Durdu Ergenç, İlk Şiir Kitabı "Yıldızlara Koşuyorum'u İmzalıyor

Şiir sadece hayatın kendisi değil çok daha fazlasıdır. Kelimelerle yazılsa da , insan ruhunun derininden gelen duyguların satırlara dökülürken yakaladığın tınılar ilk neyse odur..Ve bu  yüzden bir sanattır şiir.. Durdu Ergenç Balıkesir Susurluk Danaveli köyü doğumlu ilkokuldan sonra devam etmesine izin verilmese de dayatılana teslim olmayan bir  kadın. 

" Hepimiz yaşamın bir noktasında ,içimizde şiir denen bir kıpırtı atmaktadır, Benimde yüreğimden gelen kıpırtıların ne olduğunu yazmaya başladığımda sonradan birbirinden farklı anlamlar taşıyan şiirler olduğunu fark ettim" diyor ilk şiir kitabı "Yıldızlara Koşuyorum'"da. 
Genellikle, düşündüklerimi yazmaya başladığımda,bir şeyler söylemek istediğimde , gördüm ki ; yazdıklarım şiir olmuş " diye devam etmiş neden şiir yazdığına dair..
Durdu Ergenç'in ilk şiir kitabı "Yıldızlara Koşuyorum " biz yaştakilerin aşina olduğu hece vezniyle yazılmış  duygularında  klasik halk edebiyatından izler taşıması doğaldır ki; yetişmiş olduğu kültürün,zengin kültürümüzün  bir tezahürü. Karacaoğlan,Dadaloğlu,Yunus Emre Aşık Veysel kutsal Anadolu topraklarının istisnasız her köşesinde zorlu yaşamların  acılarını, özlemleri, tutkuları ve ezelden ebede giden varoluşun sırrına dair işaretler verirken de  halk ozanlarımız  içlerinden gelen sesleri tarihe not düştüler. Durdu Ergenç'in ilk kitabındaki şiirlerinde bu izler belirgin. Elbette bir "Baudelarie" beklentisinde olmamalısınız 
Bu nedenle çok abartmadan şunu söyleyebilirim ki ; Durdu Ergenç'in mütevazi olarak başladığı şiir yolculuğunda kalemiyle  sanatçı ruhundan kaynayan dizelerle kağıda döktüklerini medeni cesaretle kültür hayatımıza katmak için hiç kimseden maddi manevi destek almadan kitap olarak derleyip  başarması taktir edilecek bir emek olarak karşımızda duruyor. 
Bu nedenle ilk kitabında yer alan şiirlere naif bir perspektiften bakarak değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum ve kitabında yer alan Bandırma şiirinden bir paragraf iletiyorum. Çok daha farklı olduğunu iddia ettiği  dizelerinden oluşan İkinci kitabını sabırsızlıkla bekliyorum.
"Bandırma'ya giderken kuş konmuş direklere
Annem beni verecek kuşlu yeleklilere
Bandırma'ya giderken yolda iki direk var
Gel de bir konuşalım..Sende nasıl yürek var!"

06-06-2022/ edit : MEHMET LEVENTOĞLU

Not: Durdu Ergenç ilk kitabı "Yıldızlara Koşuyorum'u Belediye Nikah Salonu bitişiğinde bulunan Kristal Çay Bahçesi'ndeki standında imzalıyor.