çok ta sağlıklı olamaz hele de yaş ilerlemişse, işte öyle yaşlı ve yorgun döneminde, Prof. Dr. Türkan SAYLAN’ın evine Sabahın köründe , bir şafak vakti baskın yapıldı.

Sorumsuzluk örneği bir KUMPAS mı dersiniz?, Nankörlük mü dersiniz? bilemem ama çok çirkin bir davranış olduğunu söyleyebilirim, çünkü kendisi biraz rahatsızdı belki de vefatına sebep olundu, kim bilir.

Onu böyle yitirdik ama onun eserleri olan Ülkemizin yüz akı Dernekler dimdik ayakta ve çok da başarılılar, BANDIRMA ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİNİN KAPILARI TÜM VATANDAŞLARA AÇIK, FAALİYETLERİ VE ETKİNLİKLERİ HER ZAMAN GÖRÜLEBİLİR, diğer İl ve İlçelerdeki şubelerde aynıdır. Bu gibi acıları bir daha yaşamamak ümidiyle…

Esen kalınız….

FİKRET ÇAĞIN..31-01-2020/BANDIRMA